Dlaczego ulgi w autobusach i pociągach są różne?
Poseł Jerzy Bielecki w interpelacji do ministra infrastruktury pyta o różnice w zakresie ulg dla uczniów i studentów w opłatach za bilety autobusowe i kolejowe.
Chodzi o ujednolicenie ulg ustawowych zarówno w komunikacji kolejowej, jak i autobusowej. Najwyższy czas wprowadzić wskazywane zmiany i przejrzyste zasady z nich korzystania oraz zobowiązać do ich stosowania wszystkich przewoźników zarówno prywatnych, jak i państwowych na wszystkich trasach. Aktualnie „gołym okiem” widać tutaj brak jednolitości i równouprawnienia.
Trzy pytania
Poseł Jerzy Bielecki w swoim liście wskazuje, że nie wszyscy mogą korzystać z pociągów, w szczególności, że w chwili obecnej trudno jest jeszcze z niektórych rejonów gdziekolwiek dojechać. Niektórzy studenci wręcz muszą korzystać z autobusów, ponieważ nie ma innej alternatywy.
Okazuje się jednak, że w tych dwóch środkach transportu są różne ulgi ustawowe, czyli pomoc państwa nie jest jednolita, a tym samym nie ma równouprawnienia między pociągami a autobusami.
Poseł tłumaczy, że np. w autobusie dalekobieżnym student lub uczeń musi zapłacić 100% ceny jednorazowego biletu lub liczyć na ulgę ze strony przewoźnika, ponieważ nie wszyscy jej udzielają. Legitymacja, na podstawie załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów, poświadcza uprawnienia do 50% ulgi przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej, a także uprawnienia do korzystania – do ukończenia 26. roku życia – z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego na podstawie odrębnych przepisów oraz innych ustaw: art. 105 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz art. 4 ust. 1 pkt 3–4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.
-„Moim zdaniem byłoby wskazane objęcie dopłatami do biletów całej młodzieży uczącej się w szkołach średnich i na studiach – pisze Jerzy Bielecki i zadaje pytania do Ministerstwa Infrastruktury :
- Jak ministerstwo odniesie się do przedstawionego problemu?
- Jaka jest sytuacja prawna w zakresie obowiązku udzielania ulg dla uczniów i studentów na trasach międzymiastowych czy międzywojewódzkich?
- Czy możliwe jest wprowadzenie rozwiązań ujednolicających system ulg na dany transport, korzystny dla uczniów i studentów?
Komentarze