Co z komunikacją międzyregionalną w powiecie kwidzyńskim
Grupa posłów wystosowała do ministra infrastruktury interpelację nr 26879 w sprawie problemów z komunikacją międzyregionalną w powiecie kwidzyńskim
Zgłaszający to: Beata Maciejewska, Jarosław Wałęsa, Piotr Adamowicz, Agnieszka Pomaska, Sławomir Neumann, Małgorzata Chmiel, Jerzy Borowczak, Michał Urbaniak. Poniżej treść pisma.
Kwidzyński transprot
Szanowny Panie Ministrze, zwracam się do Pana w związku z problemami związanymi z komunikacją międzyregionalną, których doświadczają mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego.
Na stacji kolejowej Prabuty, która pozostaje głównym ośrodkiem komunikacyjnym regionu, nie zatrzymują się żadne pociągi ekspresowe wyższej kategorii, zatrzymują się natomiast tylko dwa pociągi dalekobieżne niższej kategorii. By móc skorzystać z oferty szybkich pociągów klasy EIP, mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego zmuszeni są udać się najpierw pociągiem regionalnym do Iławy, a następnie czekać wiele godzin na dworcu. Ta sytuacja znacząco wydłuża podróż i powoduje, że korzystanie z połączeń kolejowych jest dla mieszkańców Kwidzyna, Prabut i okolic wysoce nieatrakcyjne. Nie ma możliwości dostosowania rozkładu jazdy przewoźnika regionalnego do kursowania pociągów dalekobieżnych, gdyż w związku z przebudową warszawskiego węzła kolejowego, planowane przyjazdy tych pociągów są nieregularne.
Zagwarantowanie komfortowych dla mieszkańców i przedsiębiorców połączeń kolejowych jest ważnie nie tylko dlatego, że pozwala ograniczyć mniej przyjazny środowisku transport samochodowy, ale także pozytywnie wpływa na odbiór regionu przez inwestorów krajowych i zagranicznych, przyczyniając się do jego rozwoju gospodarczego.
W związku z powyższym stanem faktycznym, działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dn. 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. nr 221/2003 poz. 2199) i realizując uprawnienie posłanki RP, proszę o odpowiedź na następujące pytania:
Czy ministerstwo planuje podjąć działania w celu dokonania korekty rozkładu jazdy pociągów klasy EIP, tak by były one bardziej dostępne dla mieszkańców powiatu kwidzyńskiego?
Czy istnieją przesłanki techniczne, by pociągi EIP5400 I EIP5300 kursujące kolejno z Gdyni do Katowic i z Gdyni do Krakowa nie mogły zatrzymywać się na stacji Prabuty?
Jakie inne działania planuje podjąć ministerstwo w celu zwiększenia dostępności komunikacyjnej powiatu kwidzyńskiego?
Komentarze