Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kontrowersje wokół budowy Dworca Metropolitarnego w Lublinie. Apel do prezydenta

interwencje
22.02.2021 14:20
0 Komentarzy

W Lublinie powstaje Dworzec Metropolitalny, który ma być jedną z wizytówek miasta. Nie wszystkie działania związane z budową spotkały się ze zrozumieniem organizacji pozarządowych.

Projekt budowy dworca wiążę się między innymi z wycinką drzew. Z taką koncepcją nie zgadzają się lubelscy działacze społeczni. Wystosowali w tej sprawie apel do prezydenta Lublina. 

Poniżej wiadomość, treść samego apelu oraz załączona analiza wraz z dokumentacją zdjęciową, które dotarły do naszej redakcji. Sprawie będziemy się przyglądać:

Szanowni Państwo, 18.02.2021 r. wystosowaliśmy do Prezydenta Miasta Lublina apel o ochronę drzew w związku z budową Dworca Metropolitalnego. Z naszej analizy wynika, że wiele z drzew można zachować. Problem dotyczy też już wyciętych drzew. Mamy wrażenie, że po raz kolejny drzewa w Lublinie nie stanowią żadnej wartości a jedynie przeszkodę. Oczekujemy na odniesienie się przez Prezydenta do naszych uwag oraz pilne wstrzymanie zbędnych wycinek.

Szanowny Panie Prezydencie,

W załączeniu przesyłamy naszą analizę dot. możliwych do ocalenia przed wycinką drzew w związku z budową Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Lista 21 drzew powstała w oparciu o analizę udostępnionej w trakcie przetargu dokumentacji. Naszym zdaniem ochrona 20 drzew nie wymaga większego wysiłku ze strony miasta, a tylko w jednym wypadku wymaga większych zmian, jednak działanie to jest uzasadnione wymiarami drzewa (drzewo zostało wycięte).

Z naszej analizy wynika, że w większości wypadków konieczność wycinki drzew jest podyktowana kolizją z projektowanymi od linijki elementami zagospodarowania terenu. Tym samym drzewa nie zostały potraktowane ani jako wartość, ani jako przeszkody, a wyłącznie jako punkty na mapie, których przekreślenie oznacza wycinkę. W takim podejściu nie dostrzegamy troski o środowisko, w szczególności o liczne dojrzałe drzewa. Te drzewa to o wiele większa wartość niż planowane, nowe nasadzenia. Doceniamy, jednak, że takowe przewidziano, szczególnie jako kilkunastoletnie drzewa.

Naszym zdaniem zmiany są jeszcze możliwe. Wykazał się Pan wyrozumiałością w przypadku przebudowy al. Racławickich, dlatego i w tej sytuacji liczymy na ponowną, wnikliwą analizę.

Przedstawiamy także listę 14 wyciętych drzew, które naszym zdaniem można było ocalić. Prosimy o szczegółowe odniesienie się do naszych propozycji. Prosimy także o szczegółowe uzasadnienie dla wskazywanych przez nas a już wyciętych drzew.

Jan Kamiński, Marcin Skrzypek ,Ewa Kipta, Agnieszka Ziętek, Szymon Pietrasiewicz, Magdalena Nosek
Forum Kultury Przestrzeni

Krzysztof Jakubowski
Fundacja Wolności

Krzysztof Gorczyca, Krzysztof Kowalik
Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Komentarze