Interpelacja w sprawie ustawy mającej na celu usankcjonowanie przepisów dotyczących budowy i przygotowywania tras rowerowych
1 sierpnia poseł Paweł Papke wystosował interpelacje nr 4201 do ministra infrastruktury w sprawie ustawy mającej na celu usankcjonowanie przepisów dotyczących budowy i przygotowywania tras rowerowych
Jak pisze poseł
“Szanowny Panie Ministrze,
na wniosek samorządów i stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju tras rowerowych w Polsce wnoszę o odpowiedź na interpelację w zakresie sporządzenia ustawy mającej na celu usankcjonowanie przepisów dotyczących budowy i przygotowywania tras rowerowych. Określają to one mianem specustawy wzorowanej na przygotowanej ustawie o Wodach Polskich.
W toku toczących się dyskusji na wielu płaszczyznach, podczas konferencji branżowych, pojawiają się nieustająco te same postulaty. Po pierwsze, brakuje jednoznacznego określenia, który resort powinien być odpowiedzialny za ustanowienie przepisów.
W myśl rozwoju alternatywnego środka komunikacji, jakim jest rower, samorządy wskazują, że przepisy powinny ustalać różne ministerstwa – od Ministerstwa Infrastruktury po Ministerstwo Sportu i Turystyki, bowiem budowa szlaków rowerowych wpływa pozytywnie na wiele gałęzi gospodarki.
W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
- W prasie mowa jest o 780 mln zł środków unijnych, które mają być przeznaczone na rozbudowę tras rowerowych. Czy to jest kwota faktyczna? Co dokładnie mieści się w tej kwocie – na co pieniądze mogą być przeznaczone?
- Czy trwają prace mające na celu usystematyzowanie kwestii dotyczących warunków technicznych tras rowerowych (jakość materiałów, szerokość pasów), odpowiedzialności i dbałości o trasy, konserwacji itp.?
- Czy w planach uwzględnione są pieniądze na badania, by zebrać dane na temat użytkowników rowerów, rodzajów ścieżek w Polsce, ich długości, planów połączeń między nimi?
- Czy mamy plany mówiące o połączeniach lokalnych ścieżek wojewódzkich/miejskich z tzw. eurotrasami, które mają na celu przyciągnięcie turystów zagranicznych?
- Czy w planach jest stworzenie strategii rozwoju tras rowerowych w Polsce na szczeblu krajowym? Jeśli tak, kto miałby się tym zająć, w jakim czasie?
- Czy jest w planach stworzenie mobilnej aplikacji krajowej z przeznaczeniem dla osób przemieszczających się rowerami? W Polsce nie mamy żadnych danych o rowerzystach, dostępnych trasach – każdy rowerzysta musi polegać na działaniach lokalnych samorządów.”
Czekamy na odpowiedź ministra
Komentarze