Grudziądz: pierwsze MEGA elektrobusy i amerykański gimbus na 100-lecie komunikacji
To będzie historyczny weekend dla Grudziądza – w piątek 4 kwietnia 2025 r. zostanie podpisana umowa na dostawę pierwszych w historii miasta elektrycznych autobusów przegubowych.
Dzień później, z okazji 100-lecia komunikacji autobusowej, mieszkańcy będą mogli przejechać się prawdziwym amerykańskim autobusem szkolnym.
Rozkład jazdy:
- Kiedy zostanie podpisana umowa na pierwsze elektryczne autobusy przegubowe dla Grudziądza?
- Jakim pojazdem będą mogli przejechać się mieszkańcy z okazji 100-lecia komunikacji autobusowej w Grudziądzu?
- Jaka jest trasa i godziny kursowania amerykańskiego autobusu szkolnego w dniu 5 kwietnia 2025?
Pierwsze e-przegubowce
Podpisanie umowy na elektryczne autobusy przegubowe to kamień milowy w rozwoju floty komunikacyjnej Grudziądza. To pierwsze takie pojazdy w dziejach miasta, które nie tylko poprawią komfort pasażerów, ale także przyczynią się do redukcji emisji i nowoczesnego wizerunku transportu publicznego.
Choć szczegóły kontraktu zostaną ogłoszone po oficjalnym podpisaniu dokumentów, już teraz wiadomo, że dostawa nowoczesnych elektrobusów znacząco odmieni jakość obsługi pasażerskiej, szczególnie na liniach o dużym natężeniu ruchu.
Z kolei 5 kwietnia 2025 r. minie dokładnie 100 lat od chwili, gdy po raz pierwszy na ulice Grudziądza wyjechał autobus miejski marki Ford. Z tej okazji mieszkańcy będą mogli bezpłatnie przejechać się żółtym, amerykańskim autobusem szkolnym marki Thomas International.
Pojazd – sprowadzony specjalnie na ten dzień dzięki uprzejmości Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego z Białegostoku – będzie kursował na trasie Mniszek – ul. Dębowa w Owczarkach, przez m.in. Strzemięcin, os. Kopernika, Hallera, dworzec PKP i al. 23 Stycznia.
📅 Rozkład jazdy – sobota, 5 kwietnia:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- Odjazdy z Mniszka: 9:57, 12:17, 15:17, 17:55
- Odjazdy z ul. Dębowej: 11:10, 13:20, 16:30, 19:05
- Przerwa fotograficzna: od 13:30 do 14:30 na al. 23 Stycznia
Autobus będzie kursował w obu kierunkach, a czas przejazdu wyniesie około godziny. Przejazdy są całkowicie bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych. Szczegółowy rozkład będzie można sprawdzić w aplikacji „KiedyPrzyjedzie”.
Początki komunikacji w Grudziądzu
Pierwszy grudziądzki autobus wyruszył 5 kwietnia 1925 roku o godzinie 13:00, z przystanku przy ul. Chełmińskiej. Kursował co godzinę do 20:00, a bilety kosztowały 30 gr dla dorosłych i 20 gr dla dzieci.
W kolejnych miesiącach uruchamiano linie podmiejskie do Nowego, Radzynia Chełmińskiego czy Wąbrzeźna. Do Strzemięcina autobusy zaczęły jeździć w październiku 1925 r., dowożąc pasażerów m.in. do lokalnej restauracji.
Z okazji jubileuszu powstała również publikacja dokumentująca całą historię grudziądzkiej komunikacji. Autorami książki są Dawid Schoenwald z grudziądzkiego muzeum i Maciej Wiśniewski, dyspozytor MZK oraz przewodnik PTTK. Premiera publikacji planowana jest na maj.
Naszym zdaniem: Nowe elektryczne autobusy przegubowe i symboliczny przejazd amerykańskim klasykiem to idealne połączenie nowoczesności i szacunku do tradycji. Grudziądz nie tylko przypomina o swojej komunikacyjnej przeszłości, ale również stawia na przyszłość i zeroemisyjny rozwój transportu miejskiego. To doskonała okazja, by wsiąść do autobusu i po prostu... pojechać w stronę lepszej mobilności.
Komentarze