Czy planowane jest utworzenie olsztyńskiej kolei aglomeracyjnej?
W ostatnich latach PKP PLK SA dokonały szeregu inwestycji w nowe przystanki kolejowe w Olsztynie.
Poseł pyta
W ten sposób powstały przystanki: Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Dajtki, Olsztyn Likusy, Olsztyn Redykajny i Olsztyn Jezioro Ukiel. Pojawia się zatem pytanie – czy planowane jest utworzenie olsztyńskiej kolei aglomeracyjnej?
Z takim właśnie pytaniem poseł Michał Wypij zwrócił się si Ministerstwa Infrastruktury. Przypomnijmy, że poprzedni zarząd spółki Polregio sp. z o.o. należącej do grupy kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu będącej w nadzorze ministra aktywów państwowych wystosował pismo do prezydenta miasta Olsztyna w sprawie stworzenia oferty biletu aglomeracyjnego, jaki funkcjonuje już chociażby w Opolu.
Ministerstwo Infrastruktury odpowiada
Na pytania pana posła odpowiedział z upoważnienia Ministra Infrastruktury Andrzej Bittel:
Ad 1. Czy Prezydent Miasta Olsztyn odpowiedział na ofertę POLREGIO stworzenia wspólnego biletu kolejowo-miejskiego? Jeśli tak, na jakim etapie są prace?
POLREGIO Sp. z o.o. jest podmiotem, w którym udziałowcem jest Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Właścicielem 100% akcji ARP S.A. jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Prezesa Rady Ministrów. Tym samym, pytanie dotyczące spółki POLREGIO należy kierować do podmiotu reprezentującego Skarb Państwa w POLREGIO.
Ad 2. Czy planowane jest utworzenie kolejnych przystanków osobowych w aglomeracji olsztyńskiej, tj. w Olsztynie i na terenach sąsiadujących z nim miejscowości? Jeśli tak, jakie to będą przystanki? Gdzie będą usytuowane, w szczególności na jakich liniach kolejowych? Kiedy ewentualnie mogą powstać nowe przystanki?
Uchwała nr 63/2021 Rady Ministrów z dnia 19 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025 objęła na terenie województwa warmińsko-mazurskiego budowę lub modernizację kilku przystanków, w następujących lokalizacjach:
• Nikielkowo – budowa nowego,
• Wietrzychowo – budowa nowego,
• Kolno – budowa nowego,
• Łankiejmy – budowa nowego (realokacja),
• Pasłęk – modernizacja (wydłużenie peronów),
• Działdowo – modernizacja (wydłużenie peronów).
Należy mieć na uwadze, że realizacja ww. obiektów podlegała uzgodnieniom z właściwymi jednostkami samorządu terytorialnego, a także z PKP Intercity SA. Ponadto, w przypadku pojawienia się wolnych środków finansowych możliwa będzie realizacja innych zadań w ramach limitu środków finansowych Programu (np. uzyskania oszczędności przetargowych, niższego niż zakładano wydatkowania środków na zadania, pojawienia się dodatkowego źródła finansowania). Jednocześnie informuję, że w ramach inwestycji liniowych realizowanych przez spółkę PKP PLK S.A. na odstawie „Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku” (dalej: KPK) prowadzona jest budowa nowych przystanków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W ramach KPK zmodernizowanych zostało już ponad 40 stacji i przystanków w województwie warmińsko-mazurskim, w tym:
– na linii kolejowej nr 216 Olsztyn Działdowo zmodernizowano 12 stacji i przystanków, między innymi: Olsztynek, Nidzica, Waplewo, Stawiguda i Gągławki,
– na linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno – Ełk przebudowano 18 stacji i przystanków, m.in. w Bajtkowie, Drygałach, Piszu, Rucianem Nidzie czy Świętajnie,
– na linii kolejowej nr 353 odc. Olsztyn – Iława nowe perony powstały na stacjach i przystankach: Rudzienice Suskie, Pikus, Samborowo, Lubajny, Stare Jabłonki, Biesal, Unieszewo,
– na linii kolejowej nr 220 odc. Olsztyn – Gutkowo w ramach inwestycji wybudowano również przystanki wspomniane w interpelacji: Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Jezioro Ukiel, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny.
Modernizacja stacji i przystanków w województwie warmińsko-mazurskim będzie kontynuowana. Wraz z wymianą torów i montażem dodatkowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, doposażone będą perony na stacjach i przystankach. Z punktu widzenia podróżnych istotna będzie również przebudowa dwóch ważnych stacji w województwie: Olsztyn Główny i Ełk. Na obu stacjach pasażerowie zyskają oczekiwany standard obsługi. Trwa również opracowanie Studium Wykonalności dla projektu pn. „Prace na ciągu Inowrocław – Olsztyn – Korsze – Granica Państwa, etap I: odcinek Iława – Olsztyn – Korsze – granica państwa”, które ma określić zakres niezbędnych prac, w tym na stacjach i przystankach osobowych. Należy jednak mieć na uwadze, że realizacja projektu uzależniona będzie od dostępności środków finansowych, w tym alokacji UE.
Ad 3. Czy planowane jest utworzenie olsztyńskiej kolei aglomeracyjnej?
Sprawy z zakresu tworzenia kolei aglomeracyjnych wykraczają poza kompetencje ministra właściwego do spraw transportu, który zgodnie z art.7 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1371) jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym.
Realizacja koncepcji kolei aglomeracyjnej wymaga natomiast sprawczego udziału odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego, w tym przypadku Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zgodnie z właściwymi im kompetencjami, wskazanymi w tejże ustawie.
Komentarze