Interpelacja w sprawie przewozu koleją przesyłek Poczty Polskiej
10 lipca posłanka Paulina Matysiak wystosowała interpelacje nr 3829 do ministra infrastruktury w sprawie przewozu koleją przesyłek Poczty Polskiej
Jak pisze posłanka
“Szanowni Panowie Ministrowie,
Poczta Polska poinformowała w ostatnich dniach o problemach dotyczących transportu poczty z Polski do Ukrainy i odwrotnie. Poczta Polska próbowała powrócić do sprawdzonego z przeszłości i niezawodnego transportu kolejowego. Warto tutaj podkreślić, że Poczta Polska posiadała kiedyś własne wagony pocztowe, a ostatni taki wagon kursował w pociągu Kraków – Szczecin dnia 29 maja 2011 roku.
Z uwagi na trwającą wojnę w Ukrainie zaistniała konieczność powrotu do kolejowego transportu poczty, ale jak się okazuje, przewoźnik PKP Intercity poinformował, że nie posiada uprawnień do przewozu poczty.
Być może jest to związane z tym, że spółka nie posiada licencji przewoźnika towarowego w ruchu międzynarodowym albo nie posiada przystosowanych do tego wagonów. Bez względu na przyczynę, o ile jest ona jedną z dwóch przytoczonych przed chwilą, to nie ma przeszkód, by takie uprawnienia uzyskać.
Transport poczty koleją powinien być realizowany nie tylko z uwagi na wojnę w Ukrainie, ale też z racji postępujących zmian klimatycznych. Im więcej towarów, w tym przesyłek pocztowych, przeniesiemy na kolej, tym mniej ciężarówek pojedzie polskimi drogami, dzięki czemu ograniczymy szkodliwą emisję.
Na większości głównych stacji kolejowych Poczta Polska posiada swoje placówki, chociaż widoczny jest trend wyprzedawania należących do niej budynków, jak to ma miejsce np. przy stacji Bydgoszcz Główna.
Transport przesyłek pocztowych pociągami powinien być jednym z obszarów rozwoju polskiej kolei, zwłaszcza w sytuacji, kiedy brakuje kierowców ciężarówek. W interesie państwa jako właściciela Poczty Polskiej powinno być przeniesienie części transportu poczty na inny niż ciężarowy.
Biorąc pod uwagę dyrektywy unijne nr 91/440/EWG oraz 2001/14/WE29 w odniesieniu do transportu na odległość powyżej 300 km, należy już teraz zadać sobie pytanie, w jaki sposób Poczta Polska będzie transportować towary (a możemy do nich zaliczyć przesyłki pocztowe) na odległości większe niż 300 km.
Zwiększenie znaczenia kolei w transporcie wszelkich towarów, w tym przesyłek pocztowych, jest w interesie przyszłych pokoleń ze względu na pilną potrzebę większej troski o środowisko. Kolej jako niskoemisyjny środek transportu jest w tym przypadku kluczowym rozwiązaniem.
W związku z powyższym, działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. 2022 poz. 1339), proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Dlaczego PKP Intercity twierdzi, że nie ma prawnej możliwości przewozu poczty? Jakie działania zostaną zrealizowane, aby poczta mogła być transportowana koleją?
- Dlaczego wystawiono obiekt Poczty Polskiej na sprzedaż przy ul. Zygmunta Augusta w Bydgoszczy przy dworcu Bydgoszcz Główna? Jak to się ma do przeładunków poczty z wagonów do furgonetek w tej lokalizacji?
- Czy są w Polsce inne obiekty Poczty Polskiej zlokalizowane bezpośrednio przy stacjach kolejowych, które są przeznaczone do sprzedaży? Jeśli tak, to jakie i dlaczego?
- W jaki sposób Poczta Polska przygotowana jest do spełnienia unijnych wymogów transportu towarów innym niż drogowym środkiem transportu w przypadku przewozów o odległości powyżej 300 km?
- Jaka jest obecnie propozycja rozwiązania problemu z transportem poczty z Polski do Ukrainy?
- Czy jest szansa trójstronnego porozumienia między PKP PLK, Pocztą Polską a Ministerstwem Infrastruktury, aby przy modernizacji dużych węzłów kolejowych uwzględniać punkty nadania i odbioru poczty?
- Czy są podejmowane działania, aby zwiększyć udział kolei w transporcie towarów i przesyłek pocztowych?”
Czekamy na odpowiedź ministra
Komentarze