Andrzej Bittel odpowiada ws. komunikacji międzyregionalnej w powiecie kwidzyńskim
18 października – w nawiązaniu do interpelacji numer 26879 w sprawie problemów z komunikacją międzyregionalną w powiecie kwidzyńskim – wiceminister Andrzej Bittel przedstawił punkt widzenia Ministerstwa Infrastruktury.
Zgłaszający to Piotr Adamowicz, Jerzy Borowczak, Małgorzata Chmiel, Beata Maciejewska, Sławomir Neumann, Agnieszka Pomaska, Michał Urbaniak i Jarosław Wałęsa.
Trzy pytania
Ad 1. Czy Ministerstwo planuje podjąć działania, w celu dokonania korekty rozkładu jazdy pociągów klasy EIP tak, by były one bardziej dostępne dla mieszkańców powiatu kwidzyńskiego?
Ministerstwo Infrastruktury, jako organizator kolejowych przewozów pasażerskich, kładzie duży nacisk na zapewnienie możliwie dużej liczby bezpośrednich połączeń, uwzględniając preferencje podróżnych. Jednakże pociągi EIP (Pendolino), do których odnosi się pytanie, realizują połączenia komercyjne i nie są objęte, łączącą Ministra Infrastruktury i PKP Intercity S.A., umową o świadczenie usług o charakterze użyteczności publicznej w zakresie wykonywania kolejowych przewozów pasażerskich. Pociągi kategorii EIP uruchamiane są przez „PKP Intercity” SA (dalej: Spółka, przewoźnik) na zasadach komercyjnych, na podstawie analiz biznesowych oraz na własne ryzyko handlowe przewoźnika. Dlatego też ww. przewoźnik posiada autonomię decyzyjną dotyczącą siatki tego rodzaju połączeń, np. liczby kursów, tras, godzin kursowania czy stacji zatrzymań.
Informuję również, że Minister właściwy ds. transportu dofinansowuje przewozy międzywojewódzkie, które są nierentowne, ale uzasadnione interesem publicznym – konieczne z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb transportowych społeczeństwa w kraju. Połączenia EIP przez to, że w normalnych warunkach są rentowne, stanowią przedmiot działalności komercyjnej Spółki. Dodatkowo połączenia komercyjne charakteryzują się inną specyfiką przewozu niż połączenia realizowane w ramach służby publicznej. Cechuje je wyższy – w porównaniu do połączeń PSC – standard taboru czy krótsze czasy przejazdów pomiędzy dużymi ośrodkami, jako że realizowane są po liniach o dużych prędkościach oraz o bardzo małej liczbie przystanków pośrednich.
Przewoźnik poinformował Ministerstwo, że na chwilę obecną nie planuje wprowadzania postojów pociągów kategorii EIP na stacji Prabuty. Niemniej zaznaczyć należy, że Spółka w trakcie prac nad kształtem oferty przewozowej biorąc pod uwagę ewentualnie zmieniające się wyniki analiz oraz warunki otoczenia biznesowego poszczególnych regionów rozważać będzie włączenie innych stacji, w tym Prabut do siatki połączeń obsługiwanych przez pociągi kategorii EIP.
Ad 2. Czy istnieją przesłanki techniczne, by pociągi EIP5400 I EIP5300 kursujące kolejno z Gdyni do Katowic i z Gdyni do Krakowa nie mogły zatrzymywać się na stacji Prabuty?
Dodatkowe zatrzymanie powodowałoby trudności z trasowaniem, konstrukcją rozkładu jazdy na wysoko obciążonych odcinkach, co w konsekwencji wydłużałoby czas przejazdu oraz mogłoby powodować zaburzenie taktów w kursowaniu innych pociągów lub zerwanie niektórych skomunikowań.
Ad 3. Jakie inne działania planuje podjąć ministerstwo w celu zwiększenia dostępności komunikacyjnej powiatu kwidzyńskiego?
Na wstępie należy zaznaczyć, że oferta kolejowa dla powiatu kwidzyńskiego rozwija się sukcesywnie z roku na rok od wielu lat. W ramach połączeń uruchamianych na podstawie Umowy PSC PKP Intercity S.A. w rozkładzie jazdy edycji 2019/2020 obsługiwało stację Prabuty zatrzymując łącznie 10 par pociągów. W rocznym rozkładzie jazdy edycji 2020/2021 jest to już 13 par pociągów, a wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy edycji 2021/2022 będzie to już 14 par. Ponadto, w ramach minimalizacji wykluczenia komunikacyjnego poszczególnych regionów kraju, począwszy od rozkładu 2021/2022, planujemy także uruchomienie dalekobieżnego połączenia pociągiem TLK „Flisak” relacji Katowice – Gdynia – Katowice, który od czerwca 2022 r. kursować będzie m.in. linią numer 207 obsługując takie stacje jak Grudziądz czy Kwidzyn, które przez ostatnie lata były pozbawione połączeń dalekobieżnych. Zgodnie z przepisami obowiązującego rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 4 grudnia 2020 r. w sprawie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich oraz w wojewódzkich przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym (Dz.U. 2020 poz. 2328) – tzw. Planu transportowego – na odcinku Iława – Malbork, organizator połączeń międzywojewódzkich już realizuje liczbę połączeń, jaka przewidziana jest na roczny rozkład jazdy 2028/2029.
Należy również pamiętać, że poczynając od 2017 roku, w celu poprawy oferty kolejowej dla mieszkańców Smętowa, Kwidzyna i Prabut, pociągi dalekobieżne zaczęły obsługiwać stację Smętowo, w RRJ 2017/201 8 -1 parą, a już w RRJ 2021/2022 – 5 parami.
Komentarze