Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PBS podsumowało „Pomorskie Badanie Ruchu 2024”. Ponad 4 mln podróży dziennie

infotrans
24.04.2025 18:01
0 Komentarzy

24 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Pomorskie Badania Ruchu 2024.

Mieszkańcy województwa pomorskiego odbyli ponad 4 mln podroży w ciągu dnia, a średni czas przejazdu wynosił 22 minuty – wynika z danych Pomorskiego Badania Ruchu 2024, które na zlecenie samorządu województwa pomorskiego przeprowadzili specjaliści z konsorcjum: PBS, Via Vistula i Rubika Consulting. O tym projekcie pisaliśmy już w TransInfo.

Rozkład jazdy:

  1. Ile podróży dziennie odbywają mieszkańcy województwa pomorskiego?
  2. Jaki jest średni czas przejazdu w regionie według Pomorskiego Badania Ruchu 2024?
  3. Ile procent ruchu drogowego w województwie stanowi transport publiczny?
Ponad 4 miliony podróży w ciągu dnia. Są pierwsze wyniki Pomorskiego Badania Ruchu 2024 / Fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP

Zachowania transportowe

Celem badań było zebranie danych na temat zachowań transportowych mieszkańców i turystów w regionie. Obejmowały one swoim zakresem m.in. badania ankietowe, pomiary liczby pasażerów w pociągach i autobusach oraz pomiary natężeń ruchu pojazdów, w tym ruchu tranzytowego na drogach województwa.

Zdaniem wicemarszałka województwa pomorskiego Leszka Bonny, mobilność, pojmowana jako możliwość swobodnego przemieszczania się, jest szczególnie ważna dla budowania spójności każdego regionu.

-„Jest ona również konieczna dla budowania konkurencyjności i równowagi terytorialnej, bo bardzo często mówi się o wykluczeniu komunikacyjnym. Żeby o czymś takim mówić trzeba podpierać się badaniami na ten temat” – stwierdził Bonna.

Badanie przeprowadzone zostało na próbie ponad 20 tys. mieszkańców województwa. Pomiary drogowe w sezonie jesienno-wiosennym odbyły się w ponad 360 punktach na drogach krajowych i wojewódzkich, natomiast badanie liczby pasażerów transportu publicznego odbyło się w ponad 2,8 tys. punktach na sieci autobusowej oraz na 22 przystankach kolejowych. Skontrolowano ponad 2,5 tys. kursów. W sezonie letnim badanie prowadzone było w północnych regionach województwa.

Na szybko : Z danych wynika m.in., że mieszkańcy Pomorza odbyli ponad 4 mln podroży w ciągu dnia, a średni czas przejazdu wynosił 22 minuty. W 2024 r. z kolei na Pomorzu skorzystało 74,6 mln pasażerów, a pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście podróżowało 49,1 mln osób.

W trakcie dobowego pomiaru natężenia ruchu drogowego w całym województwie zaobserwowano łącznie 3,4 mln pojazdów, a 79 proc. z nich stanowiły samochody osobowe, natomiast 17 proc. – samochody ciężarowe.

Ponad 4 miliony podróży w ciągu dnia. Są pierwsze wyniki Pomorskiego Badania Ruchu 2024 / Fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP
Ponad 4 miliony podróży w ciągu dnia. Są pierwsze wyniki Pomorskiego Badania Ruchu 2024 / Fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP

Pomorskie podróże w szczegółach

Badania były prowadzone na terenie całego województwa pomorskiego w typowy dzień roboczy (z reguły jest to wtorek, środa lub czwartek), w sezonie letnim oraz w jesienno-wiosennym.

– Ankieterzy odwiedzili ponad 8 tys. gospodarstw i przepytali prawie 21 tys. osób. Zapytaliśmy również około 3,5 tys. turystów wypoczywających nad morzem – podkreślała Aneta Kostelecka z konsorcjum PBS, Lider i ViA Vistula, które badanie wykonywało.

