Czy wróci połączenie kolejowe Gostyń-Leszno?
W marcu br. poseł Grzegorz Rusiecki wysłał interpelację do ministra infrastruktury ws. przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego Gostyń-Leszno
Parlamentarzysta przypomina, że Gostyń, aktualnie siedziba powiatu, położone jest około 60 km od Poznania i 30 km od Leszna. Pomimo faktu, iż miasto rozwija się w kierunku fabrycznym, a bezrobocie jest znikome, duża część mieszkańców jest aktywnych zawodowo także poza powiatem gostyńskim. W celu realizacji spraw życia codziennego udają się m.in. do miast takich jak Leszno i Poznań. Wprawdzie droga DK12 w kierunku Leszna umożliwia dojazd do tego miasta, podobnie jak droga DW434 na trasie Gostyń–Poznań. Drogi są stale monitorowane i remontowane, jednak zapotrzebowanie na dojazd do tych konkretnych miast stale rośnie, a do ruchu dołączają się także osoby jadące przejazdem.
-„Musimy pamiętać również o tym, że nie każdy ma możliwość dojazdu indywidualnego, a transport zbiorowy z Gostynia to tylko autobusy, których rozkład jazdy nie jest adekwatny do rzeczywistych potrzeb komunikacyjnych mieszkańców – podkreśla Grzegorz Rusiecki.
Istnieje jednak połączenie kolejowe na trasie Gostyń–Leszno. Z kolei, trasa z Leszna umożliwia dojazd pociągiem do Poznania w niespełna 40 minut. Ostatni pociąg z Leszna do Gostynia wyjechał z dworca w Lesznie 1 marca 2012 r. Koleje Wielkopolskie zaistniałą sytuację tłumaczyły brakiem finansowania połączeń przez urząd marszałkowski. Temat kolei w Gostyniu powrócił w 2019 r., jednak finalnie sprawa ucichła.
W tej sytuacji poseł zadaje cztery pytania:
- Czy istnieje możliwość przywrócenia linii, jeśli tak, jaki jest przybliżony termin, w którym rozpocznie się realizacja inwestycji?
- Czy będzie możliwy bezpośredni dojazd z Gostynia do Leszna?
- Jaki jest aktualny stan decyzyjny odnośnie do inwestycji?
- Jaki jest aktualny stan nawierzchni kolejowej na trasie Gostyń–Krzemieniewo–Kąkolewo–Leszno?
Komentarze