Będzie likwidacja pociągu TLK Kormoran? MI odpowiada
Posłanka Marcelina Zawisza zapytała Ministerstwo Infrastruktury o ewentualną likwidację połączenia kolejowego z Polanicy-Zdroju do Olsztyna, które prowadziło przez Nysę i Warszawę.
Restart odpowiedział: Połącznie to rzeczywiście ulegnie tymczasowej redukcji.
Pięć pytań
-„Usunięcie pociągów TLK Kormoran znacząco utrudniło mieszkańcom Nysy dotarcie do stolicy naszego kraju. Mowa o prawie 44 tysiącach osób zamieszkujących to miasto. Na trasie znajdują się też ponad 20-tysięczny Prudnik i Kłodzko liczące ponad 26 tysięcy mieszkańców. W oczywisty sposób osłabi to mobilność ludzi dotychczas korzystających z tego połączenia. W uchwale podjętej przez Radę Miejską w Nysie czytamy, że połączenie to jest ważnym uzupełnieniem niestety słabej oferty pociągów regionalnych i cieszy się dużą popularnością. Dlatego, jako posłanka z tego regionu dołączam do grona osób zaniepokojonych zapowiedzią likwidacji. W związku z faktem, że nie otrzymałam odpowiedzi na pytania zadane przeze mnie Panu Prezesowi PKP Intercity SA, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o ustalenie, jak wyglądają poniższe kwestie:
1. Jakie przesłanki uzasadniają decyzję o likwidacji wspomnianego połączenia?
2. Czy po likwidacji TLK Kormoran planowane jest uruchomienie nowego połączenia, które obejmie część dotychczasowej trasy? Jeśli tak, to przez jakie stacje będzie przebiegało?
3. Jaka alternatywa przewidziana jest dla dotychczasowych pasażerów?
4. Czy osoby mieszkające w okolicach odcinka od Kędzierzyna-Koźla do Polanicy-Zdrój mogą liczyć w bieżącym lub kolejnym roku na wzbogacenie i uatrakcyjnienie oferty kolejowej?
5. Czy istnieją plany rozbudowy połączenia, tak żeby pociąg dojeżdżał do Kudowy-Zdroju, zamiast urywać się przed końcem trasy?
Resort odpowiada
Na interpelację z upoważnienia Ministra Infrastruktury odpowiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu, który w sprawie pociągu TLK Kormoran przedstawił poniższe informacje.
-”W związku z ograniczoną dostępnością lokomotyw spalinowych PKP Intercity oraz planowanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pracami na węźle katowickim oraz linii kolejowej nr 276 potwierdzam, iż w trakcie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy edycji 2022/23 oferta przewozowa dla powiatu kłodzkiego oraz ciągu miast przy linii nr 137, w tym Nysy, ulegnie tymczasowej redukcji. Od rocznego rozkładu jazdy edycji 2023/24 zaplanowana jest rozbudowa oferty przewozowej dla m.in. powiatu kłodzkiego, związana z uruchomieniem nowych połączeń w kierunku Trójmiasta i Krakowa.
Uruchomienie ww. nowych pociągów będzie musiało zostać poprzedzone pracami poprawiającymi stan infrastruktury na linii nr 276. Według informacji otrzymywanych od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ciągu roku 2023 prowadzone będą na linii nr 276 intensywne prace torowe. Z uwagi na plan obiegów oraz umiejscowienie punktów utrzymania lokomotyw spalinowych, w przypadku zamknięć na linii nr 276 nie będzie możliwa kontynuacja dotychczasowego przejścia obiegowego między pociągiem „Rozewie” a pociągiem „Kormoran” – lokomotywy serii SU4210 i SU4220 posiadają bowiem punkt utrzymania technicznego we Wrocławiu.
Również w przyszłości, po zakończeniu prac, nie byłoby możliwe dostarczenie lokomotywy spalinowej z Wrocławia do obsługi pociągu „Kormoran”. W docelowym układzie, zgodnie z deklaracją partnera czeskiego od RRJ 2024/25, w miejsce dotychczasowego pociągu „Rozewie” dostarczającego lokomotywę, na odcinku Kłodzko – Wrocław w analogicznych godzinach pojawi się bowiem nowy pociąg relacji Praga – Kłodzko – Wrocław – Gdynia. Ponadto w rocznym rozkładzie jazdy 2022/23 PKP PLK planuje rozpoczęcie prac modernizacyjnych na węźle katowickim.
