Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Interpelacja w sprawie stacji kolejowych w Białymstoku oraz linii Rail Baltica w woj. Podlaskim. 

interwencje
13.09.2024 07:00
0 Komentarzy

28 sierpnia poseł Adam Andruszkiewicz wystosował interpelacje nr 4483 do ministra infrastruktury w sprawie stacji kolejowych w Białymstoku oraz linii Rail Baltica w woj. Podlaskim. 

Jak pisze poseł 

“Szanowni Panowie Ministrowie, 

w ostatnich latach infrastruktura kolejowa w Białymstoku przeszła gruntowną modernizację. Do największych inwestycji w naszym regionie należy remont dworca w Białymstoku, a także stacji kolejowej: Białystok Zielone Wzgórza, która zastąpiła w 2023 roku przystanek kolejowy: Białystok Wiadukt. 

 Ta widoczna przez mieszkańców Białegostoku, ale też całego województwa podlaskiego oraz turystów zmiana stanowi ważny element jednego z najważniejszych projektów w historii naszego regionu, a więc budowy międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. Jest to strategiczna inwestycja również pod względem bezpieczeństwa, łącząca Polskę i kraje bałtyckie: Litwę, Łotwę, Estonię oraz Finlandię szybką koleją. 

W związku z fundamentalnymi zmianami, które zaszły w infrastrukturze kolejowej w ostatnich kilku latach mieszkańcy województwa podlaskiego zasygnalizowali mi propozycje, które chciałbym przedstawić Panom Ministrom i odpowiednim spółkom Skarbu Państwa z prośbą o odniesienie się do nich oraz ich wdrożenie. 

Po pierwsze, w związku z istnieniem kilku stacji kolejowych w Białymstoku – stolicy województwa podlaskiego, podróżni spoza regionu sygnalizują problemy z rozróżnieniem stacji kolejowych w Białymstoku. Dzieje się tak, ponieważ główna stacja nosi nazwę: „Białystok” i może wprawiać pasażerów w zakłopotanie w obliczu innych istniejących stacji w Białymstoku takich jak: „Białystok Bacieczki”, „Białystok Nowe Miasto”, „Białystok Fabryczny”, „Białystok Stadion”, „Białystok Starosielce” oraz „Białystok Zielone Wzgórza”. 

 W innych miastach we wschodniej części Polski rozwiązano ten problem poprzez nazwanie głównej stacji w danym mieście dwoma słowami. Dzięki temu funkcjonują takie stacje jak: „Lublin Główny”, „Rzeszów Główny” czy „Olsztyn Główny”. W związku z tym proponuję, aby główna stacja kolejowa w Białymstoku, której od 2021 roku patronuje Danuta Siedzikówna ps. „Inka” przyjęła nazwę: „Białystok Główny” wzorem innych miast lub „Białystok Centralny”, co nawiązuje do nazwy tego miejsca, która obowiązywała chociażby w latach 1931-1939. 

Po drugie, w związku z popularnością stacji Białystok Zielone Wzgórza, która jest ważna z uwagi na zatrzymujące się tutaj pociągi kursujące na trasie Białystok-Warszawa proszę o ustawienie elektronicznych tablic w przejściu podziemnym prowadzącym na perony stacji Białystok Zielone Wzgórza. 

 Często spotykam się z sytuacją, w której pasażerowie pytają o to, z którego peronu odjeżdża dany pociąg. Umieszczenie elektronicznych tablic informujących o odjeździe danego pociągu z danego peronu w przejściu podziemnym z pewnością ułatwi podróżnym sprawną komunikację, co jest szczególnie ważne w kontekście stosunkowo krótkiego czasu postoju pociągu na stacji Białystok Zielone Wzgórza. 

Ponadto zwracam szczególną uwagę na ogromną rolę linii Rail Baltica w województwie podlaskim. Szybka kolej w naszym regionie to potrzeba, o której bardzo często mówią mieszkańcy województwa podlaskiego. Niepokojące w tym kontekście są zmiany oraz opóźnienia w części kolejowej Centralnego Portu Komunikacyjnego, o których mówi rząd Donalda Tuska, zmieniając koncepcję CPK oraz nieudolnie przeprowadzając audyty, z których wnioski, które mogłyby poprawić codzienne życie Polaków do dzisiaj nie są znane. 

W związku z tym, działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. nr 73, poz. 350, z późn. zm.), uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: 

1. Czy ministerstwa zaproponują odpowiednim spółkom Skarbu Państwa zmianę nazwy stacji „Białystok” na „Białystok Główny” lub „Białystok Centralny”? 

2. Czy jest planowane doposażenie stacji „Białystok Zielone Wzgórza” w tablice elektroniczne w przejściu podziemnym ułatwiające poruszanie się po tej coraz bardziej popularnej stacji? 

3. Jaki jest obecny stan prac na linii Rail Baltica na terenie województwa podlaskiego? Jakie są terminy, w których prace mają się zakończyć i jaka ma być docelowa częstotliwość przejazdów oraz czas przejazdu na tej trasie? 

4. Jaki jest plan komunikacji kolejowej w województwie podlaskim w roku 2027? Z jaką częstotliwością będą kursowały w 2027 roku pociągi na trasie Białystok-Warszawa, Białystok-Suwałki, Białystok-Augustów, Białystok-Sokółka, Białystok-Grajewo, Białystok-Bielsk Podlaski, Białystok-Mońki? Proszę również o podanie orientacyjnego czasu przejazdu na tych trasach. 

5. Które z dworców kolejowych w województwie podlaskim zostaną wyremontowane do roku 2027? Proszę o przedstawienie harmonogramu remontu tych dworców kolejowych.” 

Czekamy na odpowiedź ministra 

Komentarze