Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław: Aleją Wielkiej Wyspy tylko autobusem 143. Możliwości MPK wyczerpane

infotrans
23.12.2023 09:02
0 Komentarzy

Od 23 grudnia cała trasa od al. Paderewskiego do al. Armii Krajowej jest dostępna dla kierowców, pasażerów MPK Wrocław, pieszych oraz rowerzystów.

Inwestycja nie została jeszcze zakończona, ale samochody mogą już całą drogą bezpiecznie jeździć. Wykańczanie części tras dla pieszych i rowerzystów będzie jeszcze trwało, podobnie jak nasadzenia zieleni.

Dawne plany

-„Ta trasa została zaprojektowana jeszcze przez niemieckich gospodarzy tego miasta na początku XX w. Daje połączenie między wschodnimi a południowymi osiedlami Wrocławia. Szybciej będzie się można dostać też do największych atrakcji miasta – zoo i całego obszaru Hali Stulecia – powiedział podczas konferencji prasowej 22 grudnia prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Nowa trasa ma prawie 3,5 km długości, jej wykonanie kosztowało przeszło 234 mln zł. Zbudowano dwa mosty – 350-metrowy Most Na Wilczym Kącie nad Oławą i 700-metrowy Most Olimpijski, który został przerzucony nad Odrą. Aleja Wielkiej Wyspy zapewni wygodne połączenie między wschodnimi a południowymi osiedlami Wrocławia.

„Normalnie gdybyśmy chcieli przejechać z Tarnogaju na Wielką Wyspę, obojętnie który jej rejon, to musielibyśmy to zrobić z zaangażowaniem centrum miasta. Musielibyśmy jechać ul. Krakowską i Traugutta przez pl. Społeczny. Dzisiaj ta trasa, która została jeszcze przez niemieckich gospodarzy tego miasta na początku XX w., komunikuje nas dosłownie w kilka minut. Szybciej dzięki temu będzie się można dostać też do największych atrakcji Wrocławia – czy zoo, czy całego obszaru Hali Stulecia+ – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Obecnie pokonanie tej trasy w godzinach szczytu może zająć nawet pół godziny. Po otwarciu nowego połączenia przejazd trwa kilka minut.

Jedna linia

Przez most przejadą też autobusy MPK, na razie tylko linia 143. Autobusy od skrzyżowania Gazowej i Tarnogajskiej jeździć będą przez Tarnogajską, Armii Krajowej, most Na Wilczym Kącie, most Olimpijski i dalej Mickiewicza do pętli na Sępolnie.

-„W przyszłości po alei Wielkiej Wyspy będzie kursować więcej linii. Na razie jednak możliwości przewozowe MPK są wyczerpane, tabor jest wykorzystywany niemal z stu procentach. Gdy pojawią się nowe możliwości przewozowe, będzie rozmawiać z mieszkańcami i radami osiedli” – zaznaczył Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Koniec prac na skrzyżowaniu AWW z Mickiewicza i Paderewskiego umożliwi autobusom 115, 345 i 259 powrót na stałe trasy, natomiast 941 znów pojadą do pętli przy Stadionie Olimpijskim. Zmiany nastąpią również po stronie Przedmieścia Oławskiego. Tam, w rejonie skrzyżowania Krakowskiej i Armii Krajowej, zostanie w nowej lokalizacji uruchomiony przystanek „Armii Krajowej” dla tramwajów 3 i 5 jadących w stronę Księża Małego. Wsiadać i wysiadać będziemy za wiaduktem. Korzystać z niego będą również autobusy linii 114 i 243. Dla nich będzie to przystanek „na życzenie”.

Wrocław: Aleja Wielkiej Wyspy otwarta

Trasa widokowa

W okolicy znajduje się wiele miejsc rekreacyjnych, takich jak nadodrzańskie wały, Park Wschodni czy Las Rakowiecki. Jak powiedział Jacek Sutryk, Aleja Wielkiej Wyspy „jest po prostu ładna, ona przebiega przez bardzo malowniczą część miasta”.

„Coś czuję, że ta trasa będzie też trasą sportowo-rekreacyjną, gdzie będzie dużo rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów, bo to jest po prostu ładne miejsce. Dlatego zadbaliśmy o to, żeby było dużo połączeń i zejść” – powiedział prezydent Wrocławia.

Na obu mostach stworzono specjalne wykusze spacerowe do podziwiania widoków. Zadbano też o detalu – w balustradach pojawiły się kute herby Wrocławia. Otwarcie trasy nastąpi w sobotę w nocy, ale na zakończenie wszystkich prac trzeba będzie jeszcze zaczekać. W wykonaniu niektórych prac przeszkadzają niskie temperatury. Do połowy 2024 roku będą wykańczane m.in. nawierzchnie ścieżek rowerowych, wykonawca zadba też o nowe nasadzenia drzew i krzewów.(PAP)

Komentarze