MPK Poznań i Politechnika Poznańska łączą siły. Na rzecz transportu publicznego
Wspólne projekty badawcze, praktyki studenckie i prace nad nowymi rozwiązaniami dla transportu – MPK Poznań i Politechnika Poznańska podpisały nowe porozumienie o współpracy.
Poznański przewoźnik od lat inwestuje w rozwój floty i infrastruktury, konsekwentnie modernizując swój tabor tramwajowy i autobusowy. W ostatnich latach przewoźnik realizował m.in. dostawy nowoczesnych tramwajów oraz zamówienia na elektryczne i wodorowe autobusy. Nowe porozumienie z uczelnią ma szansę stać się kolejnym krokiem w kierunku inteligentnego transportu przyszłości – opartego na danych, nauce i lokalnych kompetencjach inżynierskich.
Rozkład jazdy:
- Kiedy podpisano nowe porozumienie między MPK Poznań a Politechniką Poznańską?
- Jakie trzy główne obszary obejmuje współpraca między uczelnią a przewoźnikiem?
- Kto ze strony MPK Poznań podpisał porozumienie z Politechniką Poznańską?
Solidna platforma
Nowe porozumienie pomiędzy MPK Poznań a Politechniką Poznańską podpisano 19 maja 2025 roku. Wydarzenie to nadaje dotychczasowej, wieloletniej współpracy obu instytucji formalny i praktyczny wymiar, stwarzając solidną platformę do realizacji projektów badawczo-rozwojowych oraz wspierania innowacji w miejskim transporcie publicznym.
Dokument podpisali: prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej, oraz Krzysztof Dostatni i Jerzy Zalwowski – prezesi MPK Poznań. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Marek Grzybowski, Agnieszka Romel-Mróz, dr hab. inż. Łukasz Rymianiak, prof. dr hab. inż. Franciszek Tomaszewski oraz prof. dr hab. inż. Agnieszka Merkisz-Guranowska.
W ramach umowy strony zadeklarowały wspólne prowadzenie prac badawczych, doradczych i wdrożeniowych, m.in. w obszarze konstrukcji i eksploatacji środków transportu. Zakres współpracy obejmie także analizy i ekspertyzy dotyczące infrastruktury, obiektów budowlanych oraz organizacji ruchu.
Nie mniej ważny będzie aspekt dydaktyczny. Politechnika i MPK Poznań wspólnie wyznaczą kierunki tematów prac dyplomowych i projektów inżynierskich, a także umożliwią studentom odbywanie praktyk i staży w strukturach przewoźnika.
– To dla nas bardzo ważne wydarzenie. Łączymy siły z myślą o rozwoju przedsiębiorstwa i komunikacji miejskiej w Poznaniu – podkreślił Krzysztof Dostatni, prezes MPK Poznań. – Zaangażowanie, profesjonalizm i chęć współdziałania po obu stronach może doprowadzić do ciekawych projektów dotyczących m.in. taboru, infrastruktury czy inżynierii ruchu – dodał.
Z kolei prof. Teofil Jesionowski wyraził przekonanie, że synergia nauki i praktyki inżynierskiej przyczyni się do rozwoju zrównoważonego transportu publicznego i poprawy jakości życia w mieście
- Wierzę, że synergia środowiska akademickiego i praktyki inżynierskiej zaowocuje projektami, które będą wspierać rozwój nowoczesnego, zrównoważonego transportu publicznego oraz przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców naszego miasta. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie niniejszego porozumienia i z nadzieją patrzę na kolejne etapy tej współpracy – powiedział prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.
Komentarze