Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Samorządy będą mogły w dni wolne pobierać opłaty za parkowanie. Decyzja Sejmu

infotrans
06.04.2025 10:05
0 Komentarzy

Miejscowości turystyczne i uzdrowiskowe z zadowoleniem przyjęły zmiany uchwalone przez Sejm w zakresie poboru opłat za parkowanie w dni wolne od pracy.

Samorządy od lat apelowały o te zmiany, argumentując je przepełnionymi parkingami, brakiem rotacji pojazdów oraz utratą dochodów.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie zmiany w ustawie o drogach publicznych przyjął Sejm 3 kwietnia 2025 r.?
  2. Dlaczego samorządy uzdrowiskowe i turystyczne zabiegały o możliwość pobierania opłat za parkowanie w dni wolne?
  3. Jakie korzyści dla miast takich jak Zakopane mają przynieść nowe przepisy dotyczące parkowania?
Miejscowości turystyczne zadowolone z decyzji Sejmu ws. płatnego parkowania w dni wolne

Realna kontrola

3 kwietnia 2025 r. posłowie poparli poprawki do ustawy o drogach publicznych, które uwzględniają postulaty gmin uzdrowiskowych i dają samorządom możliwość pobierania opłat parkingowych także w święta i weekendy.

Jak powiedział PAP w sobotę prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba, zmiany mają na celu przywrócenie realnej kontroli nad przestrzenią publiczną w najbardziej obleganych okresach, zwiększenie dostępności miejsc postojowych przy atrakcjach turystycznych oraz poprawę zarządzania ruchem w sezonie wysokiego natężenia ruchu turystycznego.

„Dla nas to bardzo ważne, bo są to obszary w pobliżu atrakcji turystycznych – na przykład w uzdrowiskach są tężnie, parki zdrojowe, pijalnie wód mineralnych, a w miejscowościach turystycznych inne atrakcje, jak szlaki górskie, baseny czy deptaki. Jeżeli parkingi są bezpłatne w weekendy, to wiadomo, że panuje na nich oblężenie. Samochody są parkowane na całe dnie lub nawet weekendy, co blokuje rotację miejsc, a przecież właśnie o tę rotację chodzi, zarówno z perspektywy komfortu turystów, jak i dodatkowych dochodów dla gmin” – wyjaśnił Golba.

Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych podkreślił, że gminy turystyczne od lat zabiegały o te zmiany.

„Chcieliśmy, aby państwo w ogóle nie ingerowało w decyzje samorządów w sprawie parkowania. Ostatecznie udało się osiągnąć kompromis, który daje nam możliwość decydowania o poborze opłat w weekendy. Każdy samorząd ma inną specyfikę i sam powinien o tym decydować. Szczególnie że właśnie w dni wolne ruch turystyczny jest największy. Cieszymy się, że kształtowanie przestrzeni publicznej – również w zakresie transportu – wraca w ręce gmin” – zaznaczył.

Zadowolenie z decyzji Sejmu wyraziły również władze Zakopanego.

„W weekendy i dni świąteczne obserwujemy kumulację przyjazdów turystycznych, a parkowanie przy atrakcjach do tej pory było darmowe w te dni. Teraz ma się to zmienić – Sejm przyjął poprawkę, która pozwala gminom poniżej 100 tys. mieszkańców pobierać opłaty również w dni wolne od pracy. Dla Zakopanego to bardzo istotne – parkingi w weekendy są przepełnione. Jeśli zmiany zatwierdzi Senat i podpisze je prezydent, rada miasta ustali, w których lokalizacjach opłaty zostaną wprowadzone” – powiedział PAP burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w dniu 1 kwietnia br., prezes SGU RP dr Jan Golba argumentował, że uzdrowiska mają unikalny układ urbanistyczny, odmienny od typowych gmin – zamiast śródmieść z intensywną zabudową występują tam obiekty sanatoryjne, hotele, pensjonaty, promenady, mola i ogrody, które są najczęściej odwiedzane właśnie w dni wolne.

Zmiany wejdą w życie po zatwierdzeniu przez Senat i podpisaniu przez prezydenta. Samorządy liczą, że nastąpi to jeszcze przed rozpoczęciem wakacyjnego sezonu turystycznego.

Komentarze