Dotychczasowe manewry pociągu Kormoran na stacji Katowice, polegające na wymianie lokomotywy oraz przełączaniu wagonów, stałyby się w znacznym stopniu utrudnione. Wobec powyższego pociąg „Kormoran”, w ramach prac nad rozkładem jazdy 2022/23, zaplanowany został w zestawieniu z elektrycznego zespołu trakcyjnego ED160 w relacji Olsztyn – Katowice – Bielsko-Biała/Wisła Uzdrowisko.
Mając na uwadze powyższe, celem uzupełnienia oferty przewozowej dla powiatu kłodzkiego oraz ciągu miast przy linii nr 137, w tym Nysy, w kierunku Katowic i aglomeracji śląskiej, w ramach prac nad rocznym rozkładem jazdy 2023/24 Ministerstwo Infrastruktury jako organizator wraz z operatorem PKP Intercity S.A. zaplanują uruchomienie drugiej pary pociągów Jelenia Góra – Kraków. Obie pary pociągów relacji Jelenia Góra – Kraków zestawione będą ze spalinowych zespołów trakcyjnych. Jedna z dwóch par zaplanowana zostanie do kursowania przez Kłodzko. W odniesieniu do postulatów kontynuacji połączenia bezpośredniego z Warszawą informuję, iż analizy statystyk przewozowych wykazują wyraźną przewagę zainteresowania pasażerów z powiatu kłodzkiego i miast przy linii kolejowej nr 137 podróżami w relacjach do i z Katowic.
Analizując okres 12.12.2021 – 31.08.2022 na uwagę zasługuje fakt, iż przeciętnie maksymalna frekwencja w pociągu 65100 „Kormoran” na odcinku między Polanicą – Zdrój a Kędzierzynem – Koźlem wyniosła 61 pasażerów, podczas gdy pasażerów zainteresowanych podróżami dalej niż do Katowic, w tym do Warszawy, odnotowano stosunkowo mało, tj.:
• Polanica-Zdrój – Warszawa: średnio 2,0 pasażera na uruchomienie;
• Kłodzko – Warszawa: 2,2;
• Nysa – Warszawa: 2,2;
• Prudnik – Warszawa: 1,7.
W relacji do Warszawy są to liczby również istotnie mniejsze niż w przypadku podróży w relacji między miejscowościami przy linii 137 a Krakowem, obsługiwanej pociągiem Sudety. Przykładowo, w analogicznym okresie, średnio na uruchomienie 5 pasażerów podróżowało w relacji Nysa – Kraków (podczas gdy w relacji Nysa – Warszawa tylko 2,2). Biorąc pod uwagę powyższe, w zastępstwie za pociąg „Kormoran” analizowane jest uruchomienie w RRJ 2023/24 drugiej pary połączeń Jelenia Góra – Kraków, natomiast dla nielicznych pasażerów, np. z Paczkowa do Warszawy, możliwe będzie w RRJ 2023/24 odbycie podróży z przesiadką np. w Katowicach.
W związku ze stanowiskiem strony czeskiej informującym o braku możliwości uruchomienia połączeń Gdynia – Wrocław – Praga od rozkładu jazdy edycji 2023/24, w celu realizacji zapowiadanej poprawy oferty dla powiatu kłodzkiego, organizator przewozów wraz z PKP Intercity przeanalizują możliwość uruchomienia dwóch dodatkowych par połączeń do/z Kłodzka, które będą planowane w takim układzie, by w momencie uruchomienia pociągów międzynarodowych godziny kursowania pociągów na odcinku krajowym nie uległy zmianie.
W kolejnych latach, po pozyskaniu przez PKP Intercity hybrydowych zespołów trakcyjnych, planowana jest stopniowa rozbudowa oferty przewozowej, która w docelowym kształcie zapewni podróżnym na linii podsudeckiej 2 pary połączeń relacji Jelenia Góra – Kraków przez Dzierżoniów i Nysę oraz 2 pary połączeń relacji Jelenia Góra – Warszawa przez Kłodzko, Nysę i Opole. Docelowo zatem linia nr 137 na odcinku Kamieniec Ząbkowicki – Nysa obsługiwana będzie 4 parami połączeń międzywojewódzkich.”
Komentarze