Interpelacja w sprawie stanu infrastruktury kolejowej w woj. dolnośląskim
19 czerwca posłanka Paulina Matysiak wystosowała interpelacje nr 3461 do ministra infrastruktury w sprawie stanu infrastruktury w woj. dolnośląskim
Jak pisze posłanka
Szanowny Panie Ministrze,
samorząd województwa dolnośląskiego sukcesywnie reaktywuje lokalne linie kolejowe, które przejmuje od PKP SA bądź PKP PLK (w zależności od stanu właścicielskiego). Na reaktywowanych trasach wprowadzana jest prędkość 80 km/h, która jest wystarczająca dla lokalnych linii kolejowych w ruchu pasażerskim. Niestety na sieci PKP PLK w województwie dolnośląskim na wielu liniach lokalnych stan infrastruktury zmusza zarządcę do utrzymywania bardzo niskich prędkości szlakowych, przez co pociągi pasażerskie kursują powoli, a towarowe wręcz ledwo toczą się na tych trasach.
Przykładowo na linii kolejowej nr 137 na odcinku Pilawa Górna–Kamieniec Ząbkowicki dopuszczalna prędkość dla pociągów pasażerskich to zaledwie 50 km/h, co powoduje bardzo długi czas przejazdu z Legnicy do Kamieńca Ząbkowickiego. Ma to również wpływ na długie czasy przejazdu pociągów towarowych kursujących do zakładów wydobycia kruszyw w tym rejonie. Podobne ograniczenia są na liniach nr 274, 279 czy 282.
Kolejnym problemem jest brak przepustowości sieci. Przykładowo na linii nr 286 na odcinku Kłodzko–Ścinawka Średnia pomimo dwóch torów czynny jest tylko jeden, drugi od wielu lat nie jest wykorzystywany, a częściowo są w nim braki. Również linia nr 137 była dawniej linią dwutorową, jednak obecnie drugi tor nie istnieje.
W związku z powyższym, działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1339), proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Na ilu liniach w Polsce obowiązuje prędkość pociągów pasażerskich poniżej 70 km/h i jakie są to odcinki (z podziałem na prędkości szlakowe) oraz czym są spowodowane tak niskie parametry? Jeżeli jest to zły stan infrastruktury, a nie np. warunki techniczno-ruchowe w przypadku linii górskich, to dlaczego doprowadzono do złego stanu infrastruktury, zamiast utrzymywać ją we właściwym stanie?
- Jaki jest harmonogram poprawy infrastruktury na liniach lokalnych w województwie dolnośląskim, w szczególności na linii nr 137?
- Dlaczego na odcinku Kłodzko Główne–Ścinawka Średnia linii nr 286 ruch pociągów prowadzony jest tylko po jednym torze? Od kiedy drugi tor nie jest użytkowany?
- Czy Ministerstwo Infrastruktury po rządach PiS i latach ignorowania lokalnych linii kolejowych planuje przyjąć program poprawy stanu infrastruktury lokalnej i reaktywacji lokalnych linii kolejowych? Jeśli tak, to jakie to będą działania i kiedy można się ich spodziewać?
- Kiedy można spodziewać się aktualizacji planu transportowego? Czy dla województwa dolnośląskiego planowane są nowe połączenia dalekobieżne? Jeśli tak, to jakie?”
Czekamy na odpowiedź ministra
Komentarze