Petycja o przeanalizowanie decyzji w sprawie budowy nowej linii tramwajowej w Krakowie
12 lutego ruszyła petycja w sprawie przeanalizowania decyzji w sprawie budowy nowej linii tramwajowej w ul. Piastowskiej i ul. Głowackiego w Krakowie
Petycja zawiera
“W związku z licznymi zastrzeżeniami mieszkańców ws.
opublikowanych na stronie Zarządu Transportu Publicznego Miasta Krakowa wariantów koncepcji budowy linii tramwajowej Cichy Kącik – Azory z 2022 wykonane przez biuro projektowe Fehlings Krug Polska Sp. z o.o. na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie,
zwracamy się z wnioskiem o wykonanie szeregu ekspertyz, uwzględniając potrzeby mieszkańców ulic Głowackiego, Piastowskiej i okolic oraz o przeprowadzenie szeroko zakrojonych spotkań informacyjnych z mieszkańcami. Zaprezentowane koncepcje budzą kategoryczny sprzeciw mieszkańców.
Naszym zdaniem należy ponownie przeanalizować ideę realizacji takiej inwestycji. Konieczne jest już na tym wczesnym etapie myślenie o docelowym charakterze tej inwestycji – budowa linii tramwajowej w gęsto zabudowanym centrum miasta nie może być potraktowana jako techniczne połączenie dwóch punktów. Należy zapoznać się ze specyfiką życia mieszkańców także ulicy Głowackiego, ulicy Piastowskiej i okolic
Niezbędne jest zastosowanie rozwiązań o bardzo wysokiej jakości, czyli takich, które znacząco zmniejszają poziom hałasu podczas przejazdu tramwaju, bez ekranów akustycznych dzielących miasto i sąsiadów, wykluczają zabetonowania zieleńców, nie prowadzą do wycinki drzew, nie generują dodatkowych korków, uspokajają ruch, nie zakładają wywłaszczania działek prywatnych, czyli rozwiązań, które stawiają na zdrowie i dobrostan mieszkańców.
Do tej pory nie zostały przeprowadzone żadne spotkania informacyjne z mieszkańcami czy jakakolwiek akcja informacyjna. Do procesu projektowego nie zostały również włączone Rady Dzielnicy IV, V i VI, przez obszary których ma przebiegać omawiana trasa tramwajowa.
Jako mieszkańcy powinniśmy być poinformowani o planach inwestycyjnych miasta i aktywnie je współtworzyć zwłaszcza, jeżeli będą tak znacząco oddziaływać na nasze najbliższe otoczenie. Szczególnie istotnym jest również dialog z Ministerstwem Obrony Narodowej, które dysponuje terenami mogącymi w znaczny sposób zmniejszyć uciążliwość inwestycji na jednym z odcinków.
Mając na uwadze powyższe, prosimy o jak najszybsze zaplanowanie i przeprowadzenie całego procesu analizy potrzeb zgodnie ze sztuką, uwzględniając zatem najnowsze ciche i nieinwazyjne technologie, badanie ruchu, modeli kształtowania się rozwoju ruchu.
Należy wskazać niezbędność budowy tej linii tramwajowej popierając ją rzetelnie wykonanymi badaniami oraz szeroko konsultując z mieszkańcami na etapie powstawania idei. Jeżeli zastosowanie rozwiązań wysokiej jakości okaże się niemożliwe, należy odstąpić od tej inwestycji jako znacząco pogarszającej warunki życia mieszkańców.”
Zapraszamy do podpisywania petycji
Komentarze