Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Interpelacja w sprawie sytemu sterowania ruchem kolejowym na stacji Poznań Główny 

interwencje
21.07.2024 07:00
0 Komentarzy

5 lipca posłanka Paulina Matysiak wystosowała interpelacje nr 3679 do ministra infrastruktury w sprawie sytemu sterowania ruchem kolejowym na stacji Poznań Główny 

Jak pisze posłanka 

“Szanowny Panie Ministrze, 

w ostatnim czasie kolejny już raz doszło do awarii systemu sterowania ruchem kolejowym na stacji Poznań Główny. Awarie te powtarzają się od czasu zakończenia modernizacji tej stacji. Wpływa to negatywnie nie tylko na ruch aglomeracyjny i regionalny, ale z uwagi na to, jak ważnym węzłem kolejowym jest Poznań Główny, to skutki tych awarii odczuwalne są w całej Polsce poprzez opóźnienia pociągów dalekobieżnych i opóźnienia wtórne składów oczekujących w innych miastach w kraju na opóźnione pociągi dalekobieżne z Poznania.  

Sytuacja również ma negatywny wpływ na ruch towarowy, o czym media informują już rzadziej, a jest to niewątpliwie istotne, ponieważ składy towarowe kierowane są na tory boczne na szlakach, by przepuszczać w takich sytuacjach opóźnione pociągi pasażerskie.  

Awarie mogą zdarzać się sporadycznie, jednak w przypadku stacji Poznań Główny można odnieść wrażenie, że od kilku lat mamy do czynienia z systemową wadą urządzeń sterowania ruchem kolejowym, które zostały tam zamontowane w czasie modernizacji węzła kolejowego. 

W związku z powyższym, działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1339), prosimy o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: 

  1. Ile było poważnych awarii systemu sterowania ruchem kolejowym na stacji Poznań Główny od czasu uruchomienia nowego systemu w 2018 roku? Za poważne uznaję takie, które spowodowały wstrzymanie ruchu pociągów na stacji Poznań Główny na dłużej niż 30 minut.  
  1. Jakie były konsekwencje tych awarii? Precyzując pytanie: ile pociągów regionalnych zostało odwołanych, ile pociągów TLK, IC, EIC zostało opóźnionych więcej niż 30 minut i jakie to były dokładnie wielkości opóźnień? 
  1. Jakie były opóźnienia wtórne w kraju na skutek awarii systemu sterowania ruchem kolejowym na stacji Poznań Główny od czasu uruchomienia nowego systemu SRK na tej stacji? 
  1. Ile razy sterowano ruchem kolejowym ręcznie bez wykorzystania automatyki sterowania ruchem kolejowym na stacji Poznań Główny po 2018 roku? 
  1. W jaki sposób zadbano o pasażerów, którzy utknęli w pociągach z powodu awarii urządzeń SRK na stacji Poznań Główny w okresie od kwietnia 2018 roku do czerwca 2024 roku? Proszę o informację z podziałem na pasażerów pociągów regionalnych i dalekobieżnych. 
  1. Jakie działania podjął zarządca infrastruktury celem wyeliminowania powtarzających się usterek urządzeń SRK na stacji Poznań Główny oraz jakie stwierdzono przyczyny tych usterek? 
  1. Czy w innej części kraju stwierdzono równie częste i wadliwe działanie urządzeń SRK jak na stacji Poznań Główny? Jeśli tak, to gdzie? 
  1. Czy Urząd Transportu Kolejowego prowadził kontrolę urządzeń SRK na stacji Poznań Główny, gdy okazało się, że usterki się powtarzają? Jeśli tak, to jakie są wyniki tych kontroli? 
  1. Czy w czasie występowania awarii urządzeń SRK na stacji Poznań Główny od kwietnia 2018 roku istniało zagrożenie bezpieczeństwa prowadzenia ruchu kolejowego? Jeśli tak, to w jakim stopniu występowało i jakie czynniki definiują ten stopień? 
  1. Czy z uwagi na awaryjność urządzeń SRK na stacji Poznań Główny zlecono kontrolę urządzeń producenta tych urządzeń na innych węzłach, na których są one zamontowane? Jeśli tak, to gdzie te kontrole prowadzono i jakie są wyniki tych kontroli?” 

Czekamy na odpowiedź ministra  

Komentarze