Jest szansa na częściową reaktywację linii Gostyń-Leszno. Z Kolej +
Mamy odpowiedź Andrzeja Bittela ws. w sprawie przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego Gostyń-Leszno
To odpowiedź na interpelację nr 32441 posła Grzegorza Rusieckiego, o której pisaliśmy TUTAJ.
Resort odpowiada
-„Na wstępie informuję, że wskazana trasa Gostyń – Krzemieniowo – Kąkolewo – Leszno obejmuje:
– linię kolejową nr 360 na odcinku Gostyń – Kąkolewo, na którym obecnie nie są prowadzone pasażerskie przewozy kolejowe;
– linię kolejową nr 14 na odcinku Kąkolewo – Leszno, na którym są prowadzone pasażerskie przewozy kolejowe.
Jednocześnie informuję, że dokumentem wskazującym cele i kierunki rozwoju sieci kolejowej w ramach prognozowanych dostępnych źródeł jej finansowania jest opracowany przez spółkę PKP PLK S.A. dokument pn. „PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – zamierzenia inwestycyjne na lata 2021-2023 z perspektywą do 2040 roku”, w którym w ramach grupy projektów regionalnych został wskazany projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń-Kąkolewo”.
Należy zaznaczyć, że w przypadku projektów o znaczeniu regionalnym decydujący głos w kwestii kolejności ustalania priorytetów dla zadań inwestycyjnych w danym województwie ma organizator transportu publicznego na terenie województwa, którym w tym przypadku jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, będący dysponentem środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego 2014 – 2020. Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1371), organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie danego województwa jest marszałek województwa. Do zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego zgodnie z art. 8 ww. ustawy należy planowanie rozwoju transportu, organizowanie publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie publicznym transportem zbiorowym.
Jednocześnie informuję, że projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń-Kąkolewo” został zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego do realizacji w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 roku. Przedłożone przez samorządy wstępne studium planistyczno-prognostyczne wraz z wymaganymi dokumentami umożliwiło PKP PLK S.A. dokonanie oceny merytorycznej przedmiotowych projektów. Obecnie trwa ich rankingowanie i kwalifikacja do Programu, czego wynikiem będą podpisane umowy pomiędzy PKP PLK S.A. a samorządami w zakresie wspólnej ich realizacji. Program realizowany jest zgodnie z założeniami, natomiast poszczególne etapy jego realizacji można śledzić na stronie PKP PLK S.A.
Jednoczenie informuję, że okres realizacji poszczególnych projektów będzie uzależniony od wielu czynników, takich jak terminy podpisywania umów np. z wnioskodawcami w zakresie potwierdzającym formalne przystąpienie do realizacji inwestycji bądź projektantami i wykonawcami robót. Nie bez znaczenia jest także czas konieczny na wykonanie dokumentacji projektowych i uzyskanie pozwoleń na budowę, czas trwania prac budowlanych i ich odbioru oraz przekazania linii do eksploatacji.
Uprzejmie informuję, że ewentualna realizacja prac inwestycyjnych na linii kolejowej nr 360 umożliwiłaby przywrócenie ruchu pasażerskiego pomiędzy Gostyniem a Lesznem i dalej z Poznaniem. Należy przy tym zauważyć, że decyzje odnośnie sposobu realizacji przewozów na odcinku Gostyń – Kąkolewo – Leszno znajdują się w gestii organizatora publicznego transportu zbiorowego, w tym przypadku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Odnosząc się do stanu linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń – Krzemieniewo – Kąkolewo informuję, że na dzień 31 grudnia 2021 r. został on oceniony jako dostateczny. Kwalifikacja ww. odcinka do tej kategorii oznacza potrzebę wymiany do 30% elementów nawierzchni, wprowadzone obniżenie prędkości rozkładowych (w odniesieniu do prędkości konstrukcyjnych) lub wprowadzone lokalne ograniczenie prędkości. Maksymalna prędkość na tym odcinku wynosi 40 km/h przy konstrukcyjnej 80 km/h.”
Komentarze