Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MAP o warunkach pracy w Warsie

interwencje
27.07.2022 18:02

Minister Aktywów Państwowych odpowiedział na interpelację posła Franciszka Sterczewskiego w sprawie poprawy warunków zatrudnienia w WARS S.A.

Na samym początku resort wyjaśnił, że większościowym akcjonariuszem WARS S.A. jest spółka PKP Intercity S.A., w której Skarb Państwa nie posiada udziału w kapitale. W związku z powyższym, Ministerstwo Aktywów Państwowych zwróciło się do PKP S.A., o pomoc w pozyskaniu informacji, w zakresie umożliwiającym udzielenie odpowiedzi na interpelację.  W przekazanym za pośrednictwem PKP S.A. stanowisku, zarząd spółki poinformował:

-„Usługi gastronomiczne w pociągach przewoźnika kolejowego realizowane są na podstawie umów franczyzowych zawieranych z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej lub w formie spółek (wymogi formalne określone są w warunkach konkursów franczyzowych organizowanych przez WARS S.A.). Franczyzobiorcy zatrudniają personel we własnym imieniu, w zakresie niezbędnym do zapewnienia należytego wypełnienia zobowiązań franczyzobiorców, wynikających z umów franczyzowych gwarantujących świadczenie podróżnym należytego poziomu usług, zgodnie ze Standardami Systemu Franczyzowego WARS. Franczyzobiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, niejednokrotnie również osobiście realizują obowiązki wskazane w umowach franczyzowych. Osoby świadczące usługi w wagonach gastronomicznych zatrudnione są bezpośrednio przez franczyzobiorców, którzy są odpowiedzialni za rekrutacje, wynagrodzenia, czas pracy, harmonogramy czy warunki zatrudnienia.  Zawierane przez WARS S.A. umowy franczyzowe regulują obowiązki franczyzobiorców w zakresie przestrzegania obowiązujących przepisów prawa, jak również kwestie związane z odpowiedzialnością przypadku niewykonywania lub nienależytego wykonywania umów franczyzowych.

WARS S.A. nie zbiera i nie posiada danych franczyzobiorców współpracujących z WARS S.A. dotyczących liczby osób zatrudnianych przez nich na podstawie umowy o pracę oraz świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zarząd WARS S.A. wskazuje, że franczyzobiorcy zatrudniają pracowników zarówno na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych, ponadto współpracujący z WARS S.A. przedsiębiorcy niejednokrotnie świadczą również inne usługi, w tym prowadzą restauracje stacjonarne, sklepy, czy inne punkty usługowe.

Zarząd WARS S.A. wyjaśnia, że franczyzobiorca przed przystąpieniem do współpracy zapoznaje się ze szczegółowymi zasadami Standardu Systemu Franczyzowego WARS, jego gospodarczymi podstawami, praktycznym sposobem jego funkcjonowania oraz odbywa wymagane szkolenia, związane z wykonywanymi usługami gastronomicznymi w pociągach przewoźnika kolejowego.

Z informacji przekazanych przez WARS S.A. wynika, że warunki, które musi spełniać franczyzobiorca, świadczący usługi na rzecz WARS S.A., określane są każdorazowo w dokumentacji konkursów franczyzowych, organizowanych przez Spółkę, w tym w regulaminach konkursów oraz wzorach umów franczyzowych. Franczyzobiorcy realizujący usługi na rzecz WARS S.A. zobowiązani są m.in. do:

1) ścisłego przestrzegania Standardów Systemu Franczyzowego WARS;

2) zapewnienia wysokiego poziomu świadczonych usług, w szczególności poprzez przestrzeganie postanowień umowy franczyzowej, obowiązujących przepisów prawa, instrukcji i decyzji z zachowaniem zasad jednolitej sieci dystrybucji towarów i produktów;

3) realizacji usługi objętej przedmiotem umowy franczyzowej w zgodzie z obowiązującymi powszechnie przepisami prawa dotyczącego obrotu żywnością i żywienia, w szczególności zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia;

4) posiadania odpowiednich, udokumentowanych kwalifikacji i umiejętności do wykonywania czynności związanych z realizacją przedmiotu umowy franczyzowej, doskonalenia swoich umiejętności, w tym znajomości języka polskiego w mowie i piśmie przez wszystkich pracowników oraz znajomości języków obcych;

5) przeprowadzenia szkoleń stanowiskowych dla swojego personelu;

6) przestrzegania wszelkich przepisów związanych z prowadzoną działalnością i bezpieczeństwem osób przebywających w infrastrukturze gastronomicznej i na terenie kolejowym.

Odnosząc się do warunków zatrudnienia pracowników WARS S.A., Zarząd Spółki poinformował, że warunki i czas pracy w WARS S.A. wynikają z regulacji Kodeksu pracy, Regulaminu Pracy WARS S.A. i Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników WARS S.A. Zgodnie z art. 1042 Kodeksu pracy, treść Regulaminu pracy określającego, m.in. zasady organizacji pracy, ystem i rozkład czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy w zakładzie pracy, została ustalona przez Spółkę w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że osoby zatrudniane przez przedsiębiorców w ramach systemu franczyzowego WARS S.A. nie są pracownikami WARS S.A. i nie podlegają wewnętrznym regulacjom Spółki, dotyczącym warunków i czasu pracy. Niemniej, WARS S.A. zapewnia odpowiednie warunki do wypoczynku również tym pracownikom, biorąc pod uwagę specyfikę wykonywanych usług.

Do dyspozycji pracowników oddany jest przedział służbowy z miejscami do leżenia i toaletą, a obsłudze pociągów Express InterCity Premium WARS S.A. udostępnia również miejsca do odpoczynku na stacjach zwrotnych w każdej lokalizacji. Personel franczyzobiorców może również, indywidulanie, zgodnie z zapotrzebowaniem, skorzystać z pokoju w hotelu/hostelu znajdującym się na stacji zwrotnej.

Zgodnie z oświadczeniem Zarządu, Spółka dotychczas nie otrzymywała od pracowników i współpracowników franczyzobiorców jakichkolwiek skarg lub pism, dotyczących warunków zatrudnienia w ramach systemu franczyzowego. W swoim stanowisku Zarząd podkreśla fakt, że aktualni pracownicy i współpracownicy franczyzobiorców niejednokrotnie sami przystępują do organizowanych przez WARS S.A. konkursów franczyzowych i podejmują z WARS S.A. współpracę na podstawie umów franczyzowych, co w ocenie Spółki pozwala przypuszczać, iż świadczenie usługi gastronomicznej w pociągach przewoźnika kolejowego stanowi dla tych osób atrakcyjny rodzaj zatrudnienia i aktywności zawodowej.

Odnosząc się do pytania, dotyczącego działań Ministerstwa Aktywów Państwowych w kwestii poprawy warunków pracy w spółce WARS S.A., pozwolę sobie przypomnieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził od 1 stycznia 2017 roku obowiązek zapewnienia minimalnej stawki godzinowej i systematycznie ją podnosi. Pozwoliło to skończyć z patologią, jaką były stawki godzinowe na poziomie kilku złotych. Obecna stawka minimalna za godzinę pracy jest gwarantowana i dzięki temu również pracownicy i współpracownicy franczyzobiorców są chronieni przed wyzyskiem a otrzymywana płaca minimalna pozwala zapewnić godne życie osobom pracującym i ich rodzinom.

z upoważnienia Ministra Aktywów Państwowych – Maciej Małecki”