Jak odzyskać pasażerów po pandemii? Nasz czytelnik radzi ZTM Warszawa
Mniejsze korki na ulicach Warszawy, wyższe przychody ze sprzedaży biletów i korzyści dla pasażerów komunikacji autobusowej w stolicy. Takie między innymi efekty proponowanych rozwiązań przewiduje nasz czytelnik.
Prezentujemy całą wiadomość, jaką otrzymaliśmy od naszego czytelnika. Czekamy na Wasze opinie w tej sprawie.
Na stronie bip.warszawa.pl pojawiła się interpelacja Pana Radnego Piotra Żbikowskiego dotycząca wycofania linii 228 z pętli „Ursus-Ratusz” i skierowania ulicą Świerszcza i Chrościckiego do pętli „Nowe Włochy”.
Jednocześnie Pan Radny zaproponował wydłużenie linii 127 ulicą Chrościckiego, Aleją 4 Czerwca 1989 roku i Traktorzystów do pętli „Ursus-Ratusz”. Linie 228 i 127 zamieniłyby się pętlami.
Pomysł się mi spodobał.
Linia 228 na nowej lekko zmienionej trasie zapewni dojazd z Odolan na ulicę Chrościckiego, który wcześniej realizowała linia 206. Ponadto więcej osób skorzysta z linii 228, gdy będzie jeździła gęsto zabudowaną ulicą Chrościckiego. Linia 228 będzie uzupełnieniem linii 127 na osiedlu Nowe Włochy w dojazdach m.in. do przychodni przy Cegielnianej. Linia 127 na nowej, dłuższej trasie, dowiezie bezpośrednio do Factory Ursus mieszkańców ze Śródmieścia i Ochoty.
Dojazd pociągami nie jest atrakcyjny z powodu oddalonych o ponad pół kilometra przystanków kolejowych, o czym świadczy m.in. przepełniony samochodami parking oraz fakt, że nie znam, ani nawet nie słyszałem o osobach, które by się do Factory wybrały pociągiem. Coraz więcej osób jest przyzwyczajonych do dojazdów jak najbliżej docelowego punktu. Nic dziwnego, że przede wszystkim samochodami ludzie jeżdżą do Factory, zatruwając powietrze w dzielnicy Włochy.
Na początek można wydłużyć co drugi kurs tylko w godzinach pracy Centrum Handlowego. Umożliwienie dojazdów linią 127 do Factory Ursus spowoduje mniejsze korki na ulicach Warszawy (nie tylko na terenie Włoch), tym samym:
- bardziej czyste powietrze,
- większą punktualność autobusów,
- a także wyższe przychody ze sprzedaży biletów, które będzie można przeznaczyć na zwiększenie częstotliwości kursowania m.in. linii 127.
Mniej samochodów to również mniej napraw ulic, a oszczędzone pieniądze można inaczej zainwestować.
Linia 127 mogłaby dojeżdżać nawet do Osiedla Niedźwiadek i zapewnić lepszą komunikację intensywnie rozbudowującej się części Ursusa w tym rejonie. Warto zapoznać się w tej sprawie nie tylko z opinią osób, który wydaje się, że mogą coś na tej zmianie stracić (jeżeli coś tracą, to zdrowie i czas spowodowane korkami), lecz również z opinią osób, które na tej zmianie mogą zyskać.
Pani Dyrektor ZTM intensywnie się zastanawia, jak odzyskać pasażerów po pandemii, a tymczasem wystarczy kosmetyczna korekta tras linii 228 i 127. Poza tym byłoby to działanie zgodne z obietnicą Prezydenta m. st. Warszawa z roku 2018 pod nazwą: #OddychajWarszawo działamy dla czystego powietrza.
Pasażerowie obu linii odczują korzyść z nowych połączeń i większej liczby kursów.
W załączeniu mapka z nowymi trasami.
Proszę o opublikowanie tej wiadomości.
Pozdrawiam
Rafał Majewski
Komentarze