Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czy należy zwiększyć liczbę połączeń kolejowych z Kędzierzynem-Koźle?

interwencje
02.07.2024 07:00
0 Komentarzy

19 czerwca posłanka Danuta Jazłowiecka wystosowała interpelacje nr 3464 do ministra infrastruktury w sprawie zwiększenia liczby połączeń kolejowych z Kędzierzynem- Koźle

Jak pisze posłanka

„Szanowny Panie Ministrze!

Kędzierzyn-Koźle jako drugie największe miasto w województwie opolskim kilka lat temu utraciło wiele połączeń kolejowych po przeprowadzonym remoncie. Większość połączeń kolejowych omija Kędzierzyn-Koźle, wybierając trasę Gliwice–Strzelce Opolskie–Opole. Zatem mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, chcąc skorzystać z dogodnych dla siebie połączeń, zmuszeni są dostać się samodzielnie do Gliwic lub Strzelec Opolskich.

Od lat obserwować można zmniejszającą się liczbę ludności w Kędzierzynie-Koźlu, między innymi z powodów komunikacyjnych, gdyż mała liczba połączeń kolejowych uniemożliwia studentom codzienne dojeżdżanie na zajęcia. Korzystniejsza dla nich okazuje się przeprowadzka do miejsca, w którym studiują, i zazwyczaj nie wracają już po studiach do swojego miasta rodzinnego.

 Mała liczba połączeń kolejowych wpływa bezpośrednio na rozwój miasta, pozyskiwanie nowych pracowników czy przyszłych mieszkańców. Dodatkowo zwiększenie liczby połączeń kolejowych pozwoli na ograniczenie użycia samochodów, a to wpłynie na poprawę złej jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, w mieście, przy którym położone są dwa zakłady chemiczne: Grupa Azoty i Petrochemia-Blachownia oraz zakład koksowniczy w Zdzieszowicach.

Niedawno zakończył się remont trasy Kędzierzyn-Koźle–Opole, dzięki czemu pociągi pokonują tę trasę dwukrotnie szybciej, a zatem dla szybkości połączeń korzystnym rozwiązaniem byłby przejazd właśnie trasą pomiędzy Opolem a Kędzierzynem-Koźlem.

Jednym z udogodnień byłoby zatrzymanie się międzynarodowego pociągu Batory na stacji w Kędzierzynie-Koźlu, przez którą on przejeżdża, jadąc trasą Budapeszt/Praga do Warszawy i z powrotem. Mieszkańcy zyskaliby nie tylko połączenie do Warszawy (obecnie jest tylko jedno takie połączenie o godzinie 5 rano), ale również do Katowic i do stolic Czech, Słowacji i Węgier.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania:

  1. Czy Kędzierzyn-Koźle zyska nowe połączenia kolejowe w 2024 roku lub w 2025 roku? Jeśli tak, jakie to będą połączenia?
  2. Z jakiego powodu w ostatnich latach Kędzierzyn-Koźle miał tak mało połączeń z innymi większymi miastami Polski?
  3. Czy istnieje możliwość przekierowania części połączeń kolejowych z trasy Gliwice–Strzelce Opolskie–Opole na trasę Gliwice–Kędzierzyn-Koźle– Opole? Jeśli tak, jakie to mogłyby być połączenia?”

Czekamy na odpowiedź ministra

Komentarze