Tak pojadą autobusy i tramwaje w Noc Muzeów 2025 w Krakowie
W nocy z piątku na sobotę, z 16 na 17 maja 2025 roku, Kraków ponownie stanie się stolicą nocnego zwiedzania.
W związku z kolejną edycją Nocy Muzeów miasto uruchomi specjalne linie okolicznościowe, a linie nocne zostaną wzmocnione taborem o zwiększonej pojemności. Na ulice wyjadą również zabytkowe tramwaje i autobusy, zapewniając wyjątkową atmosferę podróży.
Rozkład jazdy:
- Czy zabytkowe tramwaje i autobusy kursujące w ramach linii 60 i 600 będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami?
- Czy miasto przewiduje dodatkowe kursy linii nocnych po godz. 2:30, jeśli frekwencja będzie wysoka?
- Czy można spodziewać się przewodników lub animacji historycznych na pokładach zabytkowych pojazdów, nawiązujących do hasła „1000-lecie korony polskiej”?
Specjalne linie zabytkowe
Zgodnie z tradycją, uruchomione zostaną dwie specjalne linie:
- Linia tramwajowa nr 60, która połączy „Bardosa” z „Cichym Kącikiem”, kursując przez najważniejsze punkty centrum. Tramwaje będą kursować od godz. 19:00 do 2:30 co 60 minut.
Schemat trasy: ztp.krakow.pl - Linia autobusowa nr 600, której trasa przebiegnie z „Podgórze SKA” do „Cracovia Stadion”, także obsługiwana taborem zabytkowym. Autobusy kursować będą co 60 minut, w godzinach 19:00–2:30. Linia zatrzyma się m.in. przy Rondo Mogilskie, Uniwersytet Ekonomiczny, Plac Inwalidów, AGH i Muzeum Narodowe.
Schemat trasy i przystanki: ztp.krakow.pl
Wzmocnienia linii nocnych
Dodatkowo, na czas Nocy Muzeów:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- Linie tramwajowe 62, 64 i 69 zostaną wzmocnione poprzez skierowanie taboru o zwiększonej pojemności.
- Uruchomiona zostanie linia nocna 604, kursująca z „Prądnik Biały” do „Swoszowice SKA”. Autobusy będą jeździć co 60 minut (na wspólnym odcinku z linią 904 – co 30 minut).
Trasa przebiega przez m.in. Nowy Kleparz, al. Słowackiego, Wielicką i Kurdwanów.
Mapa i rozkład: ztp.krakow.pl
Atrakcje muzealne: 1000 lat korony polskiej
Krakowska Noc Muzeów organizowana jest w tym roku pod hasłem „1000-lecie korony polskiej”. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych, warsztatach dla dzieci, pokazach i koncertach. Muzeum Krakowa przygotowało m.in. prezentację replik insygniów koronacyjnych królów Polski, takich jak Szczerbiec, jabłko królewskie czy korona hełmowa.
Muzea będą otwarte bezpłatnie lub za symboliczną opłatą 5 zł, a dzieci do 7. roku życia wejdą za darmo. Ze względu na duże zainteresowanie, na część wydarzeń obowiązują rezerwacje.
Więcej o programie: krakowskienoce.pl
Komentarze