Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa awansuje w Smart City Index 2024 dzięki transportowi publicznemu

infotrans
02.06.2024 13:07
0 Komentarzy

Według najnowszego rankingu organizacji IMD (International Institute for Management Development) Smart City Index 2024 Warszawa uplasowała się na 38. lokacie ,

To oznacza awans o 6 oczek względem zeszłorocznej klasyfikacji. Warszawiacy pozytywnie ocenili swoje miasto głównie za usprawnienia w transporcie publicznym i elektronicznym dostępie do usług medycznych.

Spis treści:

  • Jaką pozycję zajęła stolica Polski według najnowszego zestawienia IMD?
  • Jaki jest rating Warszawy w tym zestawieniu?
  • Jak warszawiacy oceniają transport publiczny?
Warszawa awansuje w Smart City Index 2024 dzięki transportowi publicznemu / fot. WTP

W górę!

Jak wynika z najnowszego zestawienia IMD stolica Polski uplasowała się na 38. pozycji spośród 142. uwzględnionych w rankingu, z ratingiem BBB. Pozornie miejsce to może nie napawać do dumy. Jednak biorąc pod uwagę, iż w 2023 Warszawa zajęła 44. miejsce, a w poprzednich corocznych indeksach sytuowała się na 54., 64. i 75 lokacie, warto odnotować sukcesywne zdobywanie coraz to wyższych pozycji.

Mieszkańcy stolicy szczególnie docenili swoje miasto w kategoriach dostępu do rozkładów jazdy i planowania podróży online oraz wygody zakupów biletów transportu publicznego – aż 71.1 proc. respondentów pozytywnie oceniło ten parametr. Równie satysfakcjonująco określili sam transport publiczny – za taką notą opowiedziało się prawie 2/3 ankietowanych. Z kolei aż 66.8 proc. badanych przychylnie oceniło poprawę w umawianiu wizyt lekarskich online.

Awans Warszawy w rankingu inteligentnych miast, podyktowany głównie łatwością skorzystania z transportu publicznego, jest powodem do dumy. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym jak wiele jest do zrobienia i jakie perspektywy malują się przed metropoliami podobnymi do stolicy. Zarówno w transporcie szynowym, jak i drogowym możliwe do wdrożenia są rozwiązania obejmujące szeroki zakres funkcji, w tym monitoring stanu pantografów pociągów, wykrywanie stanu torów i pojazdów, łączność z urządzeniami IoT, zdalne zarządzanie, wykrywanie przeszkód, a nawet inteligentne stacje i pokładowe systemy informacyjno-rozrywkowe –  wyjaśnia Alicja Strzemieczna, IIoT Sales Director CEE w Advantech.

Smart City Index od IMD jest jednym z trzech rankingów oceniających inteligentny rozwój miast – obok Kearney Global Cities Index oraz IESE Cities in Motion Index. SCI powstaje na podstawie odpowiedzi mieszkańców miast udzielanych w ankietach. Ranking opiera się na dwóch filarach, dla których zbierane są opinie mieszkańców. Pierwszy z nich, określany Filarem Struktury, odnosi się do istniejącej infrastruktury miast. Natomiast filar technologiczny opisuje systemy IT i usługi cyfrowe dostępne dla mieszkańców.

Z kolei Advantech jest globalnym liderem rozwiązań Przemysłowego Internetu Rzeczy (en. Industrial Internet of Things, IIoT), dostarczającym inteligentne urządzenia oraz oprogramowanie umożliwiające automatyzację procesów w sektorach: ochrony zdrowia, bankowości, telekomunikacji, energetyki, produkcji masowej, wydobycia surowców czy w rolnictwie. Spółka oferuje wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) wraz z aplikacjami Internetu Rzeczy (AIoT) oraz własny ekosystem. Firma powstała w 1983 r. na Tajwanie. Na przestrzeni lat ugruntowała pozycję wiodącego dostawcy i integratora rozwiązań do automatyzacji produkcji, wydobycia, transportu i usług. Polski oddział spółki powstał w Warszawie w 1998 roku.

Warszawa awansuje w Smart City Index 2024 dzięki transportowi publicznemu / fot. WTP

Komentarze