Interpelacja w sprawie wojskowego transportu kolejowego
14 marca posłanka Paulina Matysiak wystosowała petycje nr 2070 do ministra infrastruktury i ministra obrony narodowej w sprawie wojskowego transportu kolejowego
Jak posłanka pisze
“Szanowni Panowie Ministrowie,
w ostatnim czasie na terenie Polski odbywają się intensywne ćwiczenia sił zbrojnych NATO, w związku z czym po kraju przemieszcza się wojsko i wykorzystuje do tego najczęściej drogi publiczne. Niedawno podczas wizyty w woj. kujawsko-pomorskim miałam okazję porozmawiać z ekspertami o potencjalnych problemach takiego stanu rzeczy. Dlatego w ramach niniejszej interpelacji chciałabym je przybliżyć oraz poprosić o przedstawienie stosownych wyjaśnień.
Weźmy na przykład przerzut wojska przez Wisłę pod Kwidzynem – kolumny pojazdów wojskowych w tym celu przemieszczały się drogą S5. Najbezpieczniejszym środkiem transportu dla wojska byłaby kolej, co eliminowałoby liczne utrudnienia w ruchu drogowym dla użytkowników cywilnych.
Dowiedziałam się jednak, że transport kolejowy wojska jest bardzo ograniczony z uwagi na liczne zaniedbania infrastruktury, jak np. rozkradzione tory na linii 209 od Kowalewa Pomorskiego do Chełmży oraz brak ramp ładunkowych dla wojska w Bydgoszczy, Inowrocławiu czy innych lokalizacjach. Otrzymałam także informację o tym, że bocznica kolejowa do jednostki nr 1523 nad jeziorem Szarlej nie dostała w grudniu dopuszczenia do dalszej eksploatacji. W sobotę 2 marca odbyłam przejazd pociągiem pasażerskim z Torunia Północnego do Kruszwicy i przekonałam się, jak zły jest stan torów na linii 231 z Inowrocławia Rąbinka do Kruszwicy. Pociąg jechał z prędkością 20 km/h, co jest niezrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że trasa jest cały czas wykorzystywana przez pociągi towarowe. Niestety, ponieważ pociągi towarowe kursują również z prędkością 20 km/h, to przejazd z Kruszwicy do Inowrocławia trwa aż godzinę, przez co transport ciężarówkami jest bezkonkurencyjny.
Aby kolej mogła konkurować z transportem drogowym, nie wystarczą tylko hasła, ale przede wszystkim faktyczne działania. Ostatnie dekady to intensywne inwestycje w autostrady i drogi ekspresowe, dlatego potrzebna jest zmiana priorytetów, aby pociągi towarowe mogły jechać sprawniej i szybciej, a nie 20 km/h jak w podanym wcześniej przykładzie. Byłoby to także z korzyścią dla efektywnego transportu wojska koleją, w tym, że wspomnianej już jednostki nad jeziorem Szarlej.
Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1339), proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy jest możliwość rezygnacji z transportu wojsk drogami publicznymi i zwiększenie ich przewozu koleją?
- Czy odcinek linii kolejowej nr 209 od Kowalewa Pomorskiego do Chełmży, który jest rozebrany przez złomiarzy, faktycznie stanowi linię, którą w razie potrzeby powinno poruszać się wojsko? Jeśli tak, to dlaczego spółka PKP PLK nie utrzymuje tej trasy?
- Czy jest możliwe przywrócenie do użytkowania ramp kolejowych w Bydgoszczy przy ulicy Zaświat na potrzeby wojska?
- Czy bocznica wojskowa do poligonu nad jeziorem Szarlej faktycznie nie uzyskała dopuszczenia do ruchu w ostatnim czasie? Jeśli tak, to jakie zostaną podjęte działania w celu ponownego jej użytkowania?
- Czy linia kolejowa nr 231 Kruszwica-Mogilno zostanie przywrócona do ruchu na potrzeby wojska oraz w przyszłości ruchu pasażerskiego?
- Linia nr 231 wymaga pilnej modernizacji, nie tylko w celu przywrócenia ruchu pasażerskiego, ale przede wszystkim po to, aby pociągi towarowe mogły uczciwie konkurować z transportem drogowym. Kiedy zatem i w jakim zakresie zmodernizowana zostanie linia nr 231 w relacji Inowrocław-Kruszwica?
Z wyrazami szacunku”
Czekamy na odpowiedź ministrów
Komentarze