Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Interpelacja w sprawie zmniejszenia zużycia papieru w polskich kolejach 

interwencje
20.07.2023 07:00
0 Komentarzy

19 lipca została wysłana interpelacja nr 42790 przez Anita Kucharska-Dziedzic, Paweł Krutul, Maciej Kopiec, Monika Falej, Robert Obaz, Marek Rutka, Katarzyna Ueberhan, Franciszek Sterczewski, Paulina Matysiak do ministra infrastruktury w sprawie zmniejszenia zużycia ilości papieru przez PKP Intercity i POLREGIO SA

Szanowny Panie Ministrze, 


kilka lat temu drużyny konduktorskie największych przewoźników zostały wyposażone w nowoczesne terminale do sprzedaży biletów, umożliwiające płatności kartą. Niestety, jak informują nas pracownicy spółek kolejowych, pomimo możliwości, jakie daje nam XXI wiek, codziennie ogromne ilości papieru marnują się z powodu konieczności drukowania tzw. potwierdzeń transakcji kartą – kopii dla sprzedawcy. O ile kopia dla klienta jest fakultatywna i można ją wydać na życzenie podróżnego (chociaż w PKP Intercity SA również drukuje się automatycznie, nawet jeśli ktoś sobie tego nie życzy) to kopia dla sprzedawcy jest drukowana obligatoryjnie. 

Pragniemy tu podkreślić, że obowiązujące przepisy, w szczególności przepisy podatkowe, nie przewidują obowiązku przechowywania przez przedsiębiorców potwierdzeń wpłaty kartą za sprzedawane przez nich usługi czy produkty. Potwierdzenia takie nie są również dokumentami związanymi z prowadzeniem ksiąg podatkowych, o których mowa w ustawie Ordynacji podatkowej. 

Dlatego niezrozumiałe jest, że każdego dnia tysiące członków drużyn konduktorskich przyczynia się nie tylko do marnowania papieru, ale także dłuższej obsługi klienta i zapełniania archiwów spółek kolejowych zbędną dokumentacją. 

Jednym z przewoźników, który doskonale radzi sobie z tym problemem, są Koleje Dolnośląskie SA. Drukuje ona owe potwierdzenia wyłącznie na życzenie klienta, a wszelkie rozliczenia z terminala płatniczego są na bieżąco przesyłane elektronicznie, bez drukowania kopii sprzedawcy. 

Polska kolej powinna być przykładem, jak należy dbać o środowisko naturalne i eliminować zbędną „papierologię”. Dlatego też zwracamy się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: 

  1. Czy i kiedy w POLREGIO SA i PKP Intercity SA zostanie wdrożone elektroniczne przesyłanie danych rozliczeniowych, co doprowadzi do zaprzestania drukowania potwierdzeń transakcji kartą? 
  1. Jaka jest dzienna średnia liczba transakcji kartami płatniczymi u wspomnianych w pyt. 1 przewoźników? 
  1. Kiedy POLREGIO SA i PKP Intercity SA przestaną traktować rolki termiczne papieru do terminali mobilnych jako druki ścisłego zarachowania i wprowadzać limity możliwych wydruków? Obecnie, szczególnie w POLREGIO SA, terminale same zliczają tzw. segmenty i często dochodzi do sytuacji, w której systemy same wymuszają wymianę papieru, mimo że możliwe byłoby wydrukowanie na nim jeszcze kilkudziesięciu biletów. Co więcej, absurdem jest to, że drużyny konduktorskie resztki tego papieru muszą zdawać do archiwum. 
  1. Czy i kiedy ministerstwo wyeliminuje konieczność posiadania w pojeździe kolejowym dokumentu pn. „Wykaz pojazdów kolejowych w składzie pociągu”? Szczególnie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych kursujących w przewozach pasażerskich, gdzie parametry są przeważnie stałe i ich wypełnianie jest kolejnym biurokratycznym procederem prowadzącym do marnowania papieru, który to potem przewoźnicy muszą składować w archiwach. 
  1. Jaka jest średnia dzienna liczba uruchamianych pociągów pasażerskich na polskiej sieci kolejowej, a co za tym idzie – ile egzemplarzy wykazów pojazdów kolejowych w składzie pociągu jest zużywanych, a następnie magazynowanych w archiwach? 
  1. Czy i kiedy ministerstwo uprości wzór tzw. kart prób hamulca dla przewoźników pasażerskich? Obowiązujące wzory dokumentów wskazują, że na jednej karcie można wykonać wyłącznie cztery próby lub trzy, kiedy nie ma konieczności wykonania tzw. próby szczegółowej. Po wypełnieniu tych rubryk (często ze względu na zmianę kierunku jazdy wystarczy ona na jeden pociąg) następuje konieczność zużycia kolejnego druku. 
  1. Czy i kiedy POLREGIO SA umożliwi sprzedaż biletów „Tam i Powrót” na jednym blankiecie w najpopularniejszych ofertach handlowych (np. „TY i raz, dwa, trzy”, „Bilet dobrych relacji”)? Skutkować to będzie nie tylko oszczędnościami dla spółki i mniejszym zużyciem papieru, ale również uproszczeniem oferty dla klienta. 

Czekamy na odpowiedź ministra 

Komentarze