WOŚP 2025 w Łodzi: Zabytkowe tramwaje i autobusy na ulicach miasta
W niedzielę, 26 stycznia, Łódź po raz kolejny dołącza do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując specjalne linie tramwajowe i autobusowe.
W ramach 33. finału WOŚP, na ulice miasta wyjadą historyczne pojazdy oraz nowoczesne autobusy, umożliwiając mieszkańcom łatwy i szybki dostęp do wydarzeń finałowych.
Rozkład jazdy:
- Jakie specjalne linie komunikacyjne zostaną uruchomione w Łodzi podczas 33. finału WOŚP i jakie pojazdy będą obsługiwać te trasy?
- Jakie udogodnienia przewidziano dla wolontariuszy WOŚP korzystających z komunikacji miejskiej w Łodzi?
- Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu kursów i tras specjalnych linii?
Specjalne linie komunikacyjne
Z okazji finału uruchomione zostaną dwie specjalne linie:
- Linia tramwajowa 331:
Trasa: Dworzec Łódź Żabieniec – Widzew Augustów i z powrotem.
Zabytkowe tramwaje, w tym 60-letni wagon 5N oraz imprezowy tramwaj MPK Łódź, będą kursować co 20 minut w godzinach 13:00–21:00.
Przystanki kluczowe na trasie: Limanowskiego, Zachodnia, Kościuszki, Piotrkowska Centrum, Piłsudskiego, Rokicińska. - Linia autobusowa 332:
Trasa: Pl. Niepodległości – Zachodnia/Limanowskiego i z powrotem.
Na trasie kursować będą kultowe ikarusy, jelcze oraz hybrydowy solaris. Autobusy będą odjeżdżać co 20 minut w godzinach 13:00–21:00.
Przystanki kluczowe na trasie: Piotrkowska, Sienkiewicza, Traugutta, POW, Zachodnia, Limanowskiego.
Darmowe przejazdy
Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą mogli w niedzielę podróżować komunikacją miejską w Łodzi za darmo. Wystarczy mieć przy sobie imienny identyfikator WOŚP, który pozwoli na bezpłatny dostęp do autobusów i tramwajów MPK Łódź.
Specjalne linie komunikacyjne to połączenie historii i współczesności. Na trasach pojawią się zarówno zabytkowe tramwaje i autobusy, jak i najnowsze pojazdy z floty MPK Łódź. To wyjątkowa okazja, aby w niecodzienny sposób uczestniczyć w wydarzeniach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jednocześnie wspierając szczytny cel, jakim jest pomoc małym pacjentom oddziałów onkologii i hematologii.
Pełen harmonogram kursów oraz szczegóły tras są dostępne na stronie internetowej MPK Łódź. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych przejazdów i wsparcia 33. finału WOŚP.
Inne trakcje
Tradycją stało się już, że jednym z głównych punktów finałów WOŚP w Łodzi jest wielka szarża, czyli parada na ul. Piotrkowskiej kilkudziesięciu jeźdźców, powozów i zaprzęgów konnych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
"Ulicą Piotrkowską przejedzie parada wolontariuszy, zabytkowych pojazdów, służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych oraz sekcja konna Straży Miejskiej. To wydarzenie, które symbolicznie połączy całą Łódź w duchu wsparcia i dobrej energii" – zapowiedział komendant Straży Miejskiej w Łodzi Patryk Polit.
Szarża wystartuje w niedzielę w południe spod budynku łódzkiego magistratu przy ul. Piotrkowskiej 104 i przejdzie do ul. Próchnika, Zachodnią, Legionów przez pl. Wolności, a następnie wróci ul. Piotrkowską do posesji z numerem 104.
Na Piotrkowskiej w tym czasie będzie można wesprzeć datkiem wolontariuszy, których na reprezentacyjnej ulicy Łodzi nie zabraknie.
