Interpelacja w sprawie grupowych zwolnień w PKP CARGO SA
2 sierpnia posłanka Marcelina Zawisza wystosowała interpelacje nr 4231 do ministra infrastruktury w sprawie grupowych zwolnień w PKP CARGO SA
Jak pisze posłanka
“Szanowny Panie Ministrze!
Podczas rozmów ze związkowcami zatrudnionymi w PKP CARGO SA otrzymałam informacje o szeregu wątpliwości dotyczących procesu sanacji i planowanych zwolnień grupowych w spółce. W moim okręgu wyborczym, w Opolu w ramach PKP CARGO SA działa lokomotywownia – Punkt Utrzymania Taboru, znajdujący się w dogodnym i strategicznie ważnym miejscu na skrzyżowaniu tras kolejowych z Rzeszowa do Wrocławia oraz z Warszawy przez Częstochowę do Opola.
Zakład ten jest również korzystnie usytuowany na wypadek wojny i konieczności naprawy taboru – znajduje się w strefie trudno dostępnej dla ewentualnych ataków rakietowych z terytorium Federacji Rosyjskiej lub Białorusi.
W śląskim zakładzie, jak donoszą związkowcy do zwolnienia jest 507 osób, w tym niemal 200 pracowników lokomotywowni w Opolu. To zwolnienia grupowe ogromnej skali.
W związku z powyższym i faktem, że minister infrastruktury pełni nadzór właścicielski nad grupą PKP SA proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- Jak zostało dokonane wyliczenie dokładnej liczby pracowników do zwolnienia w ramach przeprowadzanych w spółce działań? Jakie założenia poczyniono obliczając tę liczbę?
- Czy w dalszych planach spółki jest sprzedaż PUT w Opolu i jakie jest uzasadnienie wygaszenia akurat tego, korzystnie usytuowanego, posiadającego dobre wyniki i ważnego dla strategicznego bezpieczeństwa państwa zakładu?
- Czy w procedurze dotyczącej zwolnień grupowych dochowano obowiązku konsultacji z zakładowymi organizacjami związkowymi, a w razie niemożliwości konsultacji z wszystkimi organizacjami zakładowymi – przeprowadzenie procedury konsultacji z zakładowymi organizacjami reprezentatywnymi?
Komentarze