Interpelacja w sprawie planów odejścia od realizacji połączenia kolejowego Warszawa-Ostrołęka-Łomża-Giżycko
28 sierpnia poseł Dariusz Piontkowski wystosował interpelacje nr 4514 do ministra infrastruktury w sprawie planów odejścia od realizacji połączenia kolejowego Warszawa-Ostrołęka-Łomża-Giżycko
Jak pisze poseł
“W ostatnim czasie zapowiedziano kontynuowanie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z jednej strony jest to dobra wiadomość, że tak ważna i potrzebna inwestycja będzie realizowana. Jednak zmiany, jakie zostały wprowadzone do pierwotnego projektu, pomijają wiele mniejszych samorządów, m.in. z terenu województwa podlaskiego. Według zapowiedzi rząd ma zrezygnować z budowy tzw. szprychy biegnącej z Warszawy przez Łomżę do Giżycka.
Jej realizacja przyczyniłaby się do poprawy dostępności komunikacyjnej, zwiększenia mobilności mieszkańców oraz ożywienia gospodarczego regionu, który od lat boryka się z problemami związanymi z niedostatecznym dostępem do nowoczesnych środków transportu. Połączenie to mogłoby również wpłynąć pozytywnie na turystykę w regionie mazurskim, który jest jednym z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce.
Ponadto linia kolejowa do Giżycka jest istotna z punku widzenie bezpieczeństwa krajowego. Na tym terenie znajdują się lub są planowane jednostki wojskowe – mowa tu o Orzyszu (znajduje się tu jeden z największych w Polsce poligonów), Łomży, Czerwonym Borze, Ostrołęce czy Kolnie. Transport kolejowy wydaje się jednym z najlepszych środków komunikacji wojskowej i cywilnej.
W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- Czy Ministerstwo Infrastruktury rzeczywiście rozważa odejście od realizacji połączenia kolejowego Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Giżycko w ramach projektu CPK? Jeśli tak, to jakie są główne przyczyny tej decyzji?
- Jakie alternatywne rozwiązania są brane pod uwagę w przypadku rezygnacji z tego połączenia? Czy planowane są inne inwestycje infrastrukturalne, które mogą zrekompensować straty związane z brakiem realizacji tej linii kolejowej?
- Jakie konsultacje społeczne były przeprowadzone w sprawie tej decyzji? Czy mieszkańcy regionu oraz lokalne samorządy mieli możliwość wyrażenia swoich opinii i obaw?
- Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo Infrastruktury, aby zapewnić rozwój infrastruktury transportowej w północno-wschodniej Polsce w przypadku rezygnacji z planowanego połączenia kolejowego?”
Czekamy na odpowiedź ministra
Komentarze