Dolnośląskie plany kolejowe wg Ministerstwa Infrastruktury
Poseł Franciszek Sterczewski wysłał interpelację dt. planów przewozowych Ministerstwa Infrastruktury i PKP Intercity S.A. do 2027 roku.
Na pytania odpowiedział z upoważnienia Ministra Infrastruktury – Andrzej Bittel, sekretarz stanu.
Ad 1. Jakie plany i założenia ma Ministerstwo wobec siatki połączeń dalekobieżnych w najbliższych 5 latach?
W przypadku województwa dolnośląskiego Ministerstwo Infrastruktury wraz z PKP Intercity S.A. zakłada rozwój siatki połączeń zgodnie z przepisami obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury, tj. Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich oraz w wojewódzkich przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym, tzw. Planu Transportowego (Dz. U. poz. 2328) i osiągnięcie w ciągu 5 lat założeń dotyczących częstotliwości.
Ad 2. Jakie pociągi zostaną uruchomione oraz w jakich latach, relacjach i kategoriach handlowych na liniach kolejowych 271, 272, 273, 274, 275, 276, 278, 279, 309, 137, 14, 289, 132, 137, 286 i 287? Ile będzie ich par dla poszczególnych relacji? Jakie zestawienia są planowane dla tych pociągów? Gdzie będą miały postoje te pociągi?
Zgodnie z przepisami wyżej wspomnianego Planu transportowego ministra właściwego do spraw transportu przedstawiam tabelę odpowiadającą na pytanie numer 2.
Siatka postojów będzie zgodna z przepisami zawartymi w Planie Transportowym oraz postanowieniami Umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich łączącej ministra właściwego ds. transportu i operatora kolejowego. Zestawienia pociągów będą planowane w terminie późniejszym z uwzględnieniem wielkości popytu na przewozy i możliwości taborowych PKP Intercity. Należy przypomnieć, że kształt oferty przewozowej na dany rozkład jazdy jest wypadkową wielu czynników składowych. Do najważniejszych z nich należą: konieczność koordynacji pociągów na głównych ciągach w kraju, zdolność przepustowa linii kolejowych, prace modernizacyjne prowadzone przez zarządcę infrastruktury, zapewnienie maksymalnej liczby bezpośrednich połączeń, uwarunkowania eksploatacyjne przewoźnika, dostępność taboru czy limit dofinansowania przewozów międzywojewódzkich zaplanowany w ustawie budżetowej.
Ad 3. Czy planowane jest uruchomienie pociągów transgranicznych na powyższym obszarze?
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 oraz z art. 7 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1343) realizacją zadań związanych z organizacją publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym, na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w wojewódzkich przewozach pasażerskich zajmują się właściwi terytorialnie marszałkowie województwa. Zgodnie z powyższym oraz jak wynika z art. 7 ust. 3 ww. ustawy, organizatorem publicznego transportu zbiorowego realizowanego w strefie transgranicznej mogą być gminy, związki międzygminne, powiaty, związki powiatów oraz województwa, w tym przypadku Marszałek Województwa Dolnośląskiego. W myśl art. 7 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, minister właściwy do spraw transportu jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym na liniach komunikacyjnych albo sieciach komunikacyjnych w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich. Jednakże, jak wskazuje art. 4 ust. 1 pkt 6, z definicji międzynarodowych przewozów pasażerskich wyłączone są przewozy realizowane w strefie transgranicznej, do których zaliczają się przewozy pasażerskie między województwem dolnośląskim, a sąsiadującymi obszarami przygranicznymi leżącymi na obszarze Czech i Niemiec.
Ad 4. Czy na nowo uruchomionych liniach kolejowych w województwie dolnośląskim planowane jest uruchomienie pociągów PKP Intercity?
Nie jest planowane uruchamianie pociągów PKP Intercity na nowo uruchomionych liniach kolejowych w województwie dolnośląskim.
Ad 5. Czy planowane są oferty specjalne dla pasażerów na nowo uruchomionych połączeniach?
Wyjaśniam, że PKP Intercity S.A. posiada obecnie bogaty wachlarz ofert specjalnych dla podróżnych, dostępnych na wszystkich obsługiwanych przez Spółkę trasach, które dostępne będą również w przypadku uruchomienia nowych połączeń. Zaznaczyć przy tym należy, że w omawianym horyzoncie czasowym nie wyklucza się modyfikacji czy rozbudowy dogodnych rozwiązań skłaniających podróżnych do korzystania z transportu kolejowego.”
Komentarze