Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pasażerze! Poznaj Horyzontalny Rozkład Jazdy. Z szansą na koordynację pociągów i autobusów

infotrans
11.09.2024 14:01
0 Komentarzy

Ruszają konsultacje pasażerskie założeń Horyzontalnego Rozkładu Jazdy; potrwają do 13 października br. – poinformował 11 września Centralny Port Komunikacyjny.

HRJ to narzędzie do planowania rozkładu jazdy pociągów na terenie całej Polski, ma wskazać docelową sieć połączeń organizowanych przez państwo. Po branży kolejowej i spółkach PKP, teraz przyszedł czas na pasażerów, NGO i samorządy.

Spis treści:

  1. Jak długo potrwają konsultacje publiczne dotyczące założeń Horyzontalnego Rozkładu Jazdy (HRJ)?
  2. Kto może zgłaszać opinie i uwagi w ramach konsultacji publicznych HRJ?
  3. Jaki jest cel Horyzontalnego Rozkładu Jazdy (HRJ) w kontekście planowania połączeń kolejowych w Polsce?
CPK: ruszają konsultacje publiczne założeń Horyzontalnego Rozkładu Jazdy
CPK: ruszają konsultacje publiczne założeń Horyzontalnego Rozkładu Jazdy

czas na pasażerów, NGO i samorządy

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) poinformował w środę, że ruszają konsultacje publiczne założeń projektu Horyzontalnego Rozkładu Jazdy (HRJ).

„Ich cel to zebranie opinii i uwag od obecnych i przyszłych pasażerów kolei, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji społecznych, eksperckich i branżowych oraz środowiska naukowo-technicznego” – podał CPK. Jak wyjaśnił HRJ to narzędzie do planowania rozkładu jazdy pociągów na terenie całej Polski, ma wskazać docelową sieć połączeń organizowanych przez państwo. „Projekt zakłada skoordynowanie połączeń międzywojewódzkich i międzynarodowych z uwzględnieniem zarówno przewozów publicznych, jak i komercyjnych” – wskazała spółka.

Jak poinformował CPK przedmiotem konsultacji publicznych jest oferta przewozowa, w tym m.in. częstotliwość kursowania pociągów, ich relacje, a także zasady wyznaczania stacji, na których będą się zatrzymywały.

CPK wskazało też, że uwagi i opinie można zgłaszać za pomocą formularza internetowego do 13 października 2024 r. Wnioski zebrane w tym procesie zostaną przeanalizowane i opublikowane w formie raportu podsumowującego.

„Do tej pory oferta połączeń dalekobieżnych nie była tak szeroko konsultowana ze społeczeństwem i branżą” – powiedział, cytowany w komunikacie, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

CPK: ruszają konsultacje publiczne założeń Horyzontalnego Rozkładu Jazdy
CPK: ruszają konsultacje publiczne założeń Horyzontalnego Rozkładu Jazdy

skoordynowanie transportu publicznego

CPK zwrócił uwagę, że w ramach Horyzontalnego Rozkładu Jazdy każdy powiat w Polsce zostanie włączony w sieć połączeń dalekobieżnych bezpośrednio lub poprzez skoordynowane z nimi pociągi regionalne lub autobusy. „Taka koncepcja organizacji połączeń pozwoli skomunikować ze sobą miasta powiatowe w Polsce. Znacząco ułatwi to nie tylko podróże w skali całego kraju, ale także usprawni komunikację w skali regionalnej” – ocenił CPK. Zaznaczono, że przyjęte rozwiązania powinny być „stabilne na przestrzeni lat”.

„W związku z tym, że HRJ opiera się na stałych liniach komunikacyjnych, analogicznie jak w komunikacji miejskiej, jest on modułowy i, w zależności od możliwości finansowych lub dostępności taboru, umożliwia stopniowe zagęszczanie siatki połączeń według jednolitego wzorca” – stwierdził wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.

CPK zwrócił uwagę, że obecnie konsultowany jest horyzont 2035 r., jako „najbardziej reprezentatywny” okres, dla którego założenia infrastrukturalne są „ustabilizowane”, a realizacja kluczowej inwestycji, jaką jest linia Kolei Dużych Prędkości (KDP) „Y” – „potwierdzona”.

Spółka poinformowała też, że docelowo część połączeń dalekobieżnych w ramach HRJ będzie realizowana przez przewoźników na zasadach komercyjnych, w tym w standardzie KDP. „Układ tych połączeń jest projektowany na podstawie szczegółowych analiz, jednak ostateczna decyzja o ich uruchamianiu będzie należała do przewoźników. Oznacza to, że trasa, schemat postojów i przyjęta prędkość maksymalna mogą być odmienne od tych, zakładanych w obecnej wersji HRJ” – zastrzegł CPK.

„Projekt Horyzontalnego Rozkłady Jazdy ma objąć lata 2031-2040, z możliwością dalszego rozwoju. Na bazie HRJ dla 2035 r. powstaną wersje na kolejne lata, uwzględniające zmiany w infrastrukturze kolejowej, możliwości organizacyjne rynku i finansowe państwa” – zaznaczył CPK.

CPK: ruszają konsultacje publiczne założeń Horyzontalnego Rozkładu Jazdy
CPK: ruszają konsultacje publiczne założeń Horyzontalnego Rozkładu Jazdy

konsultuj!

Przedmiotem konsultacji publicznych jest oferta przewozowa, w tym m.in. częstotliwość kursowania pociągów, ich relacje, a także zasady wyznaczania stacji, na których będą się zatrzymywały.

Uwagi i opinie można zgłaszać za pomocą formularza internetowego na stronie www.hrj.gov.pl do 13 października 2024 r. Wnioski zebrane w tym procesie zostaną przeanalizowane i opublikowane w formie raportu podsumowującego. To czwarta ścieżka szeroko zakrojonego procesu konsultacji, który obejmuje również uzgodnienia z przewoźnikami kolejowymi, organizatorami transportu z kraju i zagranicy oraz ministerstwami transportu krajów ościennych.

Komentarze