Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław wprowadza na kolejnych liniach aglomeracyjnych płatność kartą

infotrans
01.09.2024 17:02
0 Komentarzy

Od 2 września autobusami do Wiszni Małej i Żórawiny pojedziemy bez gotówki. To kolejna ważna zmiana aglomeracyjnym transporcie publicznym na Dolnym Śląsku.

Co ważne, to dobra zmiana także dla prowadzących aglo autobusy. Teraz kierowca otworzy wszystkie drzwi autobusu, nie tylko pierwsze. Nie będzie już także sprzedawał biletów. Nie będzie konieczne płacenie gotówką. Z użycia wyjdą też EM-karty. Co istotne jednak, trasy autobusów pozostaną bez zmian.

spis treści:

  1. Jakie zmiany w zakupie biletów zostaną wprowadzone od 2 września na liniach autobusowych łączących Wrocław z Wisznią Małą i Żórawiną?
  2. Co oznacza wprowadzenie systemu URBANCARD dla pasażerów korzystających z autobusów na trasach aglomeracyjnych?
  3. Jakie są główne korzyści dla pasażerów wynikające z rezygnacji z płatności gotówką i wprowadzenia nowych metod zakupu biletów?
Biletowa rewolucja URBANCARD: autobusami do Wiszni Małej i Żórawiny pojedziemy bez gotówki (
Biletowa rewolucja URBANCARD: autobusami do Wiszni Małej i Żórawiny pojedziemy bez gotówki (

Plus Pięć linii

W niedawno zakończonej kadencji przybyło aż 11 nowych połączeń finansowanych wspólnie przez Wrocław i okoliczne gminy. Dzięki temu sumarycznie tych linii jest już 27.

Na siedmiu z nich, które łączą Wrocław z Kątami Wrocławskimi oraz z Czernicą, już od grudnia 2023 r. działa system URBANCARD.

Od 2 września system obejmie pięć trasy autobusowych łączące Wrocław z Wisznią Małą i Żórawiną (przez Kobierzyce oraz Siechnice). Pasażerowie bilet kupią znacznie szybciej – kartą w kasowniku, w aplikacji mobilnej, automacie biletowym czy przez stronę Urbancard.

Za maksymalne zabezpieczenie transakcji odpowiada Mennica Polska, która systematycznie potwierdza swoje kompetencje w tym zakresie prestiżowym certyfikatem PCI DSS (zgodność z rygorystycznymi wytycznymi organizacji płatniczych Visa i Mastercard). Płatności zbliżeniowe za bilety komunikacji miejskiej, dokonywane w pojazdach komunikacji miejskiej w ramach systemu, są realizowane na podstawie regulacji organizacji płatniczych Visa – MTT (Mass Transit Transaction) oraz Mastercard – PaYG (Pay as You Go). Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest niezwłoczna akceptacja zakupu biletu, co istotnie skraca cały proces. Autoryzacja płatności jest realizowana w trybie offline, ale sam zakup biletu odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku każdego innego podmiotu, który akceptuje płatności bezgotówkowe, np. w sklepie.

W przypadku kontroli wystarczy przyłożyć do czytnika uprawnionej osoby kartę płatniczą, smartfon lub smartwatch – w zależności od tego, w jaki sposób została zrealizowana transakcja. Należy przy tym podkreślić, że jedyną informacją dostępną dla kontrolera będzie to, czy przy użyciu danej karty (lub jej nośnika) został kupiony bilet.

Biletowa rewolucja URBANCARD: autobusami do Wiszni Małej i Żórawiny pojedziemy bez gotówki (
Biletowa rewolucja URBANCARD: autobusami do Wiszni Małej i Żórawiny pojedziemy bez gotówki (

Więcej tras

To nie koniec dobrych wieści. Od poniedziałku 2 września ta pula się poszerza o kolejne 5 linii, łączących Wrocław z Wisznią Małą oraz Żórawiną (przez Kobierzyce oraz Siechnice).

  • Wrocław – Wisznia Mała: linia 905, 908, 930
  •  Wrocław – Żórawina: linie 903, 913

-„Współpraca Wrocławia z okolicznymi gminami jest coraz mocniejsza i idą za nią konkretne rozwiązania dla mieszkańców. Na liniach, których organizatorem jest gmina Wrocław, bilety będzie można kupić na takich samych zasadach jak we Wrocławiu. Rozszerzenie systemu URBANCARD oznacza, że dokonamy tego szybciej, znacznie łatwiej i na wiele możliwych sposobów. A proste rozwiązania stanowią zachętę dla pasażerów i sprawiają, że korzystanie z komunikacji aglomeracyjnej staje się atrakcyjniejsze – powiedziała Paulina Tyniec – Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu UM.

Biletowa rewolucja URBANCARD: autobusami do Wiszni Małej i Żórawiny pojedziemy bez gotówki (
Biletowa rewolucja URBANCARD: autobusami do Wiszni Małej i Żórawiny pojedziemy bez gotówki (

Co się zmieni dla pasażerów?

Kierowca otworzy wszystkie drzwi autobusu, nie tylko pierwsze. Nie będzie już także sprzedawał biletów. Nie będzie konieczne płacenie gotówką. Z użycia wyjdą też EM-karty. Co istotne jednak, trasy autobusów pozostaną bez zmian.

Bilet kupimy w autobusie – w kasowniku-terminalu płatniczym za pomocą zbliżeniowej karty płatniczej, czy Elektronicznej Portmonetki na URBANCARD EP, a także przy użyciu aplikacji mobilnej (bilet jednorazowy kupisz po wprowadzeniu numeru bocznego pojazdu). Wszystkie rodzaje biletów można też nabyć w 160 automatach biletowych rozmieszczonych na terenie Wrocławia, w około 200 punktach należących do sieci sprzedaży Mennicy Polskiej oraz przy użyciu aplikacji w telefonie (URBANCARD, SkyCash, mPay, Jakdojade) i na stronie www.urbancard.pl

Gdy ktoś jest przyzwyczajony do papierowego biletu, to będzie mógł go kupić bezpośrednio w automatach biletowych na przystankach we Wrocławiu, a w samych gminach – w wyznaczonych przez nie punktach.

Uwaga – bilet czasowy obowiązuje wyłącznie w strefie Wrocław!

Poniżej biletowe zmiany tłumaczy Paulina Tyniec – Piszcz:

Podsumowując:

Poszerzenie systemu biletowego Urbancard w aglomeracji wrocławskiej to w skrócie:

  • trasy autobusów zostają takie same
  • kierowca nie prowadzi już sprzedaży biletów
  • nie będzie można płacić gotówką w pojeździe
  • teraz już wszystkie drzwi w autobusach tych pięciu linii będą otwierane
  • EM-karty wychodzą z użycia
  • sam system URBANCARD to system dystrybucji biletów, których nośnikami są karty URBANCARD, zbliżeniowe karty płatnicze lub aplikacje mobilne i tradycyjnie – bilety papierowe
  • operatorem systemu jest Mennica Polska SA
  • karta URBANCARD EP posiada funkcję Elektronicznej Portmonetki (dla osób niekorzystających z kart płatniczych). Elektroniczną Portmonetkę można doładować w stacjonarnych automatach biletowych, punktach sprzedaży i na stronie www.urbancard.pl

Komentarze