Ponownie centralnym punktem łódzkich wydarzeń finałowych będzie Manufaktura. Jej rynek w niedzielę zamieni się w centrum motoryzacyjnych i militarnych emocji. Wśród atrakcji są przejażdżki sportowymi samochodami, prezentacje strażackich wozów bojowych oraz cięcia wraku. Stowarzyszenie Czerwone Berety zaprezentuje kolekcję broni i uzbrojenia wojsk specjalnych, a także wyposażenia oddziałów powietrznodesantowych. Będzie też można oglądać wojskowe pojazdy terenowe, zabytkowy wóz bojowy halftrack oraz kilka odrestaurowanych motocykli z czasów II wojny światowej. Wystawie towarzyszyć będzie inscenizacja wojskowego obozu, biwaku z kuchnią polową.
Nie zabraknie także samochodów retro, w tym 33 kolorowych Fiatów 126p, czyli popularnych i coraz rzadziej widywanych na polskich ulicach maluchów. Powstanie też wioska wikingów, a na scenie od godziny 16 zaplanowano koncerty. O godz. 20 z dachu galerii handlowej wypuszczone zostanie Światełko do Nieba – a na finał zagra ulubieniec fanów festiwalu Pool&Rock - Łydka Grubasa.
Z kolei na scenie w rotundzie galerii handlowej odbędą się licytacje przedmiotów przekazanych przez władze miasta i regionu oraz instytucje.
W niedzielę na parterze galerii handlowej będzie można m.in. "dorzucić swoje trzy grosze" do akcji usypywania ogromnego "złotego" serca z groszówek i innych drobnych monet, organizowanej przez studentów Uniwersytetu Łódzkiego. W ubiegłym roku w ten sposób zebrano ponad 100 tys. zł i inicjatorzy akcji ze Studenckiego Koła Naukowego "Inwestor" liczą na pobicie tego wyniku.
"Nasze serce z groszówek powstanie już po raz 16. Do tej pory w ten sposób udało nam się zebrać ponad 800 tys. zł. W ubiegłym roku zebrane grosiki ważyły 6,5 tony" – powiedział Jan Pastusiak z grupy SKN "Inwestor".
W galerii warto odwiedzić również stanowiska z drukarkami 3D. Co roku cieszą się dużą popularnością, drukując m.in. wośpowe serduszka i inne gadżety. Będzie można też wsiąść na specjalny rower produkujący energię i sprawdzić, ile wysiłku potrzeba, aby rozświetlić czerwone serce WOŚP za pomocą siły mięśni. Firma BioGen zaprasza na wystawę wylicytowanych przez nią złotych serduszek. Będzie też fotobudka, kurs pierwszej pomocy i wspinaczki, strefa gier planszowych, a Łódzkie Skrzaty przygotują animacje dla dzieci.
WOŚP w Łodzi to także liczne licytacje, w których można wygrać m.in. oglądanie meczu Widzewa w towarzystwie Zbigniewa Bońka, podwózkę rektora Uniwersytetu Łódzkiego na egzamin, śniadanie z Andrzejem Sewerynem, kolację w tunelu oceanicznym lub nocowanie w Orientarium, udzielenie ślubu przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską w Złotej Sali Hotelu Grand, brązowy medal siatkarskiej Ligi Narodów, który reprezentacja Polski wywalczyła reprezentacja w Atlas Arenie, czy kurs i poprowadzenie tramwaju MPK Łódź.
Wiele będzie działo się też w innych miastach woj. łódzkiego. M.in. gwiazdą pabianickiego finału WOŚP będzie Maryla Rodowicz, w zgierskiej hali MOSiR motocykliści pochwalą się swoimi maszynami, a łucznicy pokażą, jak celnie strzelać, w Koluszkach jedną z najważniejszych atrakcji będzie festyn i samochodowy drift, a W Rawie Mazowieckiej orkiestra zagra w rytmie poloneza. Będzie tańczony na placu Wolności przed OSP około południa. Natomiast w Piotrkowie Trybunalskim w dniu finału zaplanowano m.in. bieg "Policz się z cukrzycą", spacer z kijkami, akcję krwiodawstwa, motoWOŚP z udziałem pojazdów służb mundurowych policji, służby więziennej, straży pożarnej, kiermasz, turniej piłkarski młodzików.
W Łodzi podczas 33. Finału będzie kwestować ponad tysiąc wolontariuszy z puszkami.
Komentarze