Seniorzy pojadą pociągami za złotówkę. Wyjątkowa oferta w jednym dniu
Z okazji światowego dnia seniora, który przypada 14 listopada, każdy, kto skończył 60 lat, będzie mógł tego dnia pojechać pociągiem PKP Intercity za złotówkę.
Bilety na ten dzień można już kupować - poinformował podczas środowej konferencji prasowej minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Spis treści:
- Kto może kupić bilet na pociąg PKP Intercity za złotówkę z okazji światowego dnia seniora?
- Od kiedy seniorzy mogą kupować bilety na przejazdy 14 listopada?
- Jakie nowe lokomotywy wprowadza PKP Intercity i z jaką maksymalną prędkością mogą się poruszać?
14 listopada
"Na 14 listopada przypada światowy dzień seniora. Mam niespodziankę dla wszystkich osób, które są w dostojnym wieku, lub do tego dostojnego wieku się zbliżają. 14 listopada, każdy kto skończył 60 lat, będzie mógł kupić bilet za złotówkę na każdy pociąg PKP Intercity na terenie całego kraju. (...) Wszystkie osoby, które skończyły 60 rok życia mogą już od dzisiaj kupować bilet na Intercity na 14 listopada" - powiedział minister.
Minister poinformował o tym podczas konferencji z okazji wprowadzania do eksploatacji przez PKP Intercity pierwszych polskich lokomotyw, które mogą prowadzić pociągi z prędkością 200 km/h.
Klimczak ocenił, że zakup przez PKP Intercity nowych polskich lokomotyw Griffin 200 to duży krok w rozwoju polskiej kolei, w rozwoju transportu. Według ministra lokomotywy Griffin 200 to najnowocześniejsze lokomotywy, które PKP Intercity zakupiło.
"W naszej dyspozycji jest ich 10, a docelowo będziemy mieć 15 tego typu maszyn, które zaczynają prace dla polskich kolei, dla PKP Intercity. To są lokomotywy, które będą się poruszać z prędkością do 200 km/h" - powiedział minister.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
nowy rozkład jazdy
Dodał, że lokomotywy te od 15 grudnia, czyli od wejścia w życie nowego rozkładu jazdy, będą prowadziły składy m.in na trasie z Bielska Białej przez Warszawę do Gdyni. A oprócz Polski będą one obsługiwały trasy do Berlina, Pragi, Budapesztu i Wiednia.
"Uruchamiamy stałe połączenia pomiędzy Gdynią a stolicą Czech Pragą, od nowego rozkładu jazdy (od 15 grudnia tego roku - PAP). Sprzedaż biletów ruszy 30 października. Pociągi będą zatrzymywać się nie tylko w największych miastach, ale i mniejszych jak Gniezno, Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka" - powiedział.
Obecny na konferencji prezes PKP Intercity Janusz Malinowski poinformował, że nowe lokomotywy Griffin 200, to pierwsze polskie lokomotywy, które mogą kursować z prędkością 200 km/h, są to lokomotywy wielosystemowe (mogą kursować na liniach kolejowych zasilanych różnymi napięciami - PAP).
Dodał, że PKP Intercity eksploatuje już 61 lokomotyw z rodziny Griffin (których producentem jest Newag), ponadto przewoźnik ma zakontraktowanych 159 lokomotyw w zamówieniu podstawowym, a łącznie z opcją 260 lokomotyw.
"W przeciągu dwóch lat cała flota środków trakcyjnych PKP Intercity zostanie wymieniona. Ona jest wymieniana przede wszystkim z myślą o naszych pasażerach. Każda z tych lokomotyw dziennie przejeżdża ponad 1000 km i lokomotywy te są niezawodne" - dodał.
Podkreślił, że punktualność pociągów PKP Intercity stale ulega poprawie, w dużej mierze dzięki nowym lokomotywom.
PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, a także umożliwia podróżowanie po Europie. Do 2030 roku PKP Intercity planuje uruchamiać blisko dwa razy więcej pociągów i zwiększyć liczbę pasażerów do niemal 90 mln rocznie. Spółka przyjęła strategię "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji", która zakłada inwestycję 27 mld zł w nowoczesny tabor i infrastrukturę.
Komentarze