Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Podkarpacie bierze sie za transport publiczny. Od aglomeracji rzeszowskiej

infotrans
07.06.2024 17:03
0 Komentarzy

4 czerwca na stacji kolejowej Jasionka Lotnisko odbyła się konferencja prasowa na temat transportu publicznego w Aglomeracji Rzeszowskiej

W spotkaniu wziął udział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz starosta rzeszowskiego Krzysztof Jarosz, który zainicjował to wydarzenie. Kluczowym elementem wizji Aglomeracji Rzeszowskiej ma być integracja transportu zbiorowego.

Spis treści:

  • Jakie korzyści przyniesie mieszkańcom Aglomeracja Rzeszowska zintegrowany transport publiczny?
  • Jakie działania mają być realizowane w ramach projektu Aglomeracji Rzeszowskiej, aby poprawić jakość życia mieszkańców?
  • W jaki sposób transport publiczny ma być zintegrowany w Aglomeracji Rzeszowskiej?
Aglomeracja Rzeszowska chce jednego biletu obowiązującego na wszystkie środki transportu zbiorowego
Aglomeracja Rzeszowska chce jednego biletu obowiązującego na wszystkie środki transportu zbiorowego

400 tysięcy mieszkańców

Idea utworzenia prężnej, zintegrowanej na wielu płaszczyznach Aglomeracji Rzeszowskiej to pomysł, który Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz promuje od początku swej kadencji. To ogromna szansa dla Rzeszowa i Powiatu Rzeszowskiego. Teren ten obejmujący ogółem prawie 1300 km kwadratowych i zamieszkały przez blisko 400 tysięcy mieszkańców mógłby być sercem regionu Polski południowo-wschodniej.

-„Rzeszów i Powiat Rzeszowski mają wyjątkowe położenie geograficzne – leżymy na przecięciu ważnych szlaków północ-południe oraz wschód-zachód. Nasza bliskość do granicy z Ukrainą i Słowacją otwiera przed nami nowe możliwości współpracy i rozwoju gospodarczego – powiedział starosta Krzysztof Jarosz.

Jego zdaniem, kluczowym elementem wizji Aglomeracji Rzeszowskiej musi być integracja transportu zbiorowego.

-„Wyobraźmy sobie, że wsiadacie Państwo do autobusu MKS czy MPK, a potem bez problemu przesiadacie się na pociąg aglomeracyjny, który zawiezie Was do jednej z gmin powiatu. Nie jest ważne jakim środkiem transportu jedziemy, ważne, że wszystko odbywa się na podstawie jednego biletu i w oparciu o zintegrowany rozkład jazdy – dodawał starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz.

Za przykład do naśladowania starosta wskazywał Londyn, który szczyci się jednym z najlepszych zintegrowanych systemów transportowych w Europie. Stolica Wielkiej Brytanii z lotniskami, skrzyżowaniem dziewięciu autostrad i pięciu dróg krajowych jest jednym wielkim węzłem komunikacyjnym, gdzie doskonale funkcjonuje transport publiczny łączący autobusy, tramwaje, metro i szybką kolej podmiejską.

kluczowe punkty

-„Naszym celem jest podnoszenie standardu życia mieszkańców. Chcemy, aby Aglomeracja Rzeszowska była miejscem, gdzie dobrze się żyje, pracuje i inwestuje. Inwestycje w nowoczesne technologie, promocja nowoczesnego, ekologicznego transportu i troska o środowisko naturalne to tylko niektóre z działań, które podejmujemy, aby osiągnąć ten cel. Dobre skomunikowanie Aglomeracji Rzeszowskiej przyniesie wiele korzyści naszym mieszkańcom. Szybki i wygodny dojazd do pracy, szczególnie do takich miejsc jak Dolina Lotnicza czy Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko, znacząco podniesie komfort życia. Kierunek północny oferuje dynamicznie rozwijające się obszary przemysłowe, a południowy to Pogórze Dynowskie z jego wspaniałymi krajobrazami i możliwościami odpoczynku. Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki – zapewniał Starosta.

Krzysztof Jarosz w realizacji pomysłu stworzenia Aglomeracji Rzeszowskiej chce się skupić na kilku kluczowych punktach:

  • wprowadzeniu jednego biletu obowiązującego na wszystkie środki transportu zbiorowego,
  • stworzeniu zintegrowanego rozkładu jazdy ułatwiającego przesiadki i planowanie podróży,
  • promocji ekologicznego transportu,
  • wsparciu dla inwestorów (przygotowanie terenów inwestycyjnych i stworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestorów, którzy chcą rozwijać swoje działalności w naszym regionie)
  • ścisłej współpracy z sąsiednimi gminami i miastami.

Wsparcie dla idei Aglomeracji Rzeszowskiej wyraził w czasie konferencji prasowej Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

– To jest bardzo potrzebny i trafiony pomysł. Chcielibyśmy, aby Powiat Rzeszowski otworzył się na dobre rozwiązania już funkcjonujące w Europie. Przed Powiatem Rzeszowskim stoją dzisiaj wielkie wyzwania, ale i szanse, by być integralną częścią Aglomeracji, która niewątpliwie wpłynie na komfort życia mieszkańców i znaczący rozwój całego regionu – podsumował marszałek Władysław Ortyl, dodając, że bardzo istotne jest zapewnienie mieszkańcom takich warunków życia, by nie musieli stąd wyjeżdżać, by na miejscu mieli zapewniane możliwie najlepsze warunki życia i pracy.

Starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz.

Komentarze