MZK Zielona Góra testuje pierwszy autonomiczny i ekologiczny przystanek
Zielona Góra testuje pierwszy przystanek przyszłości – i to dosłownie. Za projekt i realizację wiaty odpowiada firma Pikum,
Od teraz pasażerowie czekający na autobus przy Urzędzie Miasta (w kierunku ul. Wrocławskiej) mogą korzystać z autonomicznej, ekologicznej wiaty przystankowej, która wyznacza nowy standard w miejskiej infrastrukturze komunikacyjnej.
Rozkład jazdy:
- Gdzie w Zielonej Górze znajduje się nowa ekologiczna wiata przystankowa?
- Jakie źródło energii zasila nowoczesną wiatę przystankową?
- Jakie udogodnienia dla pasażerów oferuje przystanek przyszłości?
Chce się czekać
Nowa wiata to element pilotażowego programu, który ma sprawdzić, jak mieszkańcy Zielonej Góry odbierają nowoczesne przystanki oparte na zielonych technologiach. Zainstalowana konstrukcja działa całkowicie niezależnie energetycznie – wyposażona w panele fotowoltaiczne, przekształca energię słoneczną w prąd, zasilając m.in. oświetlenie LED oraz systemy ładowania urządzeń mobilnych.
Pasażerowie mogą skorzystać zarówno z ładowarek indukcyjnych, jak i klasycznych gniazd USB i USB-C, co sprawia, że oczekiwanie na autobus może być bardziej funkcjonalne i wygodne.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zadbano również o estetykę – nowoczesny design wiaty wpisuje się w miejski krajobraz, a jednocześnie podnosi standard infrastruktury przystankowej. Oświetlenie LED zapewnia większe bezpieczeństwo po zmroku, co jest istotne szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Instalacja ekologicznej wiaty jest dowodem na rosnące zaangażowanie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze w rozwój zrównoważonego transportu publicznego. To nie tylko inwestycja w nowoczesność, ale także realny krok w stronę neutralności klimatycznej.
Za projekt i realizację wiaty odpowiada firma Pikum, specjalizująca się w inteligentnych rozwiązaniach infrastrukturalnych.
Zielona Góra zachęca mieszkańców do dzielenia się opiniami – bo to od ich reakcji zależy, czy podobne przystanki pojawią się w kolejnych częściach miasta. Jeśli odbiór będzie pozytywny, autonomiczne wiaty mogą stać się standardem w komunikacji miejskiej tego „zielonego” miasta.
Komentarze