Interpelacja w sprawie polepszenia dostępu dla pasażerów niepełnosprawnych do kolei
20 września poseł Franciszek Sterczewski wysłał interpelacje nr 44210 do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie polepszenia dostępu dla pasażerów niepełnosprawnych do kolei
Od tamtej pory cały czas czekamy na odpowiedź ministra.
poseł sterczewski zapytuje:
„Szanowny Panie Ministrze,
kolej musi być dostępna – nie chodzi jednak tylko o rozkłady jazdy, doprowadzenie linii kolejowych do poszczególnych miejscowości, ale także o przystępność dla wszystkich pasażerek i pasażerów, bez względu na ich stan zdrowia. Niestety okazuje się, że nie wszystkie, nawet wśród wyremontowanych niedawno, dworce i stacje spełniają to kryterium. Przykładem jest dworzec kolejowy w Gnieźnie.
W ostatnim czasie zwróciła się do mnie mieszkanka Gniezna poruszająca się na wózku, która próbuje korzystać z transportu kolejowego. Zwróciła ona moją uwagę na fakt, że nigdy nie ma pewności, czy przy zachowaniu wymaganych procedur, odpowiednio wczesnym zgłoszeniu potrzeby, otrzyma asystę. Wielokrotnie zdarzało się, że dyspozytor odmawiał asysty, sugerując, że jest ona niemożliwa. Doradzano jej również korzystanie z dworca kolejowego w Poznaniu (oddalonego od Gniezna o ponad 60 kilometrów i często będącego celem podróży owej kobiety). Co ważne, wcześniej takie asysty na dworcu w Gnieźnie były możliwe. Jednym z wykorzystywanych przez dyspozytora argumentów jest rzekomo niski poziom peronów, który przecież nie przeszkadza w tym, by postawić rampę do wózka (zdarzało się, że ta mieszkanka z nich korzystała) zarówno w Gnieźnie, jak i Poznaniu.
Nadto przejście na poszczególne perony prowadzi przez tory ze stromymi zjazdami i wjazdami. Kasy biletowe również nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Skoro dworzec kolejowy w Gnieźnie jest wyremontowany i szczyci się mianem budynku dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnością, to w ślad za infrastrukturą musi iść prawidłowa, jednolita i spójna procedura oraz empatia pracowników. Tak nie może wyglądać obsługa pasażerek i pasażerów na dworcu określanym jako przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Na koniec poseł zadał kilka pytań do Ministra Infrastruktury
- 1. Jaki jest zakres usługi asysty osoby z niepełnosprawnością i procedura korzystania z tej usługi?
- 2. Dlaczego osoby z niepełnosprawnością nie mogą korzystać każdorazowo z usługi asysty wobec częstych odmów dyspozytorów?
- 3. Jakie działania są podejmowane, by dostosować przejścia z peronów i kasy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?
- 4. Czy biletomaty są dostosowane do osób z niepełnosprawnością? Jeśli tak – w jaki sposób? Jeśli nie – dlaczego i jak osoba z niepełnosprawnością ma zakupić bilet?”
Czekamy na odpowiedź ministra
Komentarze