Wilno wprowadza nową taryfę biletową oraz ogłasza przetarg na obsługę linii autobusowych
Od 1 lipca 2025 r. w Wilnie obowiązuje nowy system taryfowy w miejskim transporcie publicznym.
Zmiany obejmują zarówno ceny biletów jednorazowych, jak i długoterminowych, wprowadzenie nowych typów biletów oraz znaczne modyfikacje w siatce połączeń. To największa od lat aktualizacja modelu usług komunikacyjnych w stolicy Litwy. Z kolei o trwającym historycznym przetargu na obsługę linii pisaliśmy już wcześniej w TransInfo – podobnie jak o dużych zakupach taborowych dla VVT.
Rozkład jazdy:
- Ile kosztuje od 1 lipca 2025 roku podstawowy bilet 30-minutowy w transporcie publicznym w Wilnie?
- Jaką cenę ustalono dla nowego biletu rodzinnego 30-minutowego dla maksymalnie dwóch dorosłych i trójki dzieci?
- O ile procent ma się zwiększyć flota transportu publicznego w Wilnie w ramach ogłoszonych zmian?
Nowy cennik: korekty i nowe opcje
Podstawowy bilet 30-minutowy kosztuje teraz 1 euro, a 60-minutowy – 1,25 euro. Ceny biletów długoterminowych również uległy zmianie:
- bilet 30-dniowy kosztuje 38 euro,
- 90-dniowy – 110 euro,
- roczny – 342 euro.
W ofercie są też bilety jednodniowe (7,50 euro), trzydniowe (13,50 euro) oraz „Park and Ride” (1 euro).
Według Lorety Levulytė-Staškevičienė, dyrektorki operatora miejskiego JUDU, zmiany wynikają z potrzeby dostosowania systemu do realnych nawyków komunikacyjnych mieszkańców: – Transport publiczny zmienia się wraz z miastem. Stawiamy na komfort, nowoczesność i elastyczność – najważniejsze, by pasażer wybrał bilet zgodny z jego rytmem życia.
Nowe bilety dla rodzin i grup
Od 1 lipca w ofercie pojawiły się także bilety rodzinne, grupowe oraz kombinowane. Umożliwiają one podróż w obie strony i można je łączyć z innymi usługami – np. biletami na wydarzenia lub podróżami lotniczymi. Nowy bilet rodzinny 30-minutowy, przeznaczony dla maksymalnie dwóch dorosłych i trójki dzieci, kosztuje 2,10 euro. Grupowe bilety 30-minutowe (dla 10–25 osób) to wydatek od 8,50 do 20,50 euro.
Zmiana oznacza też likwidację tzw. okresu karencji – pasażerowie muszą zawczasu dobrać odpowiedni bilet, dostosowany do planowanej długości podróży.
Wszystkie dotychczasowe ulgi – dla uczniów, studentów, seniorów, osób z niepełnosprawnościami czy rodzin wielodzietnych – pozostają w mocy. Roczny bilet dla ucznia szkoły podstawowej nadal kosztuje symboliczne 10 euro, tyle samo płacą osoby posiadające prawo do tzw. biletu specjalnego. Zniżki można aktywować online lub w punktach obsługi JUDU.
Boom przed podwyżką: popyt na bilety wzrósł trzykrotnie
W ostatnich dniach czerwca sprzedaż biletów w Wilnie wzrosła niemal trzykrotnie względem typowego tempa sprzedaży w czerwcu. Jak poinformowała Levulytė-Staškevičienė w rozmowie z LRT.lt:
– W ostatnich dniach pasażerowie wyjątkowo chętnie kupowali bilety krótkoterminowe, ale coraz większe zainteresowanie widać także w przypadku biletów długoterminowych. Firmy coraz częściej kupują bilety miesięczne i roczne z wyprzedzeniem – jako benefity dla pracowników.
Wraz ze zmianą taryfy Wilno ogłosiło największy w historii przetarg na usługi transportu publicznego. Zmiany obejmują:
- 7 nowych tras,
- zwiększenie częstotliwości na 44 liniach,
- korekty przebiegu 46 tras w odpowiedzi na analizę ruchu i nawyków pasażerów.
Flota ma zwiększyć się o 30%, a wszystkie nowe pojazdy będą niskoemisyjne lub bezemisyjne. W centralnych dzielnicach maksymalny czas oczekiwania nie przekroczy 6–10 minut, a na obrzeżach – do 15 minut.
Komentarze