Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Interpelacja w sprawie rozkładu jazdy PKP na rok 2024/2025 

interwencje
12.04.2024 07:00
0 Komentarzy

20 marca posłanka Anna Dąbrowska -Banaszek wystosowała petycje nr 2204 do ministra infrastruktury w sprawie rozkładu jazdy na rok 20244/2025 

Jak posłanka pisze  

“Panie Ministrze! 

Aktualnie z Chełma do Warszawy są 3 bezpośrednie połączenia IC do Warszawy (w tym jeden do Bydgoszczy) oraz 4 połączenia do Kijowa. 

Wszystkie połączenia do Warszawy są skomunikowane w Chełmie z pociągami z Kijowa, co skutkuje wysoką frekwencją i brakiem możliwości zakupu biletu z gwarancją miejsca do siedzenia w dniu wyjazdu, a w przypadku weekendów nawet na kilka dni przed odjazdem.  

IC niestety nie wydłuża składów do Chełma, tłumacząc to m.in. brakiem wagonów. Chełm od czasu wybuchu wojny w Ukrainie stał się ważnym węzłem przesiadkowym dla obywateli Ukrainy. 

Zwracam się do Pana Ministra z pytaniami: 

1. Czy jest możliwe wydłużenie trasy do Chełma jednego z wielu pociągów obecnie kursujących do Lublina – np. oczekiwanym składem byłby pociąg IC Lubuszanin do Zielonej Góry/Gorzowa Wielkopolskiego?  

Dzięki temu mieszkańcy Chełma oraz pasażerowie z Ukrainy zyskaliby bezpośrednie połączenie m.in. z Warszawą i Poznaniem. Pociąg ten kiedyś kursował do Chełma, w przestrzeni publicznej była informacja, że Chełm uzyska połączenie z Poznaniem, o które mieszkańcy prosili. Niestety, zaplanowane połączenie zostało skrócone do Lublina. Pociąg ten kursuje w odstępie godziny od obecnego pociągu Kujawiak z Chełma, dzięki czemu bez angażowania dodatkowych wagonów podaż miejsc zostałaby zwiększona. 

2. Czy jest możliwe wydłużenie trasy do Chełma pociągu TLK Staszic do Szczecina lub IC Hetman do Zielonej Góry? 

Wymienione składy według aktualnego rozkładu skomunikowane byłyby w Chełmie z pociągami do/z Kijowa, bez zmian w rozkładzie jazdy na aktualnych odcinkach. 

3. Jeśli nie byłoby takiej możliwości we wszystkie dni tygodnia, to czy byłoby to możliwe przynajmniej w weekendy, ferie, wakacje, aby wydłużyć trasę przynajmniej jednego z kilku pociągów z powyższych kierunków? 

Wojna w Ukrainie trwa kolejny rok, mimo zdecydowanie zwiększonego ruchu pasażerów Chełmie nie było wdrożonych zmian, aby poprawić komfort podróżujących. 

Z wyrazami szacunku” 

Czekamy na odpowiedź ministra 

Komentarze