Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czy dworzec w Ostrowie Wielkopolskim jest przyjazny dla niepełnosprawnych?

interwencje
02.09.2022 07:00
0 Komentarzy

Franciszek Sterczewski interweniował w sprawie dworca kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim, który jego zdaniem nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

-„Po modernizacji w przejściu podziemnym, prowadzącym na perony 2 i 3 pozostawiono strome schody, z których każdy jest innej wysokości i szerokości, a wiele wyszczerbionych. Nie ma przy tym przejść naziemnych, prowadzących przez tory, które są na wielu mniejszych stacjach. Jest wprawdzie przejście dla wózków i rowerów, ale na tyle daleko, że okazuje się niefunkcjonalne i w praktyce nikt z niego nie korzysta. Osoby podróżujące z lub do Ostrowa mają duży problem z przemieszczaniem się z bagażami na perony. Szczególnie starsze osoby mają problem z zejściem do przejścia podziemnego i wejściem na perony z walizką. To samo dotyczy osób z małym dziećmi w wózkach. Wprawdzie na schodach pozostawiono również podjazdy dla wózków, jednak korzystanie z nich jest w praktyce niemożliwe, ponieważ są one wąskie, strome i pochylone zdecydowanie zbyt mocno, aby można było po nich podjechać lub bezpiecznie zjechać – informuje poseł i dodaje:

-„Szczególnie duże trudności w poruszaniu się po ostrowskim dworcu napotykają osoby z niepełnosprawnościami. O kulach zejście po schodach jest w praktyce niemożliwe, ponieważ są zbyt strome i zbyt wąskie, by dało się po nich stabilnie poruszać. Natomiast osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich zwyczajnie nie mają możliwości wjazdu ze względu na zbyt strome podjazdy. Do swobodnego przejazdu wózka inwalidzkiego potrzebna jest szerokość 120 cm. Jeżeli jednak przejeżdżający wózek ma się z kimś wygodnie minąć, potrzeba już 150 cm. Przy tym kluczowe jest nachylenie nieprzekraczające 5% i umiejscowienie miejsc wypoczynku, które powinny się na pojawić co około 30 metrów.

W związku z powyższym powstają trzy pytania:

1. Czy planowana jest przebudowa dworca w Ostrowie Wielkopolskim polegająca na dostosowaniu go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami np. poprzez budowę wind lub ruchomych schodów? Jeśli tak – kiedy? Jeśli nie – dlaczego?

2. Dlaczego przy poprzednim remoncie dworca nie doszło do przebudowy peronów i związanej z nimi infrastruktury?

3. Jakie działania ministerstwo podejmuje w celu dostosowania polskich dworców do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

resort opowiada

Na pytania odpowiedział z upoważnienia Ministra Infrastruktury – Andrzej Bittel, sekretarz stanu.

-„Na wstępie informuję, że budynek dworca kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim, wraz z jego bezpośrednim otoczeniem, będący własnością PKP S.A., został przebudowany w 2011 r. i w ocenie ww. Spółki jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W opinii PKP S.A. przeprowadzone prace są wystarczające i nie ma konieczności obejmowania dworca działaniami inwestycyjnymi w najbliższej przyszłości, stąd nie jest on ujęty w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 (PID), realizowanym przez PKP S.A.

Natomiast w zarządzie PKP PLK S.A. znajdują się perony oraz przejście pod torami i ta infrastruktura była  przez ww. Spółkę modernizowana również pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej. Z tego też powodu również PKP PLK S.A. wskazuje na brak konieczności przebudowy tych obiektów w zakresie budowy wind lub ruchomych schodów z uwagi na fakt, iż stacja w Ostrowie Wielkopolskim jest już dostępna dla osób z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej.

Ponadto z przekazanych przez PKP PLK S.A. wyjaśnień oraz dokumentacji wynika, że na stacji Ostrów Wielkopolski znajdują się trzy perony: peron nr 1 (obiekt jednokrawędziowy przydworcowy) oraz perony nr 2 i nr 3 (obiekty wyspowe dwukrawędziowe). Na peron nr 1 jest zapewniony dostęp dla osób z niepełnosprawnościami zarówno z dworca jak i terenu przyległego, a na peron nr 2 oraz 3 ww. osoby mogą się dostać przejściem w poziomie szyn, z którego prowadzą pochylnie na perony. Dostępność przedmiotowej stacji dla osób z niepełnosprawnościami, w tym świadczenie pomocy tego typu osobom na ww. stacji określa dokument pn. „Zasady korzystania z elementów infrastruktury kolejowej dostępnych dla pasażerów na stacji Ostrów Wielkopolski”, zamieszczony w gablocie informacyjnej znajdującej się na przedmiotowej stacji. Zgodnie z ww. dokumentem pomoc osobom z niepełnosprawnościami w zakresie przemieszczania się po terenie stacji Ostrów Wielkopolski udzielana jest po zgłoszeniu otrzymanym na przynajmniej 30 minut, zanim taka pomoc będzie potrzebna. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie pod nr 22 474 13 13 lub drogą elektroniczną na adres [email protected].

