Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Co z automatami biletowymi w pociągach PKP Intercity?

interwencje
27.10.2022 07:00
0 Komentarzy

10 października Poseł Franciszek Sterczewski wystosował do Ministerstwa Infrastruktury interpelację w sprawie wprowadzenia automatów biletowych w pociągach PKP Intercity.

Jak informuje parlamentarzysta, wspólnym celem władz wszystkich szczebli powinno być zwiększenie atrakcyjności kolei. Aby to osiągnąć, należy nie tylko poprawić infrastrukturę kolejową i jakość samych pociągów. Konieczne jest także zwiększenie niezawodności i pewności kolei, a więc przede wszystkim jej punktualności i dostępności. Krokiem w tym kierunku byłoby wprowadzenie w pociągach PKP InterCity automatów biletowych.

PKP InterCity obsługuje kolejowe dalekobieżne przewozy pasażerskie pod markami Twoje Linie Kolejowe, InterCity, Express Intercity i Express Intercity Premium. W 2021 r. przewoźnik miał 14,56% udziału w rynku mierzony pod względem liczby pasażerów (3. wynik w kraju) i 53,53% udział w rynku mierzony pod względem pracy przewozowej mierzonej w pasażerokilometrach (1. wynik w kraju). Dzięki temu to jeden z najważniejszych przewoźników w kraju, którego standard powinien wyprzedzać, a w najgorszym razie nie powinien odbiegać od tego obowiązującego w pociągach regionalnych. Rząd ma w tym zakresie istotne instrumenty, ponieważ PKP InterCity należy do grupy PKP, a tej z kolei głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Taka organizacja pozwala władzom państwowym na realizowanie polityki transportowej odpowiadającej na aktualne potrzeby nie tylko pasażerek i pasażerów, ale także kraju i społeczeństwa jako całości.

PKP InterCity realizuje niemal 400 połączeń dziennie. W 2021 r. przewieziono nimi około 35,5 milionów pasażerów i pasażerek. To kolosalne liczby, które powinny wymuszać na przewoźniku dążenie do usprawnienia realizacji potrzeb pasażerek i pasażerów, w tym szczególnie procesu zakupu biletów. Krótkie spojrzenie na historię rozwoju w tym zakresie pozwala zauważyć, że postęp następuje z czasem. W 2001 r. przewoźnik umożliwił rezerwację biletów przez Internet, w 2002 r. call center, a w 2005 r. rozpoczął sprzedaż biletów przez Internet. W 2009 r. rozpoczęto sprzedaż biletów przez automaty biletowe – pierwszą stacją, na której było to możliwe, była oczywiście Warszawa Centralna. Od 20 listopada 2017 r. uruchomiono możliwość zakupu biletów z jedną przesiadką przez internetowy system sprzedaży.

-„Widoczny jest więc pewien schemat rozwoju, pozwalający zauważyć, że większość zmian następowała około tego samego okresu gdy powstawało na nie zapotrzebowanie. Dla przykładu wraz z rozwojem sieci internetowej oraz umiejętności pasażerek i pasażerów w tym zakresie wprowadzono możliwość sprzedaży biletów przez Internet. Jednak w późniejszych latach przewoźnik przestał wsłuchiwać się w głos pasażerek i pasażerów, przez co zakup biletu z przesiadką przez Internet stał się możliwy dopiero w 2017 r. Teraz czas na kolejny krok – możliwość sprzedaży biletów w pociągach przez automaty biletowe. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w wielu kolejach regionalnych (na przykład Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie), jednak nadal nie zostało wprowadzone u jednego z najważniejszych krajowych przewoźników – zauważa Franciszek Sterczewski.

-„Automaty byłyby znacznym ułatwieniem dla pasażerek i pasażerów. W trakcie wielokrotnych opóźnień pociągów część osób z ostrożności nie kupuje biletów z wyprzedzeniem, ponieważ opóźnienia powodują później konieczność zwrotu. Wielokrotnie do pociągu pasażer czy pasażerka wpada chwilę przed odjazdem, z ledwością zdążając do niego wejść ze względu na opóźnienia poprzednich. Jednak system sprzedaży internetowej blokuje możliwość zakupu biletu, w związku z czym pasażer lub pasażerka musi czekać na kolejny pociąg lub zapłacić karę za brak biletu – podkreśla Sterczewski i zadaje resortowi dwa pytania:

1. Dlaczego do tej pory nie zdecydowano się na modernizację systemu sprzedaży biletów poprzez umożliwienie zakupu w automatach biletowych znajdujących się w pociągach?

2. Czy planowane jest wprowadzenie takiej możliwości? Jeśli tak – kiedy? Jeśli nie – dlaczego?

Komentarze