Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa ma nowych wiceprezydentów. Kto odpowiada za transport publiczny?

infotrans
21.05.2024 14:28
0 Komentarzy

Renata Kaznowska, Tomasz Bratek, Aldona Machnowska-Góra i Adriana Porowska to zastępcy prezydenta Warszawy. Poinformował o tym 21 maja Rafał Trzaskowski.

Natomiast w zarządzie stolicy nie ma już Michała Olszewskiego, który był wiceprezydentem w poprzedniej kadencji i który m.in. odpowiadał za Warszawski Transport Publiczny. -„Chciałbym bardzo serdecznie podziękować prezydentowi Michałowi Olszewskiemu, który przez wiele dekad pracował dla miasta stołecznego Warszawy i nadzorował bardzo wiele obszarów, które były kluczowe dla rozwoju miasta” – powiedział Trzaskowski.

Spis treści:

  • Kto teraz odpowiada za Warszawski Transport Publiczny?
  • Dlaczego prezydent Warszawy powołał dwie osoby, które zajmą się komunikacją miejska?
  • Za co opowiada w zarządzanie miasta Renata Kaznowska?
  • Jaka jest rola Tomasza Menciny w Warszawskim Transporcie Publicznym?
Nowa kadencja w warszawskim ratuszu
Nowa kadencja w warszawskim ratuszu

Renata Kaznowska i Tomasz Mencina

21 maja prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zainaugurował kadencję z nowym zarządem miasta. Podczas konferencji prasowej poinformował, że nową osobą w zarządzie miasta jest Adriana Porowska. Będzie ona odpowiadała za politykę społeczną miasta. Natomiast Aldona Machnowska-Góra ma nadal odpowiadać za kulturę w mieście, za mieszkalnictwo i budownictwo mieszkaniowe. Z kolei Tomasz Bratek przede wszystkim odpowiedzialny jest za kwestie związane z mieniem. Rafał Trzaskowski poinformował, że sekretarzem miasta jest Maria Wasiak, a stanowisko skarbnika miasta obejmie Marzanna Krajewska, dotychczasowa zastępczyni Mirosława Czekaja, który został prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodał, że dyrektorką koordynatorką ds. zielonej Warszawy, tak jak dotychczas będzie Magdalena Młochowska, a dyrektorką magistratu Elżbieta Markowska.

Dla nas nas – z punktu zarządzania stołeczną komunikacja miejską – najważniejsze są dwie osoby:

  • Renata Kaznowska została pierwszą wiceprezydentką i będzie sprawować nadzór m.in. nad kwestiami zdrowia, edukacji, sportu, ale też architektury. Podlegać jej będzie także miejskie biuro architektury i planowania przestrzennego, a także kwestie związane z polityką mobilności, czyli m.in. strategiczne plany wytyczania nowych linii metra, linii tramwajowych czy buspasów.
  • Tomasza Mencina, który będzie pełnił rolę dyrektora, koordynatora do spraw infrastruktury i rozwoju. Podlegają mu też sprawy związane z transportem publicznym – te bieżące, w odróżnieniu od spraw związanych z planowaniem rozwoju transportu, co przypadło wiceprezydent Kaznowskiej.

-„Będzie czuwał na tym, żeby realizacja strategicznych inwestycji miasta i wszystkich podległych mu jednostek postępowała” – zaznaczył Trzaskowski.

Warszawskie priorytety

„Te zmiany, które rozpoczęliśmy powinny być kontynuowane i te wszystkie inwestycje i pomysły powinniśmy realizować nadal. Oczywiście jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą dalej budować, wzmacniać Warszawę i prowadzić do tego, by była jeszcze lepszym miejscem do życia” – podkreślił prezydent stolicy.

Zaznaczył, że cały zespół, który przedstawia we wtorek jest gotowy, by podejmować trudne wyzwania, by stolica była miastem dynamicznym, europejskim i tolerancyjnym.

„Wierzymy, że sytuacja finansowa miasta się zmieni w ciągu najbliższych miesięcy i lat, żebyśmy mogli przyspieszyć z realizacją tych wszystkich priorytetów, które sami sobie wyznaczyliśmy, ale również priorytetów, które kształtowały się w rozmowie z mieszkańcami naszego miasta” – mówił Trzaskowski.

Dodał, że cały zespół zapowiada kontynuację zmian, ale będzie się też starał przyspieszyć, jeżeli chodzi o realizację najważniejszych inwestycji związanych z bezpieczeństwem, rozwojem komunikacji miejskiej i obszarami związanymi z edukacją, zdrowiem, opieką senioralną, zielenią, inwestycjami pomocy społecznej i kultury. „Wszystkie te obszary są dla nas niesłychanie istotne i w każdym z nich mamy naprawdę bardzo dużo do zrobienia” – powiedział Trzaskowski.

Komentarze