Interpelacja w sprawie wykluczenia komunikacyjnego
17 października poseł Bartosz Kownacki wystosował interpelacje nr 5521 do ministra infrastruktury w sprawie wykluczenia komunikacyjnego
Jak pisze poseł
Szanowny Panie Ministrze,
zwracam się do Pana w istotnej sprawie wykluczenia komunikacyjnego oraz brakujących połączeń kolejowych i autobusowych między Polską a Słowacją. Wykluczenie komunikacyjne to problem, który dotyka wielu Polaków, a jego rozwiązanie wymaga szerokiej współpracy wszystkich sił politycznych, niezależnie od podziałów partyjnych.
Polska, niestety, należy do krajów UE, w których problem wykluczenia komunikacyjnego jest najbardziej dotkliwy. W wielu regionach nie ma dostępu do regularnego transportu publicznego, a w niektórych miejscowościach kursuje zaledwie kilka mikrobusów dziennie. Europejskie standardy transportu publicznego są wdrażane w takich krajach jak Czechy, Słowacja czy Węgry, a nawet w trudniejszych gospodarczo krajach jak Białoruś i Ukraina. Polska pozostaje w tej kwestii „czerwoną wyspą” w Europie, co wymaga natychmiastowej interwencji.
Z tego powodu proszę o podjęcie działań w celu zainicjowania reformy transportu publicznego wzorowanej na udanych przykładach słowackich i austriackich. Eksperci wskazują na potrzebę ujednolicenia systemu ulg w transporcie publicznym oraz stworzenia jednolitej bazy przystanków autobusowych, która umożliwiłaby stworzenie uniwersalnej wyszukiwarki połączeń komunikacyjnych, wzorem słowackiej platformy www.cp.sk. Polska powinna dążyć do osiągnięcia takich standardów.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
- Na jakim etapie jest rozpatrywanie petycji „5 razy tak dla transportu publicznego” złożonej przez Inicjatywę obywatelską Polska-Słowacja-autobusy w sierpniu 2023 r.?
- Które spośród postulatów zawartych w petycji ministerstwo uznaje za cenne i warte wdrożenia?
- Jakie są wnioski ministerstwa z analizy doświadczeń słowackich i austriackich w zakresie organizacji transportu autobusowego? Na ile są one cenne dla polskiego systemu transportowego?
- Kiedy możemy spodziewać się konkretnych działań w kierunku ujednolicenia ulg w transporcie kolejowym, drogowym i wodnym oraz jakie są dotychczasowe efekty prac w tym zakresie?
- Czy i kiedy ministerstwo planuje wdrożyć jednolitą bazę przystanków autobusowych i stworzyć uniwersalną wyszukiwarkę połączeń wzorem słowackiej www.cp.sk?
- Dlaczego wciąż brak całorocznych bezpośrednich połączeń kolejowych z Polski do Popradu i Koszyc, mimo licznych apeli ze strony Słowacji? Kiedy można spodziewać się takich połączeń?
- Dlaczego w horyzontalnym projekcie rozkładu jazdy CPK połączeniom kolejowym przez Muszynę do Popradu i Koszyc przydzielono niższy priorytet niż przez region czeskiej Ostrawy i Bohumina, mimo istotnych społecznych i turystycznych potrzeb?
Mam nadzieję, że przedstawione kwestie zostaną priorytetowo rozpatrzone przez Pana ministerstwo, gdyż sprawa ta ma kluczowe znaczenie dla jakości życia wielu Polaków oraz rozwoju współpracy transgranicznej z naszymi sąsiadami.”
Czekamy na odpowiedź ministra
Komentarze