Przejście w poziomie szyn jest dostępne dla osób niepełnosprawnych z asystą opiekuna lub osoby towarzyszącej. Wykaz udogodnień dostępnych dla osób niepełnosprawnych na stacji Ostrów Wielkopolski publikowany jest również na Portalu Pasażera, na stronie www.portalpasazera.pl (w zakładce Katalog stacji).

W związku z przystąpieniem PKP S.A. do robót modernizacyjnych budynku dworca w Ostrowie Wielkopolskim, z inicjatywy PKP PLK S.A. w 2012 r. przebudowany został przyległy do budynku dworca peron nr 1. Peron ten został wykonany wg obowiązujących standardów, podniesiono jego wysokość do poziomu posadzki w holu dworca i przystosowano do obsługi osób o ograniczonej mobilności. W kolejnych latach ze środków inwestycyjnych PKP PLK S.A. zmodernizowano perony nr 2 i nr 3. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1300/2014 z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie technicznych specyfikacji interoperacyjności odnoszących się do dostępności systemu kolei Unii dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się (Rozporządzenie TSI PRM) na końcach obu peronów usytuowano przejście w poziomie szyn umożliwiające dostęp do peronów nr 2 i 3 podróżnym z niepełnosprawnością, bądź większym bagażem.

Jednocześnie należy podkreślić, że w ramach prowadzonych modernizacji linii kolejowych oraz pojedynczych przebudów stacji i przystanków osobowych, PKP PLK S.A. dostosowuje perony wraz z drogami dojścia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ograniczonej możliwości poruszania się. Zapewnienie ww. osobom dostępu do infrastruktury pasażerskiej realizowane jest m.in. poprzez następujące działania:

modernizacje lub remonty peronów, dróg dojścia, w tym przejść pod i nad torami;

modernizacje lub remonty wiat znajdujących na peronach;

montaż oznakowania oraz nośników informacji (gablot informacyjnych, wyświetlaczy itp.);

montaż nowoczesnych systemów informacji pasażerskiej;

budowę pochylni, wind, schodów ruchomych;

montaż oznakowania dotykowego, tj. ścieżek prowadzących dla osób niedowidzących, tabliczek z informacją w alfabecie Braille’a.

W zakresie dostosowywania dworców do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, PKP S.A. również podejmuje szereg działań w ramach realizowanego przez nią PID. W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawia się poziom obsługi pasażerów oraz następuje integracja kolei z innymi gałęziami transportu. Efektem końcowym realizacji PID są wystandaryzowane, charakteryzujące się wysoką jakością dworce kolejowe, dostosowane do potrzeb pasażerów oraz systemu transportowego.

W ramach dostosowania każdego obiektu dworcowego w zakresie TSI PRM stosowane są rozwiązania polegające m.in. na ułatwieniach dla:

osób z niepełnosprawnościami ruchowymi – wyrównywanie nawierzchni, zabudowa pochylni lub wind, automatyka otwierania drzwi w głównych ciągach komunikacyjnych, toalety z rozwiązaniami dla osób poruszających się na wózkach (dostosowane WC, umywalki, odpowiednia wysokość wszystkich przycisków sterujących);

osób z dysfunkcjami wzroku – dbałość o zachowanie kontrastów w przestrzeniach obsługi podróżnych, ścieżki dotykowe i mapy obiektów z warstwą dotykową;

osób niedosłyszących – pętle indukcyjne przy kasach.

W ramach prowadzonych modernizacji obiektów dworcowych PKP S.A. stosuje rozwiązania wspomagające podróżujących z małymi dziećmi m.in. przewijaki, fotele w pomieszczeniach opieki do karmienia. Komfort korzystania ze modernizowanych obiektów podnoszą także nowoczesne systemy ogrzewania i oświetlenia, a bezpieczeństwo – systemy monitoringu.

Jednocześnie PKP S.A. potwierdziła, że powszechnie obowiązujące przepisy są egzekwowane poprzez dokument „Dobre Praktyki w inwestycjach kolejowych PKP S.A.”, stanowiący załącznik do każdego przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane dworców w ramach PID. Dokument uwzględnia standardy bazujące na najszerszym możliwym podejściu do obszaru dostępności, tj. tzw. projektowania uniwersalnego, którego zasady określa Konwencja ONZ o prawach osóbniepełnosprawnych.”

Komentarze