Interpelacja w sprawie wykluczenia komunikacyjnego Pomorza Zachodniego
28 sierpnia posłanka Barbara Grygorcewicz wystosowała interpelacje nr 4513 do ministra infrastruktury w sprawie wykluczenia komunikacyjnego Pomorza Zachodniego.
Jak pisze posłanka
“Szanowny Panie Ministrze,
Pomorze Zachodnie jest jednym z najprężniej rozwijających się regionów w Polsce. Jednocześnie plany rozwoju infrastruktury transportowej w regionie, a w zasadzie ich brak w odniesieniu do sieci kolejowej, powodują duże zagrożenie pojawienia się problemu wykluczenia komunikacyjnego.
Problem ten w oczywisty sposób negatywnie wpłynie na dalszy rozwój gospodarczy i społeczny tej części kraju. Szczególnie niepokojący jest fakt, że województwo zachodniopomorskie całkowicie zostało pominięte w głównych założeniach programu rozwoju kolei dużych prędkości (dalej KDP), które mają połączyć główne ośrodki miejskie z Centralnym Portem Komunikacyjnym (dalej CPK).
Publikowane na stronie internetowej CPK infografiki dotyczące rozwoju KDP wyraźnie pokazują, że żadna z planowanych inwestycji nie obejmuje województwa zachodniopomorskiego. Główne inwestycje dotyczyć mają tras: Warszawa – Gdańsk, Warszawa – Poznań, Warszawa – Wrocław, Warszawa – Katowice oraz Warszawa – Kraków.
Jednocześnie pośród informacji zawartych w planie kolejowym CPK można znaleźć informacje, według których w związku z otwarciem CPK przepływ pasażerów pociągami dalekobieżnymi znacznie wzrośnie na odcinkach: Szczecin – Gdańsk, Szczecin – Poznań i Koszalin – Poznań. Jednocześnie na żadnym z tych odcinków nie jest planowane (zgodnie ze wspomnianymi wcześniej infografikami) dostosowanie infrastruktury kolejowej na potrzeby Kolei Dużych Prędkości.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Jakie są przyczyny zaniechania uwzględnienia województwa zachodniopomorskiego w planach rozwoju kolei dużych prędkości, które mają połączyć główne ośrodki miejskie z Centralnym Portem Komunikacyjnym?
2. Czy ministerstwo Infrastruktury planuje w najbliższym czasie zmiany w założeniach dotyczących rozwoju KDP, tak aby uwzględnić również inwestycje na terenie Pomorza Zachodniego? Jeśli tak, to kiedy można spodziewać się konkretnych decyzji w tej sprawie?
3. W jaki sposób Ministerstwo Infrastruktury zamierza przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu Pomorza Zachodniego, które może znacząco hamować rozwój tego regionu? Czy planowane są inne inwestycje infrastrukturalne, które mogą zrekompensować brak połączeń KDP z województwem zachodniopomorskim?
4. Czy Ministerstwo Infrastruktury posiada szczegółowe analizy dotyczące prognozowanego wzrostu ruchu pasażerskiego na odcinkach: Koszalin – Gdańsk oraz Szczecin – Koszalin po otwarciu CPK? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie prognozy te zostały opracowane i w jaki sposób zostaną uwzględnione w planach inwestycyjnych?”
Czekamy na odpowiedź ministra
Komentarze