Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawska Strefa Czystego Transportu z nalepką czy bez? Odpowiadamy

infotrans
18.06.2024 18:03
0 Komentarzy

1 lipca w stolicy zacznie działać Strefa Czystego Transportu. Już dziś kierowcy mogą szybko sprawdzić swoje auta pod kątem zgodności z wymogami strefy.

To ważne, bo aż 97 proc. posiadaczy aut nie musi podejmować żadnych działań – nie potrzebuje się rejestrować ani starać o nalepkę.

SPIS Treści:

  1. Które pojazdy będą miały zakaz wjazdu do Strefy Czystego Transportu od 1 lipca?
  2. Jak można sprawdzić, czy pojazd spełnia wymogi Strefy Czystego Transportu?
  3. Jakie są podstawowe rodzaje wyłączeń dla osób fizycznych w ramach Strefy Czystego Transportu?
Nalepka w Strefie Czystego Transportu? Można, ale nie trzeba
Nalepka w Strefie Czystego Transportu? Można, ale nie trzeba

Od 1 lipca

Zakaz wjazdu do Strefy Czystego Transportu dotyczyć będzie aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r. Szacunki pokazują, że wymogów SCT obowiązujących od 1 lipca nie spełnia tylko około 3 proc. pojazdów poruszających się po Warszawie. Przy tym około połowa z tych 3 proc. to auta kwalifikujące się do jednego z kilku rodzajów tzw. wyłączeń.

W pierwszym etapie wdrażania SCT w Warszawie zdecydowana większość pojazdów spełnia więc jej wymogi i nie potrzebuje żadnej nalepki, wniosku czy zgłoszenia. Dla wszystkich pozostałych oferujemy możliwość złożenia wniosku online oraz punkt stacjonarny czynny do późnych godzin wieczornych.

Nalepka w Strefie Czystego Transportu? Można, ale nie trzeba
Nalepka w Strefie Czystego Transportu? Można, ale nie trzeba

Sprawdź swój pojazd w 30 sekund

Centrum informacji o strefie stanowi miejska strona um.warszawa.pl/SCT. Za jej pośrednictwem, lub od razu pod adresem SprawdzSCT.zdm.waw.pl, można też przejść do prostego i szybkiego formularza, który odpowiada na najważniejsze pytania mieszkańców, przyjezdnych i przedsiębiorców.

Jeśli podczas weryfikacji okaże się, że pojazd spełnia wymogi strefy, to nic więcej nie trzeba już robić. Taki samochód nie ma obowiązku posiadać jakiejkolwiek nalepki, a kierowca nie musi składać żadnych wniosków, ani rejestrować się gdziekolwiek. W takiej właśnie sytuacji jest aż 97 proc. kierowców jeżdżących po Warszawie.

A co, jeśli w toku weryfikacji okaże się, że pojazd nie spełnia wymogów strefy? Wówczas program poinformuje, jakie ewentualne kroki można podjąć dalej. Wszystkie formalności związane z wyłączeniem z wymogów strefy tych, którym to przysługuje, można załatwić przez internet.

Trzy podstawowe rodzaje wyłączeń dla osób fizycznych to:

  • zameldowanie w Warszawie i rozliczanie tu podatków;
  • bycie seniorem (ukończone 70 lat), bez dodatkowych wymogów;
  • posiadanie europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością.

Wniosek o nalepkę, potwierdzającą prawo do wyłączenia, można następnie złożyć przez internet za pomocą tej strony um.warszawa.pl/SCT. Za obsługę całego procesu odpowiada stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Nalepka w Strefie Czystego Transportu? Można, ale nie trzeba
Nalepka w Strefie Czystego Transportu? Można, ale nie trzeba

Punkt informacyjny SCT

Dla osób, które wolą załatwić sprawę osobiście, ZDM przygotował również możliwość złożenia wniosku fizycznie – w punkcie przy ul. Chmielnej 124 (wejście od ul. Żelaznej). Działa on od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Informacji o strefie udziela również Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Przepisy nie wskazują żadnej kary za brak nalepki. Karany jest wjazd do strefy czystego transportu bez uprawnień. To właśnie stosowne uprawnienie – poprzez sczytanie tablicy rejestracyjnej, a nie nalepki – będzie sprawdzała Straż Miejska i Policja kontrolując kierowców. W ramach współpracy ZDM i Straży Miejskiej, do kontroli prowadzonych przez miasto, zostanie wykorzystany system przenośnych kamer.

Strefa Czystego Transportu dotyczyć będzie w pierwszym etapie stosunkowo niewielkiej liczby pojazdów. Jednak już teraz przyniesie wymierne efekty w poprawie jakości powietrza, a tym samym zdrowia mieszkanek i mieszkańców miasta – prognozowany jest znaczny spadek emisji szkodliwych substancji – tlenków azotu o 11 procent i pyłów zawieszonych o 20 procent.

Komentarze