Pomiary drogowe w sezonie jesienno-wiosennym odbyły się w 369 punktach na drogach krajowych i wojewódzkich. Z kolei badanie liczby pasażerów odbyło się w 2881 punktach na sieci autobusowej oraz na 22 przystankach kolejowych. Skontrolowano ponad 2500 kursów. W sezonie letnim badanie prowadzone było w północnych regionach województwa.

Z badań PBR wynika, że tylko 28 proc. gospodarstw domowych nie posiada samochodu. I to własne „cztery kółka” są najczęściej wybierane jako środek podróży. Z ponad 4 mln codziennych podróży 52 proc. odbywa się właśnie autem.

Co ciekawe, prawie 65 proc. podróży odbywa się w granicach jednej miejscowości. Średni czas podróży to 22 minuty. A gdzie jeździ najwięcej samochodów? W trakcie dobowego pomiaru natężenia ruchu drogowego w całym województwie zaobserwowano łącznie 3,4 mln pojazdów. Z tego 79 proc. tych pojazdów stanowiły samochody osobowe, a około 17 proc. samochody ciężarowe. Najwyższe natężenie ruchu odnotowane zostało na Obwodnicy Trójmiasta. Średnio w dobie przejechało tamtędy ponad 40 tys. pojazdów. A jak wyglądają dane dotyczące kolei?

– Największą wymianę pasażerską w pociągach zaobserwowano na stacjach w obrębie Trójmiasta. Na stacji Gdańsk Wrzeszcz (32 000 pasażerów w dobie), Gdynia Główna (28900 pasażerów w dobie) – omawiała Kostelecka.

Mówiąc o kolei warto zwrócić uwagę na linię Reda-Hel. Tam obserwowane są największe zmiany liczby pasażerów zależnie od pory roku. Na przykład we Władysławowie, w typowym dniu roboczym wsiada i wysiada niecały tysiąc podróżnych, podczas gdy w piątek w okresie wakacyjnym na stacji odnotować można nawet 11 tysięcy osób. Podobne różnice widać choćby na stacjach Hel czy Jastarnia.

Ponad 4 miliony podróży w ciągu dnia. Są pierwsze wyniki Pomorskiego Badania Ruchu 2024 / Fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP
Ponad 4 miliony podróży w ciągu dnia. Są pierwsze wyniki Pomorskiego Badania Ruchu 2024 / Fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP

Co wiemy o turystach?

Badanie obejmowało także turystów wypoczywających na naszym wybrzeżu. Najwięcej gości, to turyści z Pomorza (23 proc.) oraz z województwa mazowieckiego (20 proc.). Najczęściej wypoczynek turystów spoza Pomorza trwa od tygodnia do dwóch. Pomorzanie nad morze przyjeżdżają na jeden dzień.

Niestety najczęściej na wypoczynek docieramy własnymi samochodami. Zadeklarowało tak ponad 78 proc. ankietowanych. Tylko niecałe 19 proc. korzysta z transportu zbiorowego. Wpływa to na natężenie ruchu na nadmorskich drogach. Przykładowo punkt kontrolny we Władysławowie odnotował niecałe 3,3 tys. samochodów w dzień roboczy i aż 14 tys. w piątek w sezonie letnim.

Dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego Jakub Pietruszewski podkreślił, że dane pokazały, jakie są potrzeby mieszkańców regionu.

-„Myślę, że jest to też całościowy obraz potrzeb. Teraz należy to zderzyć z tym, co posiadamy dzisiaj, jeśli chodzi o ofertę transportu publicznego. Wiemy, że dominującym środkiem transportu są samochody, a jednak powinniśmy dążyć w kierunku zmiany tej struktury mobilności. Chodzi nam o to, aby publiczny transport zbiorowy miał dużo większe znaczenie” – powiedział Pietruszewski.

Komentarze