Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MI odpowiada ws. odrzucenia projektu rewitalizacji linii 426

interwencje
15.11.2021 11:20
0 Komentarzy
2 listopada Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury przesłał odpowiedź na interpelację nr 27567 posła Krystiana Kamińskiego w sprawie rewitalizacji linii kolejowej nr 426.

To krótki, bo zaledwie kilkukilometrowym, odcinek łączącym sąsiadujące ze sobą gminy.

Bez rewitalizacji

Przypomnijmy – linia kolejowa nr 426 łączy stację Strzelce Krajeńskie Wschód (Zwierzyn) ze stacją Strzelce Krajeńskie.

Od wielu lat ruch pasażerski na tym odcinku jest zawieszony. Jego przywrócenie skomunikowałoby Strzelce Krajeńskie z Gorzowem Wielkopolskim, a z samych Strzelec Krajeńskich codziennie kilkaset osób jeździ do pracy do Gorzowa Wielkopolskiego. Część z nich mogłaby wybrać transport kolejowy, gdyby takie połączenie funkcjonowało.

Samorząd wojewódzki zgłaszał do programu Kolej Plus projekt „Rewitalizacja linii nr 426 na odcinku Strzelce Krajeńskie-Strzelce Krajeńskie Wschód wraz z odbudową infrastruktury peronowej w Strzelcach Krajeńskich (połączenie Strzelec Krajeńskich z Gorzowem Wlkp.)”. Został on jednak odrzucony. O powody odrzucenia ww. projektu zapytał teraz Krystian Kamiński.

Odpowiedź Ministra Infrastruktury

W odpowiedzi na poselskie zapytanie, wiceminister podkreślił, że idea Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 opiera się na uzyskaniu/usprawnieniu połączenia kolejowego miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi i tym samym zmniejszeniu wykluczenia transportowego tych miejscowości.

-„Projekty dofinansowane w ramach Programu będą stanowiły uzupełnienie inwestycji kolejowych realizowanych i przewidzianych do realizacji w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Tego typu działania w sposób istotny wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnych, które zostały wykluczone komunikacyjnie i istotnie powinny wpłynąć na ożywienie tych obszarów pod względem komunikacyjnym, jak i gospodarczym. Efektem Programu będzie poprawa warunków życia mieszkańców, usprawnienie codziennych podróży. Dodatkowo nastąpi wzrost atrakcyjności mniejszych regionów kraju, a także promowanie ekologicznych środków transportu.

W dniach 26 maja – 26 sierpnia 2020 r. trwał nabór wniosków do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 roku. W wyniku naboru zgłoszonych zostało 96 projektów. Następnie spółka PKP PLK S.A. analizowała złożone przez samorządy wnioski pod kątem oceny formalnej, która trwała 3 miesiące, tj. do 27 listopada br., gdzie do II etapu naboru w ramach Programu zakwalifikowało się 79 projektów. W toku analizy zidentyfikowano projekty, które nie zakwalifikowały się do objęcia Programem, między innymi z powodu nie spełniania podstawowego warunku, czyli uzyskania/usprawnienia połączenia kolejowego miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi. Wśród wniosków odrzuconych był projekt złożony przez województwo lubuskie pn. Rewitalizacja linii nr 426 na odcinku Strzelce Krajeńskie – Strzelce Krajeńskie Wschód wraz z odbudową infrastruktury peronowej w Strzelcach Krajeńskich.

Jednocześnie należy podkreślić, że działalność inwestycyjna PKP PLK S.A. w zakresie projektów realizowanych i planowanych do realizacji oparta jest na analizach stanu istniejącej infrastruktury, bieżącej sytuacji przewozowej, przewidywanych trendów w rozwoju segmentów transportu kolejowego, ze wskazaniem priorytetów rozwoju sieci kolejowej zdefiniowanych w oparciu o kierunki rozwoju określone w najważniejszych dokumentach strategicznych dla transportu kolejowego. W przypadku projektów o znaczeniu regionalnym Spółka na bieżąco współpracuje z Urzędami Marszałkowskimi będącymi organizatorami publicznego transportu zbiorowego na terenie danego województwa i mającymi istotny głos w zakresie prowadzenia polityki transportowej województwa.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1371), organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie danego województwa jest marszałek województwa. Do zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego należy zgodnie z art. 8 ww. ustawy, planowanie rozwoju transportu, organizowanie publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie publicznym transportem zbiorowym. Mając powyższe na uwadze, wartym rozważenia jest możliwość realizacji inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego lub jego odpowiednika w ramach nowej perspektywy finansowej, co jest uzależnione przede wszystkim od decyzji na poziomie samorządu, tj. Marszałka

Województwa Lubuskiego jak i uzgodnień Samorządu z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie określania założeń do ww. perspektywy finansowej.”

Komentarze