Ministerstwo odpowiada w sprawie rozkładu jazdy na trasie Kutno-Włocławek-Kutno
Jest odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na interpelację Dariusza Jońskiego w sprawie zmian rozkładu pociągu na trasie Kutno-Włocławek-Kutno
Jak napisał poseł (piszemy o tym tutaj) w nowym rozkładzie jazdy pociągów istnieje wiele niekorzystnych zmian dla mieszkańców Kutna. Zostanie zlikwidowana możliwość dojazdu do Włocławka przed godziną 8 i powrotu po godzinie 16. Zmiana rozkładu jazdy znacznie utrudni dojazdy do szkół i pracy mieszkańcom Kutna dojeżdżającym do Włocławka.
W związku z ty parlamentarzysta zwrócił się do ministra z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany nowego rozkładu jazdy i zadaje dwa pytania:
1. Czy zostaną podjęte działania przez Pana resort w celu zmiany proponowanego rozkładu jazdy pociągów i czy rozkład ten ulegnie zmianie?
2. Czy PKP zapewni transport zastępczy w przypadku wprowadzenia w życie nowego rozkładu jazdy pociągów?
W imieniu MI odpowiedzi udzielił Sekretarz Stanu Andrzej Bittel:
W nawiązaniu do interpelacji nr 28890 Posła na Sejm RP Pana Dariusza Jońskiego w sprawie zmiany nowego rozkładu jazdy pociągów na trasie Kutno – Włocławek – Kutno, przekazuję poniższe informacje.
Wyjaśniam, że zasady organizowania pasażerskich przewozów kolejowych określają przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1371), zwanej dalej w skrócie „ustawą”. Zgodnie z ustawą, organizatorem publicznego transportu zbiorowego w przewozach międzywojewódzkich może być samorząd województwa, któremu powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia między samorządami województw właściwymi ze względu na planowany przebieg linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej – na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej, na obszarze województw, które zawarły porozumienie. Ponadto, w związku z art.
7 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy, organizatorem publicznego transportu zbiorowego w zakresie międzywojewódzkich przewozów pasażerskich może być samorząd województwa właściwy ze względu na najdłuższy odcinek planowanego przebiegu linii komunikacyjnej, w uzgodnieniu z województwami właściwymi ze względu na przebieg tej linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej.
W rozkładzie jazdy edycji 2020/2021 funkcję porannego dowozu podróżnych z Kutna do Włocławka i popołudniowego odwozu z Włocławka do Kutna pełnił pociąg Spółki POLREGIO S.A. o nr 15205/51204, przyjeżdżający z Kutna do Włocławka o godzinie 7:32 i odjeżdżający z Włocławka do Kutna o godzinie 16:27. Zgodnie ze wspomnianą powyżej ustawą, przewoźnik POLREGIO S.A. realizował przedmiotowe połączenie na zlecenie Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Wyjaśniam, że ustawa nie zawiera przepisów, które mogłyby stanowić dla ministra właściwego do spraw transportu podstawę do ingerencji w decyzje organizatora kolejowego transportu publicznego na szczeblu wojewódzkim. Zatem decyzje dotyczące zasad ustalania wielkości oferty przewozowej są podejmowane przez samorząd województwa samodzielnie i suwerennie.
Dodatkowo chciałbym podkreślić, że głównym celem pociągów dalekobieżnych zamawianych na zlecenie ministra właściwego do spraw transportu jest realizowanie przejazdów pomiędzy dużymi ośrodkami miejskimi, stacjami węzłowymi, przy zapewnieniu dogodnego czasu przejazdu. Relacje, które nie są zamawiane przez ministra właściwego do spraw transportu, ale mimo to są istotne z uwagi na potrzeby transportowe lokalnej społeczności, powinny stanowić uzupełnienie oferty ministra na poziomie regionalnym.
Komentarze