Warszawa po burzy: Policja zachęca do transportu publicznego. Metro działa
20 sierpnia Komenda Stołeczna Policji zaapelowała do kierowców, żeby z uwagi na liczne podtopienia zrezygnowali z jazdy samochodem i korzystali z komunikacji miejskiej.
Do przejazdów transportem publicznym zachęca również prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak podkreślił, nie ma żadnych utrudnień w kursowaniu metra.
Spis tresci:
- Dlaczego Komenda Stołeczna Policji zaapelowała do kierowców o rezygnację z jazdy samochodem i korzystanie z komunikacji miejskiej?
- Jakie działania podjęła Komenda Stołeczna Policji w związku z licznymi podtopieniami w Warszawie?
- Czy kursowanie metra w Warszawie było utrudnione z powodu ulewnych deszczy?
zostawcie swoje samochody
We wtorek rano na platformie X (dawniej Twitter) Komenda Stołeczna Policji podała, że "w związku z nocnymi ulewami komendant stołeczny policji ogłosił alarm dla policjantów garnizonu stołecznego".
"Wyłączona z ruchu została trasa S8 od ul. Połczyńskiej w kierunku Białegostoku, a także od Marek w kierunku Poznania. Na miejscu pracują służby celem zminimalizowania skutków. Nasze działania polegają na wsparciu kolegów z KGPSP, a także udzielaniu pomocy osobom potrzebującym. Policjanci kierują ruchem i prowadzą na objazdy" - przekazano.
KSP zaapelowała do kierowców, żeby "pozostawili swoje samochody" i skorzystali tego dnia z komunikacji miejskiej. "Obecnie została wyłączona z ruchu trasa S8 od Węzła Zielonka do ul. Połczyńskiej. Policjanci cały czas pomagają wszystkim tym, którzy ucierpieli na skutek ulewy i potrzebują natychmiastowej pomocy" - przekazano.
Policjanci informują także mieszkańców budynków, w których zalane zostały podziemne garaże, aby w miarę możliwości wyprowadzili z nich swoje samochody, ponieważ poziom wody może się wciąż podnosić.
"W związku z nocnymi ulewami komendant stołeczny policji ogłosił alarm dla policjantów garnizonu stołecznego. Najtrudniejsza sytuacja jest na trasie S8 od węzła Zielonka do ul. Połczyńskiej w kierunku Białegostoku oraz na trasie S79 - zalany jest tunel w kierunku na lotnisko Chopina. Kierujemy tam ruchem, działamy wspólnie ze strażą pożarną, która wypompowuje wodę i stara się wydostać pojazdy" - powiedział PAP we wtorek rano sierżant sztabowy Rafał Markiewicz z Komendy Stołecznej Policji.
Przekazał, że policjanci pomagają również kierowcom, których samochody zostały podtopione na parkingach.
-"Informujemy mieszkańców o zalanych parkingach i konieczności przeparkowania samochodów, ponieważ poziom wody może się podnosić. Apelujemy również do kierowców, by korzystali dziś z komunikacji miejskiej" - zaznaczył rozmówca PAP.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
do metra
Prezydent m.st. Warszawy zapewnia, że "nie ma żadnych utrudnień w kursowaniu metra".
-"Naziemny transport publiczny koordynujemy z policją tak, żeby omijał miejsca niedostępne przez zalania. Omijajcie zalane miejsca i wybierajcie dziś WTP. W nocy odbyliśmy wspólny sztab z udziałem przedstawicieli wojewody, straży pożarnej, policji i miasta. Jesteśmy w bieżącym kontakcie i działamy, aby jak najszybciej usunąć skutki ulewy" - napisał Trzaskowski na profilu na X.
We wtorek na Mazowszu, Podlasiu i Lubelszczyźnie prognozowana suma opadów sięga do 40 mm, punktowo do 70 mm; w Karpatach do 30 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 23 st. C do 27 st. C, cieplej tylko południowym wschodzie: od 28 st. C do 30 st. C, a chłodniej na wybrzeżu i na Podhalu: od 20 st. C do 22 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunków wschodnich. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 75 km/godz.
W nocy z wtorku na środę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Bez opadów tylko na krańcach południowo-wschodnich. Prognozowana suma opadów do 20 mm, a na północnym wschodzie do 30 mm. Na południu lokalnie mgły ograniczające widzialność do 500 metrów.
Warszawki Transport Publiczny po burzy:
Na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego rano pojawił się komunikat o utrudnieniach w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej.
"Zamknięciu uległy następujące ciągi komunikacyjne: tunel ul. Cierlickiej – dotyczy linii 187, 401, 517; al. 4 Czerwca 1986 r. – dotyczy linii 177, 194, 220; al. Sikorskiego (jednokierunkowo) na odc. Al. Wilanowska – Sobieskiego – dotyczy linii 148, 166, 185, 189, 263, 402, 503; Trasa Toruńska odc. Broniewskiego – Wisłostrada – dotyczy linii 112, 132, 134, 156, 186, 326, 414, 518, 705, 735; linia 112: … – Most Grota – Wybrzeże Gdyńskie – Krasińskiego – Słowackiego – Al. Armii Krajowej – …; linie 132 i 134 kierunek Metro Marymont: skrócone do Metro Bródno; linia 156: po stronie zachodniej: Metro Młociny – Metro Marymont, po stronie wschodniej: Metro Bródno – Dw. Wschodni (Kijowska); linia 186: … – Broniewskiego – Krasińskiego – Wybrzeże Gdyńskie – Most Grota – …; linia 326 kierunek Metro Marymont: skrócona do Żerań FSO; linia 414: … – Broniewskiego – Krasińskiego – Wybrzeże Gdyńskie – Most Grota – …; linia 518: … – Mickiewicza – Krasińskiego – Wybrzeże Gdyńskie – Most Grota – …; linie 705 i 735 kierunek Metro Marymont: skrócone do Żerań FSO" - podano.
WTP dodał, że "w przypadku napotkania na brak przejazdu autobusy są kierowane na objazdy najbliższymi przejezdnymi ulicami".
Warszawski Transportu Publiczny poinformował po godz. 9 o zmianie objazdów autobusów jadących przez Trasę Toruńską. Jak przekazano, linie 112, 132, 134, 156, 186, 326, 414, 518, 705 i 735 będą kierowane na objazd od Metra Marymont przez ul. Słowackiego, pl. Wilsona, Krasińskiego, Wybrzeże Gdyńskie do mostu Grota-Roweckiego.
Nieco wcześniej podano też, że autobusy linii 177, 194 i 220 wracają na swoje trasy przez tunel w al. 4 Czerwca 1989 r. Przekazano również, że autobusy linii 148, 166, 185, 189, 263, 402 i 503 wracają na trasę przez al. Sikorskiego.
Komentarze