Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ostatnie dwa lata Krajowego Programu Kolejowego. Co dalej?

interwencje
11.03.2022 07:00
0 Komentarzy

Poseł Michał Jaros wystosował zapytanie do ministra infrastruktury ws. realizacji Krajowego Programu Kolejowy, który obowiązuje do 2023 r.

W związku z tym pojawiają się pytania, jakie inwestycje planuje zrealizować w kolejnych latach spółka PKP PLK odpowiadająca za infrastrukturę kolejową.

na europejskim tle

Poseł zawraca uwagę, że trwa nabór w ramach unijnego programu Connecting Europe Facility, dzięki któremu możliwe byłoby uzyskanie wsparcia finansowego na rzecz kolei. Przy składaniu wniosku w konkursie konieczne jest jednak uzyskanie przez spółkę PKP PLK zgody Ministerstwa Infrastruktury.

W tym kontekście parlamentarzysta zadał pięć pytań:

  1. Kiedy Ministerstwo Infrastruktury planuje przedstawić projekt Krajowego Programu Kolejowego na okres po 2023 r.?
  2. Czy w związku z brakiem pewności w zakresie wysokości funduszy unijnych możliwych do pozyskania, ministerstwo planuje przedstawić kilka wariantów (podstawowy, pesymistyczny i optymistyczny) Krajowego Programu Kolejowego? Jeśli tak, proszę o ich przedstawienie.
  3. Czy ministerstwo posiada informację, jakie projekty zostaną zgłoszone przez PKP PLK do postępowania konkursowego organizowanego w ramach unijnego programu Connecting Europe Facility? Jeśli tak, proszę o ich wskazanie.
  4. Czy ministerstwo lub spółka PKP PLK posiada informację, jaką wysokość środków z obecnie realizowanego Krajowego Programu Kolejowego przewidziano na poszczególne województwa? Jeśli tak, proszę o szczegółowe informacje w tym zakresie.
  5. Jaka jest kwota zapisana w ramach obecnego Krajowego Programu Kolejowego oraz listy podstawowej na inwestycje, które mają zostać zrealizowane na terenie województwa dolnośląskiego?

Resort odpowiada

Na te pytania odpowiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu:

-„Na wstępie informuję, że na przestrzeni ostatnich lat Polska dokonała znacznego postępu w zakresie rozwoju infrastruktury transportu kolejowego. Realizowane były zadania polegające przede wszystkim na poprawie stanu technicznego linii kolejowych, budowie bezkolizyjnych skrzyżowań, wdrażaniu nowoczesnych systemów zapewniających interoperacyjność, podnosząc tym samym szeroko rozumiane bezpieczeństwo na kolei.

Działania te sukcesywnie będą przyczyniały się do podniesienia atrakcyjności transportu kolejowego względem innych środków transportu i w konsekwencji do przeniesienia części pasażerów i ładunków na ten bardziej przyjazny środowisku rodzaj transportu. Jednocześnie w chwili obecnej Rząd podejmuje kolejne działania dotyczące przygotowania kontynuacji Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku, które mają na celu usunięcie zaległości w rozbudowie, modernizacji i rewitalizacji infrastruktury transportowej oraz połączenie infrastrukturalne najważniejszych ośrodków wzrostu z obszarami o niższej dynamice rozwoju i włączenie ich w sieć transportu europejskiego.

Skala inwestycji będzie uzależniona od dostępnego budżetu, w tym wsparcia ze środków UE na projekty kolejowe oraz sfinalizowania prac nad określeniem zasad przygotowania, oceny i wyboru projektów w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Rozpatrywana i analizowana jest szeroka lista projektów oparta na przyjętym przez Zarząd PKP PLK S.A. w czerwcu 2021 r. dokumencie pn. „PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – zamierzenia inwestycyjne na lata 2021-2030 z perspektywą do 2040 roku”. Dokument został zamieszczony na stronie PKP PLK S.A. pod adresem: https://www.plk-sa.pl/informacje/rozwoj/ zamierzenia-inwestycyjne. W ramach aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku planuje się utrzymanie wysokich i stabilnych nakładów na inwestycje kolejowe.

Warunkiem koniecznym do ostatecznego opracowania i uzgodnienia aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku jest formalne zaakceptowanie dokumentów programowych przez KE, w tym m.in. Umowy Partnerstwa, jak również poszczególnych programów operacyjnych, tj. Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, co umożliwi ustalenie ostatecznej wysokości środków europejskich dostępnych w okresie programowania 2021-2027 na inwestycje kolejowe.

 Zgodnie z przyjętą Uchwałą nr 156/2021 Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2021 r. zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku, został zaktualizowany załącznik nr 1 pn. „Lista projektów podstawowych i rezerwowych CEF i POIiŚ finansowanych z Funduszu Spójności objętych KPK do 2023 roku”, w którym została wskazana lista uwzględniająca projekty, które będą gotowe do aplikowania w konkursach Instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF 2). Dokument został zamieszczony na stronie Ministerstwa Infrastruktury pod adresem: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/ krajowy-program-kolejowy.

Ponadto informuję, że inwestycje realizowane w obecnej perspektywie, ujęte na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku, wraz z ich aktualną wartością wskazane są na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Wartość wydatków planowanych na realizację Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku w ramach poszczególnych źródeł finansowania obecnie wynosi 76,7 mld zł. Szczegółowe informacje o źródłach finansowania i harmonogramie wydatków dostępne są na ww. witrynie internetowej. Jednocześnie należy podkreślić, że wartości poszczególnych projektów dotyczą całości inwestycji realizowanej często na terenie kilku województw, stąd nie jest możliwe wydzielenie w ramach Programu kwot przypadających na pojedyncze województwa.”

Komentarze