Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Interpelacja w sprawie kolei dużych prędkości 

interwencje
23.08.2024 07:00
0 Komentarzy

8 sierpnia poseł Tadeusz Woźniak wystosował interpelacje nr 4310 do ministra infrastruktury w sprawie kolei dużych prędkości- węzeł multimodalny Sieradz 

Jak pisze poseł 

“Z wielkim niepokojem zapoznałem się z projektem i założeniami Horyzontalnego Rozkładu Jazdy (HRJ), który został opublikowany 16 lipca 2024 r. przez Centralny Port Komunikacyjny (CPK) wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury. Miasto Sieradz od wielu lat skutecznie zabiegało o powstanie w tym mieście przystanku kolei dużych prędkości (KDP) – węzła przesiadkowego, który byłby istotnym impulsem dla rozwoju regionu. 

Dotychczasowe uzgodnienia z Centralnym Portem Komunikacyjnym, w ramach przyjętej koncepcji programowo-przestrzennej, określały ramy multimodalnego węzła Sieradz z rewitalizacją otoczenia i układu komunikacyjnego istniejącego dworca PKP. Niestety, z opublikowanych dokumentów wynika, że pociągi KDP w Sieradzu nie będą się zatrzymywać, co jest sprzeczne z dotychczasowymi ustaleniami pomiędzy miastem Sieradz, a CPK. 

W związku z powyższym, proszę o odpowiedzi na następujące pytania: 

    Plan realizacji inwestycji: Jaki jest obecny plan realizacji inwestycji dotyczącej budowy kolei dużych prędkości z uwzględnieniem węzła multimodalnego w Sieradzu? Czy istniejąca dokumentacja projektowa uwzględnia przystanek KDP w Sieradzu? 

    Harmonogram prac: Jak wygląda aktualny harmonogram prac związanych z realizacją tej inwestycji? Co zostało już zrealizowane, a jakie są dalsze etapy prac? 

    Stan realizacji projektu: Które z działań i prac przygotowawczych zostały już zakończone? Jakie decyzje administracyjne zostały już podjęte w sprawie przebiegu linii KDP w regionie Sieradza? 

    Dalsze plany i harmonogram: Jakie są dalsze plany Ministerstwa Infrastruktury oraz CPK odnośnie do realizacji tego projektu? Czy planowane są kolejne konsultacje społeczne i branżowe z udziałem mieszkańców Sieradza i okolic? 

    Wsparcie dla Sieradza: Jakie kroki podejmą Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii, aby wesprzeć miasto Sieradz w uzyskaniu przystanku KDP? Czy istnieje możliwość renegocjacji umowy, aby zapewnić włączenie Sieradza do sieci KDP? 

Miasto Sieradz przez lata angażowało się w proces konsultacji i przygotowań do realizacji projektu KDP. Udało się przeprowadzić liczne konsultacje społeczne bez większych protestów, angażując setki mieszkańców, przedsiębiorców oraz lokalnych przewoźników transportu publicznego.  

Wspólnie z przedstawicielami CPK i biur projektowych, takich jak BBP Poznań i Egis Poland, wypracowali kompromisy dotyczące rozwiązań technicznych i projektowych, które były najbardziej korzystne i najmniej uciążliwe dla mieszkańców. 

Sieradz jest jednym z najbardziej napływowych miast w regionie łódzkim, codziennie dojeżdżają tu tysiące pracowników. Powstanie węzła multimodalnego z przystankiem KDP w Sieradzu przyczyni się do dalszego rozwoju miasta, zwiększając jego atrakcyjność zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów. Brak przystanku w Sieradzu stanowiłby zaprzepaszczenie wieloletnich wysiłków i zmarnowanie potencjału rozwojowego miasta oraz całego regionu. 

W związku z powyższymi argumentami, zwracam się o podjęcie działań mających na celu wsparcie Sieradza w uzyskaniu przystanku KDP oraz o przedstawienie aktualnych informacji na temat realizacji tej kluczowej inwestycji.” 

Czekamy na odpowiedź ministra 

Komentarze