Kolejne pytania do rządu ws. wykluczenia komunikacyjnego
22 listopada posłanka Iwona Maria Kozłowska przekazała do Ministerstwa Infrastruktury interpelację dotyczącą wykluczenia komunikacyjnego.
Pomimo zapewnień rządu o pełnym dostępie mieszkańców do transportu autobusowego do ok. 20 proc. miejscowości w Polsce nie dociera żaden transport publiczny. Drugie tyle posiada pojedyncze kursy realizowane tylko w dni nauki szkolnej. Oznacza to, że dostępu do transportu publicznego nie ma kilkanaście milionów Polaków.
Zmiana o 40%
W ciągu sześciu lat ubyło w Polsce ok. 300 tys. połączeń autobusowych. Dla porównania w 2014 roku funkcjonowało 788 tys. linii komunikacji autobusowej, a w 2020 roku – już tylko 480 tys. Jak podaje stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe, to zmiana o prawie 40%.
W 2019 roku rząd obiecywał ratowanie komunikacji autobusowej. Od tego czasu upadło osiem PKS-ów. W październiku zakończył działalność PKS Radom. Spółka ogłosiła bankructwo z powodu niewypłacalności. Zostało zwolnionych 80 osób. Z końcem 2022 roku zakończy pracę również PKS w Wałczu. Przedsiębiorstwo pokonała pandemia i wzrost cen energii elektrycznej. PKS Wałcz rokrocznie od 2019 roku notował około milion złotych straty. Dodatkowo w tym roku cena paliwa wzrosła od 60 do 90 proc. Spółkę pogrążyły też wysokie ceny prądu.
Ale upadek PKS-ów ma znacznie szerszy aspekt niż bankructwo danej spółki, bo to przede wszystkim mieszkańcy małych miejscowości i wsi pozostają bez możliwości dojazdu do placówek opieki zdrowotnej, do pracy, do szkół.
Według statystyk od 20 do nawet 25 proc. miejscowości w Polsce nie ma w ogóle dostępu do transportu publicznego, więc na mapie Polski powiększa się biała plama wykluczenia komunikacyjnego. W kraju są powiaty, w których 30–40 proc. uczniów kończy edukację na szkole podstawowej, ponieważ nie mają możliwości dojazdu do liceum czy technikum w większych miejscowościach, co z pewnością ma wpływ na ich przyszłość.
Biorą to pod uwagę parlamentarzystka zadała ministerstwu trzy pytania:
- Czy ministerstwo zamierza podwyższyć dopłatę z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych do wozokilometra – z 3 zł do rekomendowanej stawki 4 zł za wozokilometr?
- Jak ministerstwo zamierza rozwiązać problem wykluczenia komunikacyjnego, przede wszystkim w zakresie transportu autobusowego w małych miejscowościach?
- Jak ministerstwo zamierza rozwiązać problem kolejnych likwidacji przedsiębiorstw komunikacji samochodowej?
Czekamy na odpowiedź.
Komentarze